Czy wiesz, że sposób leczenia kaszlu warto uzależnić od jego rodzaju? Właściwe rozpoznanie rodzaju kaszlu może pomóc znacząco w szybkim powrocie do zdrowia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zostań z nami. Wyjaśniamy tu istniejące rodzaje kaszlu oraz najlepsze metody ich leczenia.
Jak powstaje kaszel?
Z punktu widzenia nauki kaszel to fizjologiczny odruch bezwarunkowy, a tym samym jeden z głównych mechanizmów układu oddechowego. Powstaje on najczęściej w wyniku pobudzenia punktów kaszlowych umiejscowionych w oskrzelach, tchawicy, krtani i nosogardzieli.
Przyczyny kaszlu
Kaszel występuje powszechnie podczas infekcji dróg oddechowych wraz z katarem, obrzękiem błony śluzowej, bólami ciała i ogólnie złym samopoczuciem. Oczywiście wyróżnia się wiele innych przyczyn powstawania tego odruchu fizjologicznego, takich jak zapalenie płuc, niewydolność serca lub przewlekłe choroby układu oddechowego. Tym samym nie ma więc uniwersalnego
lekarstwa na kaszel. Jego rodzaj może jednak stanowić pomocną podpowiedź w poszukiwaniach środka zaradczego.
Rodzaje kaszlu i leczenie
Najczęściej można spotkać się z dwoma rodzajami kaszlu: suchym i mokrym. Czym różnią się one od siebie? Są one zupełnie inne, dlatego dokonanie właściwego rozróżnienia nie powinno stanowić dla ciebie problemu.
Kaszel suchy
Kaszlowi suchemu nie towarzyszy zwiększona produkcja śluzu. W tym przypadku nie da się również usłyszeć charakterystycznego ‘odrywania się’ wydzieliny od dróg oddechowych. Poza tym kaszel suchy słynie jako najbardziej męczący z dwóch omawianych typów. Leczenie na ogół sprowadza się do łagodzenia podrażnienia gardła i odpowiedniego nawilżania. Oprócz tego, jako że kaszel suchy potrafi towarzyszyć różnym stanom chorobowym, zaleca się leczenie dopasowane indywidualnie do przypadku.[1] W skład preparatów stosowanych powszechnie na tę przypadłość najczęściej wchodzą substancje takie jak butamirat, kodeina i dekstrometorfan.
Kaszel mokry
Temu rodzajowi kaszlu towarzyszy wspomniane ‘odrywanie się’ śluzu, które osoba chora czuje i słyszy. Nadmierna ilość wydzieliny w drogach oddechowych jest efektem reakcji organizmu na infekcję. Kaszel mokry z reguły nie prowadzi do takiego zmęczenia i wysuszenia gardła, jak suchy. Nie zmienia to jednak faktu, że również należy go leczyć. Na ogół najlepiej robić to za pomocą środków rozrzedzających śluz i ułatwiających odkrztuszanie. Jednym z nich jest ambroksol[2], który naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę.
Flavamed — siła ambroksolu
Flavamed jest lekiem przeciwkaszlowym zalecanym osobom borykającym się z mokrym kaszlem. Klucz do skuteczności tego preparatu leży w jego starannie dopracowanym składzie. Produkty Flavamed zawierają substancję czynną znaną jako ambroksol. Jest ona pochodną Adhatoda vasica — indyjskiego krzewu stosowanego od setek lat w celach medycznych. Jej bezpieczeństwo i działanie zostały potwierdzone badaniami klinicznymi.
Ambroksol jest czynnym metabolitem bromheksyny i działa podobnie. Oddziałuje mukolitycznie, zmniejszając zawartość mukopolisacharydów (związków wielocukrów z białkiem) i albumin (rodzaju białka) w śluzie. Poza tym ułatwia odkrztuszanie i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego. Flavamed może być więc stosowany z powodzeniem nawet w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych.
Referencje:
[1] Nemati, Ebrahim, et al. "A comprehensive approach for classification of the cough type." 2020 42nd Annual International Conference of the IEEE Engineering in Medicine & Biology Society (EMBC). IEEE, 2020.
[2] Kantar, Ahmad, et al. "An overview of efficacy and safety of ambroxol for the treatment of acute and chronic respiratory diseases with a special regard to children." Multidisciplinary respiratory medicine 15.1 (2020).