Skąd się bierze owsica i jakie są jej objawy?

MEDserwis.pl >Skąd się bierze owsica i jakie są jej objawy?

Skąd się bierze owsica i jakie są jej objawy?

Skąd się bierze owsica i jakie są jej objawy?
Skąd się biorą owsiki, jakie są objawy choroby, jak ją rozpoznać i jak leczyć? Zobacz przegląd najważniejszych informacji na temat owsicy.

Choroby pasożytnicze układu pokarmowego są znane od lat. Mimo tego, że znacznie podniosły się warunki sanitarne oraz standardy higieniczne, pasożyty nadal stanowią problem diagnostyczny i leczniczy. Jedną z chorób pasożytniczych jest owsica.


Owsica – charakterystyka choroby


Owsica (łac. Enterobiosis oxyuriasis) to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego wywołana przez drobnego nicienia – owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis).


Zakażenie owsikiem ludzkim jest jedną z najczęstszych infekcji pasożytniczych u małych dzieci. Według danych dostarczanych przez PZH, w latach 2007–2008 liczba zachorowań wyniosła rocznie 5–6 tys. przy współczynniku zapadalności 13,5/100 tys. mieszkańców.


W Polsce częstość owsicy jest określana na ponad 10% populacji dziecięcej. Najczęściej chorują dzieci w wieku 5-14 lat, przebywające w dużych skupiskach np. przedszkolach.


Jak dochodzi do zakażenia?


Owsica jest typową chorobą brudnych rąk. Ze względu na stosunkowo krótki cykl rozwojowy i ogromną liczbę jaj składanych przez jedną samicę, a także łatwość przenoszenia infekcji, choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko wśród osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu osoby zarażonej.


Często obserwuje się zachorowania rodzinne. Jedynym żywicielem owsików jest człowiek, który zaraża się przez połknięcie jaj, przeniesionych zazwyczaj pod płytkami paznokci, przez pościel, z ubraniem lub kurzem domowym czy jedzeniem. Długość życia dojrzałego osobnika w organizmie żywiciela wynosi ok. 2 miesiące


Można przyjąć, że jeśli jeden z domowników jest zakażony, to w krótkim czasie problem będzie dotyczył wszystkich lub większości współmieszkańców.


Owsiki objawy i leczenie


Objawy owsików zależą od intensywności inwazji, czasu jej trwania i indywidualnej wrażliwości zarażonego. Choroba zazwyczaj odczuwana jest raczej jako dyskomfort, niedogodność.


Warto jednak już na wczesnym etapie choroby rozpoznać objawy owsików. Najbardziej charakterystycznym objawem jest nocny świąd w okolicach odbytu. W późniejszych etapach obserwuje się: brak łaknienia, bladość skóry, cienie pod oczami, gorszy rozwój dziecka i nadpobudliwość nerwową.


W przypadku wykrycia owsicy u jednego z członków rodziny, należy rozpocząć leczenie wszystkich domowników. Stosuje się leczenie farmakologiczne, zazwyczaj pojedynczą dawką leku przeciwpasożytniczego, dostępnego na receptę lub bez recepty. Ważne są również zabiegi higieniczne, jak częste pranie pościeli i bielizny.


Źródło: https://www.bezowsikow.pl/o-owsicy/jak-rozpoznac-owsice.html

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl