Terapia rodzinna - na czym polega?

MEDserwis.pl >Terapia rodzinna - na czym polega?

Terapia rodzinna - na czym polega?

Terapia rodzinna - na czym polega?

Mniejsze lub większe konflikty zdarzają się w każdej rodzinie. To normalne, w końcu rodzinę tworzą osoby o różnych charakterach, pochodzące z różnych pokoleń i często dodatkowo borykające się ze swoimi indywidualnymi problemami – w takiej sytuacji łatwo o zgrzyty. Jeśli jednak konflikt przeradza się w poważny kryzys, którego nie jest w stanie rozwiązać szczera rozmowa, nie warto tego bagatelizować. Tym bardziej, że relacje w rodzinie często w wpływają na relacje łączące poszczególnych jej członków z innymi ludźmi, na przykład partnerami. Nierozwiązane problemy rodzinne mogą nas nawet kosztować zdrowie, ponieważ często prowadzą do rozwoju nerwic, depresji i innych problemów natury psychicznej. Zamiast więc zamiatać wszystko pod dywan, poprośmy o pomoc w uprzątnięciu tego całego bałaganu. Temu właśnie służy terapia rodzinna.


Na czym konkretnie polega terapia rodzinna?


Terapia rodzinna opiera się na szczerej, otwartej rozmowie, w której uczestniczą wszyscy jej członkowie. Bardzo ważne jest, aby każda z osób biorących udział w sesji miała możliwość nieskrępowanego podzielenia się z bliskimi swoimi troskami i mogła liczyć na wsparcie zamiast krytyki – zadbanie o to jest zadaniem terapeuty. Jego umiejętność mediacji i przyjazne nastawienie do pacjentów stwarzają atmosferę akceptacji, która sprzyja otwartości i pomaga w rozwiązywaniu konfliktów. Pojedyncza sesja terapeutyczna trwa około godziny, cała terapia rodzinna natomiast może trwać od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. W tym czasie terapeuta stara się dokładnie poznać każdego z członków rodziny oraz łączące ich wszystkich relacje, a także zdiagnozować oraz naprawić przejawiane przez nich niewłaściwe wzorce zachowań, które prowadzą do pojawiania się i zaogniania sytuacji konfliktowych.


Więcej dowiesz się na: www.psyche-balans.pl


Co może nam dać terapia rodzinna?


Choć mogłoby się wydawać, że opowiadanie obcemu człowiekowi o prywatnych sprawach, jest krępujące, dobry terapeuta jest w stanie sprawić, że będzie to pozytywne doświadczenie, które pozwoli rodzinie przezwyciężyć stające na jej drodze problemy i przyniesie ulgę wszystkim osobom bezpośrednio lub pośrednio w nie zaangażowanym. Terapia rodzina to nie wywlekanie brudów. To nauka wzajemnego zrozumienia.

undefined

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl