Starania o dziecko, czyli wyczekiwane pierwsze objawy ciąży

MEDserwis.pl >Starania o dziecko, czyli wyczekiwane pierwsze objawy ciąży

Starania o dziecko, czyli wyczekiwane pierwsze objawy ciąży

Starania o dziecko, czyli wyczekiwane pierwsze objawy ciąży

Starania o dziecko dla jednych par to wyjątkowe przeżycie, dla innych to ogrom stresu, nadziei i oczekiwań. Niezależnie od tego, czy należymy do pierwszej czy drugiej grupy, zawsze z utęsknieniem oczekujemy pierwszych oznak ciąży, pierwszych symptomów, które utwierdzą w przekonaniu, iż zarodek zagnieździł się w macicy i będzie się w niej szybko i zdrowo rozwijał.


1. Zapłodnienie - po czym można je poznać?


2. Czy śluz po zapłodnieniu zmienia swoją konsystencję?


3. Jak wygląda kalendarz ciąży?


Zapłodnienie - po czym można je poznać?


Przyszli rodzice, którzy usilnie starają się o potomka, z niecierpliwością wyczekują pierwszych oznak zapłodnienia. Kobiety często zastanawiają się, czy zapłodnienie jest odczuwalne w jakikolwiek sposób. Pierwsze oznaki, że przyszła mama jest w ciąży zazwyczaj są czysto subiektywne. Każda kobieta będzie dostawać inne sygnały, a niektóre w ogóle nie będzie zdawać sobie sprawy, że w jej organizmie rozwija się dziecko. Najczęstszymi objawami zapłodnienia są zgaga, zaparcia, zmiany samopoczucia oraz większa tkliwość piersi. Wśród pierwszych objawów znajdują się także zmiany w obrębie szyjki macicy oraz samej pochwy. Zachodzące zmiany dużo szybciej zaobserwują kobiety, które zwracają baczną uwagę na swój cykl menstruacyjny oraz wszelkie odstępstwa z nim związane.


Ciąża zaczyna się momentem połączenia plemnika z komórką jajową. Do tego niezbędna jest owulacja i uwolnienie komórki z jajnika. Znaczna liczba kobiet odczuwa wtedy lekki ból w podbrzuszu. Występuje wtedy także zwiększona ochota na jakąkolwiek aktywność seksualną. Jeśli w tym czasie dojdzie do współżycia, bardzo możliwe jest zapłodnienie.


Pierwsze objawy ciąży, to przykładowo:



  • bolesność i tkliwość piersi,

  • nudności, mdłości,

  • wzrost temperatury ciała,

  • zmęczenie, spadek samopoczucia, rozdrażnienie,

  • wzmożone wydzielanie gęstego śluzu,

  • rozpulchnienie szyjki macicy,

  • biegunka lub zaparcia, wzdęcia, zmiany apetytu.


Czy śluz po zapłodnieniu zmienia swoją konsystencję?


Śluz szyjkowy zmienia swój kolor oraz konsystencję w czasie całego cyklu miesiączkowego. Śluz podczas dni płodnych znacznie różni się od tego, który występuje w czasie niepłodnym. Wydzielina pochwowa jest niezbędna - doskonale nawilża narząd tak ważny  wżyciu kobiety, a przy okazji zapobiega otarciom i innym uszkodzeniom, które mogłyby zakończyć się niekorzystną infekcją. Śluz to naturalna bariera ochronna dla śluzówki i jej naturalne nawilżenie podczas stosunku seksualnego.


Rola śluzu szyjkowego jest niezwykle ważna podczas zapłodnienia, jednak na nim się nie kończy. Śluz po zapłodnieniu nadal występuje, a jego głównym zadaniem jest ochrona ciężarnej przed infekcjami pochwy, czym chroni także dziecko. Z szykowego śluzu powstaje charakterystyczny czop, który szczelnie zamyka szyjkę macicy i broni rozwijający się wewnątrz płód. Śluz po zapłodnieniu może być jasnożółty, przezroczysty lub całkiem biały, a jego zapach powinien być raczej neutralny.


Jak wygląda kalendarz ciąży?


Kalendarz ciąży dostępny jest bezpłatnie w Internecie, dzięki czemu każda kobieta może sprawdzić, na jakim etapie jest rozwijający się w jej brzuchu zarodek. Ponadto, kalendarze dostępne w sieci pozwalają zasięgnąć wielu cennych informacji, z których dowiesz się, jak poradzić sobie ze zgagą, jak opanować poranne mdłości i czy jest jakiś sposób na bezsenność w ciąży. Kalendarz ciąży to niesamowita dawka informacji, praktycznych porad oraz wsparcia dla przyszłych rodziców, którzy zdecydowali się wydać na świat potomstwo. Warto jednak pamiętać o jednej, niezwykle istotnej kwestii - każda ciąża jest inna, podobnie jak każde dziecko, dlatego nie wszystkie informacje powinniśmy porównywać w skali 1:1.

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl