Skutki uboczne antybiotykoterapii u dzieci

MEDserwis.pl >Skutki uboczne antybiotykoterapii u dzieci

Skutki uboczne antybiotykoterapii u dzieci

Skutki uboczne antybiotykoterapii u dzieci
Wynalezienie antybiotyku było przełomowym odkryciem, które pozwoliło na rewolucję w medycynie. Wiele chorób bakteryjnych, które do tej pory zbierały śmiertelne żniwo, przestało zagrażać życiu i stało się dużo prostszych do wyleczenia. Antybiotyki stosowane są wśród dorosłych i dzieci od wielu lat, jednak wciąż uważane są za leki niebezpieczne, które należy przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Wiążą się również z wieloma skutkami ubocznymi. Jakie są najczęstsze działania niepożądane, wynikające z przyjmowania antybiotyków przez dzieci?

Alergie


Wiele antybiotyków opartych jest na penicylinie, która stanowi jeden z najczęstszych czynników uczulających. Każdy inny lek również może wywołać reakcję alergiczną, a wszelkie objawy, takie jak wysypka, bóle głowy, duszności, powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Najbardziej niebezpieczną reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.


Biegunka i stany zapalne jelit


Biegunka po antybiotyku zdarza się często, szczególnie u najmłodszych. Przyczyną może być zbyt duża dawka leku, ale także osłabienie flory bakteryjnej w jelitach, które również jest skutkiem jego stosowania. Gdy układ pokarmowy nie działa odpowiednio, może dojść do rozwolnienia. Do tego typu objawów dochodzą często bóle brzucha, nudności, czasem nawet wymioty.


W trakcie antybiotykoterapii może dojść także do powstania stanu zapalnego w jelitach. Jest to również spowodowane osłabieniem flory bakteryjnej. Chcąc zapobiec tego typu zakażeniom, wraz z antybiotykami należy stosować probiotyki. Warto wprowadzić do diety również probiotyki naturalne, m.in. kapustę kiszoną, ogórki kiszone, naturalne kefiry.


Pleśniawki i afty


Pojawienie się pleśniawek i aft w jamie ustnej ma związek ze zniszczeniem błon śluzowych, które ją wyściełają. Czasem może dojść do rozwoju infekcji grzybiczej.


Jak uniknąć skutków ubocznych zażywania antybiotyków?


Przyczyną występujących skutków ubocznych zażywania antybiotyków jest najczęściej zaburzenie flory bakteryjnej i uszkodzenie błony śluzowej. Czasem ma to również związek ze zbyt dużą dawką antybiotyku, co może być groźne szczególnie u dzieci. Trudno jest zapobiegać występującym po zastosowaniu leku alergiom i wszystkie przypadki należy skonsultować ze specjalistą, który powinien zmienić antybiotyk na taki, zawierający inną substancję oraz zlecić testy alergiczne, aby uniknąć pomyłek w przyszłości.


Znacznie łatwiej jest zapobiegać stanom zapalnym jelit, biegunkom oraz innym problemom związanym z układem pokarmowym. Nie na darmo lekarze zalecają stosowanie probiotyków w trakcie i po antybiotykoterapii. Aktualnie można już kupić bez recepty probiotyki także dla najmłodszych. Suplement diety Dicoflor wspomaga funkcjonowanie flory bakteryjnej u osób w dowolnym wieku, dostarczając organizmowi niezbędnych zdrowych bakterii jelitowych. Systematyczne stosowanie probiotyków znacznie zmniejsza ryzyko zaburzeń, związanych z działaniem układu pokarmowego w trakcie przyjmowania antybiotyku.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl