Problem nadwrażliwości skóry dotyczy obecnie coraz większej liczby osób. Wywołują ją zarówno czynniki zewnętrzne (np. zanieczyszczenie środowiska), jak i niewłaściwie dobrana, zbyt agresywna pielęgnacja. Skóra reaktywna jest bardzo wrażliwa i przez to szczególnie trudna w pielęgnacji. Wymaga szczególnej troski i doboru właściwych kosmetyków, które pozwolą skutecznie odbudować zniszczoną barierę ochronną, przywrócą cerze jej blask oraz wyeliminują jej nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne. Sprawdźmy, jak wprowadzić nadwrażliwą cerę „na prostą”!
Czym objawia się skóra reaktywna? Co jej sprzyja?
Skóra reaktywna jest bardzo wrażliwa i mocno reaguje na wiele czynników zewnętrznych. Dotyk, woda, wiatr i kosmetyki pielęgnacyjne wywołują dyskomfort, a niekiedy także ból. Skóra reaguje na nie zaczerwienieniem, podrażnieniem, a niekiedy także swędzeniem, napięciem i szczypaniem. Jej pielęgnacja jest o tyle trudna, gdyż często cokolwiek byśmy nie nałożyli na skórę, zdaje się ona buntować i nie akceptować kosmetyków.
Skóra reaktywna1 najczęściej jest stanem nabytym. Oznacza to, że cera może stać się reaktywna w skutek oddziaływania na nią zewnętrznych czynników, które naruszą jej naturalną barierę ochronną. Jednym z najczęstszych przyczyn jest pielęgnacja sama w sobie. Niewłaściwie dopasowane do potrzeb cery, jej rodzaju oraz stanu kosmetyki mogą stopniowo pogarszać naszej skóry i stopniowo zwiększać jej wrażliwość.
Takie samo działanie będzie miała zbyt agresywna pielęgnacja – częste złuszczanie cery peelingami chemicznymi, stosowanie kosmetyków z silnymi substancjami aktywnymi (np. retinolem), konserwantami, sztucznymi barwnikami i produktów perfumowanych, może z czasem spowodować reaktywność skóry. Są także cery, które nie akceptują ekstraktów roślinnych i na kosmetyki je zawierające również zareagują uwrażliwieniem.
Reaktywność skóry mogą powodować także czynniki atmosferyczne, w tym m. in. promieniowanie UV, smog, wysokie i niskie temperatury, mróz, a także wiatr. Sprzyjają jej także używki (np. palenie papierosów, spożywanie alkoholu i produktów wysoko przetworzonych), zaburzenia hormonalne, niekorzystne nawyki żywieniowe, a także regularnie spożywane pikantne potrawy. Nie bez znaczenia jest także stres, który również negatywnie odbija się na stanie oraz wyglądzie naszej skóry.
Jak pielęgnować skórę reaktywną? Jakich kosmetyków używać?
Skóra reaktywna wymaga od nas szczególnej troski i opieki. Przede wszystkim, należy zadbać o jej barierę ochronną, w której odbudowaniu pomogą naturalne kosmetyki pozbawione sztucznych dodatków – konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Warto wybierać produkty, które wspierają obudowę mikrobiomu skóry, wzmocnią i uszczelniają barierę naskórkową oraz nawilżają cerę i ochronią ją przez nadmiernym przesuszeniem.
W procesie przywracania skórze jej naturalnej bariery ochronnej, szczególnie warto sięgać po regeneracyjne kosmetyki z nurtu clean beauty, które są pozbawione konserwantów, substancji zapachowych, sztucznych barwników i parabenów. Na pierwszym etapie dbania o cerę reaktywną, warto ograniczyć pielęgnację do minimum.
Skórę twarzy należy myć dwa razy dzienne, przy użyciu czystej, najlepiej przegotowanej wody i delikatnego mleczka do mycia skóry wrażliwej. W tym czasie należy także zrezygnować z peelingów (zarówno tych chemicznych, jak i enzymatycznych) oraz kosmetyków z silnymi substancjami aktywnymi i skupić się głównie na ukojeniu oraz nawilżeniu skóry.
W kosmetykach do codziennego stosowania warto szukać takich substancji, jak m. in. panthenol (łagodzi podrażnienia), alantoina (działa przeciwzapalnie), ceramidy (pomagają w odbudowie bariery ochronnej skóry), probiotyki i prebiotyki (wzmacniają mikrobiom skóry), peptydy (pobudzają skórę do odbudowy i produkcji kolagenu, mają działanie nawilżające i przeciwzmarszczkowe), azeloglicyna (wzmacnia skórę i nawilża) i witamina K (wspomaga regenerację).
1 https://thesilencio.com/skora-bardzo-wrazliwa-podrazniona-i-reaktywna-jak-pielegnowac/