Sprawdź, czy cierpisz na nietolerancje pokarmowe i zadbaj o swoje samopoczucie

MEDserwis.pl >Sprawdź, czy cierpisz na nietolerancje pokarmowe i zadbaj o swoje samopoczucie

Sprawdź, czy cierpisz na nietolerancje pokarmowe i zadbaj o swoje samopoczucie

nietolerancje pokarmowe
Nietolerancje pokarmowe to źródło nieprzyjemnych dolegliwości, które dotykają współcześnie wiele osób. Niezależnie od tego, jaki pokarm jest nietolerowany, należy go usunąć z diety na pewien czas, aby przywrócić dobre samopoczucie. Pierwszym krokiem ku lepszemu zdrowiu jest więc odpowiednia diagnostyka.

Kiedy mogę podejrzewać u siebie nietolerancję pokarmową?


Jednymi z częstszych rodzajów nietolerancji są nadwrażliwości związane z nadprodukcją przeciwciał IgG na konkretne pokarmy. Ich najczęstszą przyczyną jest nieszczelność bariery jelitowej. Problem ten w głównej mierze dotyczy osób długotrwale stosujących leki takie jak antybiotyki czy chemioterapię, które są po operacjach jamy brzusznej, mają obniżoną odporność, bądź cierpią na choroby autoimmunologiczne lub w obrębie przewodu pokarmowego. W wyniku nieszczelności może dojść migracji bakterii, toksyn bakteryjnych oraz niestrawionych białek pokarmowych po organizmie.


Wówczas właśnie organizm wytwarza przeciwciała IgG, których zadaniem jest powiązanie w kompleksy z patogenem - w omawianym przypadku będą to alergeny pokarmowe. Znaczna liczba kompleksów alergenów z przeciwciałami może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, a to do pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Dolegliwości te zazwyczaj ujawniają się po około 24 do 72 godzin od spożycia nietolerowanego przez organizm pożywienia.


Objawy w nietolerancjach pokarmowych zależnych od przeciwciał IgG są niestety mało charakterystyczne, przez co występują istotne trudności w samodzielnym ustaleniu źródła problemów. - komentuje mgr Katarzyna Startek, dietetyk platformy oferującej badania diagnostyczne Zdrowegeny.pl. - Najczęściej pojawiają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe jak wzdęcia, bóle brzucha, zbyt częste bądź zbyt rzadkie wypróżnienia. Niektórzy mogą jednak doświadczyć trudności z koncentracją, wahań nastroju, nadmiernej senności i zmęczenia, czy też migren, bólów stawowych bądź zmian skórnych.


Ustalanie źródła problemów


Leczenie wszelkich rodzajów nadwrażliwości opiera się na unikaniu szkodzących substancji, w tym wypadku nietolerowanych pokarmów. Pierwszym krokiem, jest więc ustalenie, które produkty są uznawane za szkodliwe przez organizm, a następnie usunięcie ich z jadłospisu w ramach diety eliminacyjnej.


Testy na nietolerancje pokarmowe.umożliwiają pomiar poziomu przeciwciał IgG w organizmie, które zostały wytworzone specyficznie przeciwko określonym białkom pokarmowym. Do badań tych pobierana jest próbka krwi żylnej bądź włośniczkowej, w których mierzone jest stężenie przeciwciał IgG. Na tej podstawie przygotowywany jest raport, który obejmuje informacje o bezpiecznych oraz o nietolerowanych produktach. Nietolerowane produkty należy wyeliminować z diety na okres około roku. W tym czasie zalecane jest zastępowanie szkodliwych produktów bezpiecznymi o podobnej wartości odżywczej, aby uniknąć wystąpienia niedoborów. Niedobory pokarmowe są bardzo częste w przypadku diet eliminacyjnych stosowanych bez odpowiedniego przygotowania. Warto więc swój nowy jadłospis skonsultować z dietetykiem.


W większości przypadków po roku eliminacji dochodzi do przywrócenia tolerancji na dotychczas nietolerowane produkty, więc możliwe jest stopniowe przywrócenie ich do swojej diety. Najważniejsze jednak jest, że dieta eliminacyjna pozwala na poprawę samopoczucia.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl