Sprawdź, czy cierpisz na nietolerancje pokarmowe i zadbaj o swoje samopoczucie
Sprawdź, czy cierpisz na nietolerancje pokarmowe i zadbaj o swoje samopoczucie
Jednymi z częstszych rodzajów nietolerancji są nadwrażliwości związane z nadprodukcją przeciwciał IgG na konkretne pokarmy. Ich najczęstszą przyczyną jest nieszczelność bariery jelitowej. Problem ten w głównej mierze dotyczy osób długotrwale stosujących leki takie jak antybiotyki czy chemioterapię, które są po operacjach jamy brzusznej, mają obniżoną odporność, bądź cierpią na choroby autoimmunologiczne lub w obrębie przewodu pokarmowego. W wyniku nieszczelności może dojść migracji bakterii, toksyn bakteryjnych oraz niestrawionych białek pokarmowych po organizmie.
Wówczas właśnie organizm wytwarza przeciwciała IgG, których zadaniem jest powiązanie w kompleksy z patogenem - w omawianym przypadku będą to alergeny pokarmowe. Znaczna liczba kompleksów alergenów z przeciwciałami może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, a to do pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Dolegliwości te zazwyczaj ujawniają się po około 24 do 72 godzin od spożycia nietolerowanego przez organizm pożywienia.
Objawy w nietolerancjach pokarmowych zależnych od przeciwciał IgG są niestety mało charakterystyczne, przez co występują istotne trudności w samodzielnym ustaleniu źródła problemów. - komentuje mgr Katarzyna Startek, dietetyk platformy oferującej badania diagnostyczne Zdrowegeny.pl. - Najczęściej pojawiają się dolegliwości żołądkowo-jelitowe jak wzdęcia, bóle brzucha, zbyt częste bądź zbyt rzadkie wypróżnienia. Niektórzy mogą jednak doświadczyć trudności z koncentracją, wahań nastroju, nadmiernej senności i zmęczenia, czy też migren, bólów stawowych bądź zmian skórnych.
Leczenie wszelkich rodzajów nadwrażliwości opiera się na unikaniu szkodzących substancji, w tym wypadku nietolerowanych pokarmów. Pierwszym krokiem, jest więc ustalenie, które produkty są uznawane za szkodliwe przez organizm, a następnie usunięcie ich z jadłospisu w ramach diety eliminacyjnej.
Testy na nietolerancje pokarmowe.umożliwiają pomiar poziomu przeciwciał IgG w organizmie, które zostały wytworzone specyficznie przeciwko określonym białkom pokarmowym. Do badań tych pobierana jest próbka krwi żylnej bądź włośniczkowej, w których mierzone jest stężenie przeciwciał IgG. Na tej podstawie przygotowywany jest raport, który obejmuje informacje o bezpiecznych oraz o nietolerowanych produktach. Nietolerowane produkty należy wyeliminować z diety na okres około roku. W tym czasie zalecane jest zastępowanie szkodliwych produktów bezpiecznymi o podobnej wartości odżywczej, aby uniknąć wystąpienia niedoborów. Niedobory pokarmowe są bardzo częste w przypadku diet eliminacyjnych stosowanych bez odpowiedniego przygotowania. Warto więc swój nowy jadłospis skonsultować z dietetykiem.
W większości przypadków po roku eliminacji dochodzi do przywrócenia tolerancji na dotychczas nietolerowane produkty, więc możliwe jest stopniowe przywrócenie ich do swojej diety. Najważniejsze jednak jest, że dieta eliminacyjna pozwala na poprawę samopoczucia.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Metamorfoza uśmiechu u ortodonty
więcej
Balkoniki rehabilitacyjne – niezawodne wsparcie w codziennej mobilności
więcej
Kelo-cote® skuteczny preparat na blizny i ich usuwanie
więcej
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Czy wiesz, że...
Epilacja laserowa w gabinecie. Jaki system sprawdzi się lepiej: LINSCAN czy Milesman?
więcej
Jak wybrać odpowiedni ośrodek terapii uzależnień?
więcej
Pakiety medyczne – co zawierają i czy warto je wykupić?
więcej
Leczenie kanałowe pod mikroskopem: zasady, wskazania i techniki
więcej
Jak pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą
więcej
Gabinet rehabilitacji Brdów – kompleksowa opieka zdrowotna dla dorosłych i dzieci
więcej
Wsparcie od psychiatry dla poprawy jakości życia
więcej
Jak dbać o zęby? Praktyczny poradnik: pasta, nić, szczoteczka
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl