Reumatolog - czym się zajmuje?

MEDserwis.pl >Reumatolog - czym się zajmuje?

Reumatolog - czym się zajmuje?

Reumatolog
Reumatolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń reumatycznych układu kostno-stawowego oraz ogólnoustrojowych stanów zapalnych tkanki łącznej. Bardzo ważnym elementem pracy tego specjalisty jest również zapobieganie występowaniu tego typu schorzeń.


Kim jest reumatolog?


Reumatologia jest jedną z dziedzin medycyny wewnętrznej, która skupia się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób stawów, kości oraz tkanki łącznej o podłożu reumatycznym. Reumatolog zajmuje się leczeniem wielu chorób, takich jak zwyrodniania i nawracające bóle stawów, kości, ścięgien i mięśni. Niektóre choroby reumatyczne bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów wewnętrznych, a nawet trwałej niepełnosprawności. Pacjentami reumatologa są nie tylko osoby starsze, ale też młodsi – nie wyłączając dzieci i młodzieży.
Jakie choroby leczy reumatolog?


Wśród schorzeń leczonych przez reumatologa znajduje się wiele różnorodnych chorób układu kostno-stawowego oraz tkanki łącznej. Najczęstsze problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza tej specjalizacji to między innymi: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, toczeń rumieniowaty układowy, fibromialgia, sarkoidoza, dna moczanowa, twardzina układowa, osteoporoza, gorączka reumatyczna, zapalenie skórno-mięśniowe, czy też układowe zapalenie naczyń.
Kiedy należy udać się do reumatologa?


Wizyta u reumatologa jest konieczna jeśli cierpimy na dolegliwości narządu ruchu. O chorobie o podłożu reumatycznym świadczyć mogą bóle stawów, ograniczenie ich ruchomości lub całkowite unieruchomienie. Niepokojącym objawem są też obrzęki, zaczerwienia i wysypki w okolicy stawów. Do reumatologa powinny zgłosić się także osoby, które mają problemy z poruszaniem się, schylaniem i podnoszeniem przedmiotów. Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia reumatologicznego są także nawracające bóle kości lub mięśni, zwłaszcza jeśli towarzyszy im podwyższona temperatura. Zanim wybierzemy się do reumatologa powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po zapoznaniu się z naszym staniem zdrowia wyda skierowanie do poradni reumatologicznej.
Jak wygląda wizyta u reumatologa?


Wizyta u reumatologa rozpoczyna się od wywiadu, po czym lekarz przystępuje do podmiotowego, przedmiotowego i czynnościowego badania układu ruchu i tkanki łącznej. W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne (np. morfologię OB, czynnik reumatoidalny, CRP, badanie moczu) lub obrazowe (RTG, USG).Więcej informacji znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/reumatologia

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl