Symetykon – zastosowanie, wskazania, działanie

MEDserwis.pl >Symetykon – zastosowanie, wskazania, działanie

Symetykon – zastosowanie, wskazania, działanie

Symetykon – zastosowanie, wskazania, działanie
Symetykon to związek powierzchniowo czynny, który wykorzystuje się w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym oraz pomocniczo w badaniach diagnostycznych.

Kiedy stosować symetykon?


Symetykon, który jest substancją czynną leku Espumisan, przede wszystkim znajduje zastosowanie w leczeniu objawowym dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, np. wzdęciami. Dodatkowo pomoże pozbyć się dolegliwości w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym, jest zalecany również w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii.


Jak działa symetykon?


Symetykon to stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zawartych w masie pokarmowej i śluzie znajdujących się w jelitach, powodując ich pękanie. Dzięki temu gazy zostają uwolnione, co usprawnia ich wchłanianie przez ścianę jelita lub usuwanie z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Przez to zmniejsza się napięcie jelit, które może być przyczyną bólu lub bolesnych kolek w obrębie podbrzusza.


Właściwości symetykonu


Osoby, które zażywają symetykon, mogą być spokojne, ponieważ jest on substancją obojętną farmakologicznie i fizjologicznie oraz nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne. Z tego powodu może być stosowany bez żadnych ograniczeń zdrowotnych i wiekowych oraz w połączeniu z innymi lekami. Dodatkowo symetykon po podaniu w postaci doustnych tabletek nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany w postaci niezmienionej, przez co może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.


Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania symetykonu?


Jedyną sytuacją, w której odradza się przyjmowanie symetykonu, jest obecność uczulenia na substancję czynną oraz którykolwiek z pozostałych składników wchodzących w skład danego preparatu z symetykonem. Ponadto przed rozpoczęciem stosowania symetykonu należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Natomiast w przypadku pojawienia się nowych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego lub długotrwale utrzymujących się niepokojących objawów zaleca się kontrolę lekarską.


Jak stosować symetykon?


Symetykon należy stosować zgodnie z instrukcją o dawkowaniu umieszczoną na ulotce preparatu, ewentualnie zgodnie z wytycznymi od lekarza lub farmaceuty. Jednak zatrucie w przypadku przyjęcia dużej dawki symetykonu jest praktycznie wykluczone, a nawet duże dawki leku są dobrze tolerowane. W przypadku pominięcia dawki symetykonu można ją zażyć w dowolnej chwili, a w razie konieczności preparat może być stosowany nawet przez dłuższy czas. Oprócz tego symetykon może być przyjmowany w trakcie lub po posiłkach, a w szczególnych okolicznościach nawet przed snem.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl