Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie MRI?

MEDserwis.pl >Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie MRI?

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie MRI?

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie MRI?

Rezonans magnetyczny to specjalistyczny rodzaj badań obrazowych. Opiera swoje działanie na wykorzystaniu pola magnetycznego. Rezonans magnetyczny jest bezpiecznym, bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem, które może zostać przeprowadzone nawet u małych dzieci. Dowiedz się więcej na temat tej metody obrazowania medycznego.

Co to jest rezonans magnetyczny?Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, w którym do uzyskania obrazów wnętrza ludzkiego ciała wykorzystuje się pole magnetyczne o wartości przeważnie 0,5–3,0 tesli. Rezonans magnetyczny wykorzystuje właściwości magnetyczne znajdującej się w ludzkim ciele wody, a dokładnie protonów w jądrach wodoru. Cząstki te w wyniku działania pola magnetycznego ulegają polaryzacji. Aparat do rezonansu rejestruje oddziaływania między protonami a polem magnetycznym i przetwarza je komputerowo.

Badanie to jest w pełni bezpieczne – nie ma żadnego szkodliwego wpływu na organizm. Stąd też w odróżnieniu od metod obrazowania opierających się na promieniowaniu jonizującym nie ma ograniczeń co do częstotliwości wykonywania go.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny?Rezonans magnetyczny to badanie o bardzo szerokim zastosowaniu. Z uwagi na wysoką czułość jest niezwykle przydatne w przypadku niepewności diagnostycznej. Pozwala zobrazować dowolną część ciała. Przykładowo rezonans serca umożliwia ocenę wad i stanu zapalnego tego narządu, rezonans miednicy małej pozwala na rozpoznanie chorób w obrębie gruczołu krokowego, jajników czy szyjki macicy, rezonans magnetyczny kręgosłupa pomocny jest w diagnostyce zmian zwyrodnieniowych, guzów rdzenia kręgowego, wad postawy, rezonans głowy zlecany jest zaś przy bólach głowy, zaburzeniach widzenia, w diagnostyce udarów mózgu czy choroby Alzheimera.

Więcej informacji na temat tego ostatniego badania znajdziesz pod adresem: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rezonans-magnetyczny/rezonans-magnetyczny-glowy.

Przebieg rezonansu magnetycznegoCzas badania rezonansem magnetycznym bywa różny – zależy m.in. od użycia kontrastu, środków usypiających, badanej części ciała, liczby wykonywanych obrazów, konieczności powtórzeń. Badanie przeprowadzane jest w aparacie, który można porównać do tuby z wysuwanym stołem. Dla podniesienia komfortu tunel ten jest oświetlony i wentylowany.

Pacjent kładzie się na stole, po czym umieszczony zostaje wewnątrz maszyny. Przez całe badanie nie powinien się poruszać, a w razie potrzeby wykonuje polecenia, o które poprosi go osoba wykonująca badanie. Stąd bardzo ważny jest wygodny strój. Podczas badania do pacjenta docierają różnorakie dźwięki, które mogą go rozpraszać. Aby tego uniknąć, może skorzystać z koreczków do uszu.

Podczas badania nadzorujące je osoby przebywają w innym pomieszczeniu, ale mają stały kontakt z pacjentem. Przygotowanie do rezonansu magnetycznego różni się w zależności od diagnozowanej części ciała, ale i od zastosowania dodatkowych środków (kontrastu, który jeszcze bardziej uwidacznia analizowane struktury, sedacji, czyli badania z użyciem środków uspokajających). Szczegółowych informacji o przygotowaniu do badania powinien udzielić kierujący na nie lekarz lub osoba rejestrująca na badanie.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl