Rzadkie oddawanie moczu - co to oznacza dla Twojego zdrowia?

MEDserwis.pl >Rzadkie oddawanie moczu - co to oznacza dla Twojego zdrowia?

Rzadkie oddawanie moczu - co to oznacza dla Twojego zdrowia?

Rzadkie oddawanie moczu - co to oznacza dla Twojego zdrowia?

Oddawanie moczu przez nerki jest istotnym procesem zachodzącym w ciele człowieka. W ten sposób organizm pozbywa się szkodliwych produktów przemiany materii. Za normę oddawania moczu na dobę przyjmuje się wartość wynoszącą od 400 do 2500 ml. Gdy ilość wydalanego moczu jest mniejsza, mówimy o skąpomoczu. Rzadkie oddawanie moczu niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakich? Co to jest skąpomocz? Na czym polega leczenie tej dolegliwości? Wyjaśniamy.

Kiedy mówimy o rzadkim oddawaniu moczu?Wiele osób zastanawia się, co to jest skąpomocz i kiedy mamy do czynienia z tym problemem.

Aby lepiej zdefiniować, kiedy pojawia się moment definiowanego problemu, możemy przytoczyć cytat z artykułu branżowego:

o rzadkim oddawaniu moczu (inaczej oligurii) mówimy, gdy człowiek oddaje w ciągu doby poniżej 400 ml moczu. Taka dolegliwość może zmienić się w bezmocz — wówczas chory wydala mniej niż 100 ml moczu na dobę.

Źrodło: https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/diureza-czym-jest-i-jaka-jest-prawidlowa

Rzadkie oddawanie moczu a ostre zatrzymanie moczu — objawyNajczęstszymi objawami skąpomoczu mogą być:

 • uczucie parcia na pęcherz moczowy,

 • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,

 • komplikacje z zainicjowaniem procesu oddawania moczu,

 • słaby strumień moczu.


Rzadkie oddawanie moczu może doprowadzić do ostrego zatrzymania moczu. Symptomem tego problemu zdrowotnego jest przede wszystkim nagła niemożność oddania moczu mimo odczuwania potrzeby opróżnienia pęcherza. Chory odczuwa również stały, silny ból w okolicach dołu brzucha.

Rzadkie oddawanie moczu — przyczynyW ustaleniu przyczyn oligurii należy wykonać szereg odpowiednich badań laboratoryjnych, takich jak poziom kreatyniny oraz ocena przesączania kłębuszkowego. Zdarza się, że konieczne jest przeprowadzanie USG. Przyczynami skąpomoczu może być nadmierna utrata wody w wyniku:

 • wymiotów,

 • biegunki,

 • długotrwałej gorączki.


Ponadto rzadkie oddawanie moczu jest często związane z utrudnieniem jego odpływu z dróg moczowych, a także może wskazywać na:

 • kamicę nerkową,

 • mocznicę,

 • ostrą niewydolność nerek,

 • kłębuszkowe zapalenie nerek,

 • wodonercze.


Jak radzić sobie ze skąpomoczemJak leczyć rzadkie oddawanie moczu? Oligurię leczy się docelowo, a więc przy tym problemie zdrowotnym należy ustalić przyczynę dolegliwości, a następnie zastosować odpowiednią metodę, aby ją wyleczyć. Skąpomocz sam w sobie nie jest chorobą, zatem nie istnieją konkretne schematy postępowania przy wystąpieniu oligurii. Jeśli rzadkie oddawanie moczu jest spowodowane biegunką lub wymiotami, zaleca się podawanie elektrolitów oraz płynów, aby odbudować gospodarkę wodno elektrolitową. Jeżeli przyczyny skąpomoczu nie są znane, należy udać się do lekarza. Specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badań wdraża odpowiednie leczenie.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl