Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok

MEDserwis.pl >Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok

Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok

Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok

Przewlekła niewydolność żylna jest to pewien zespół objawów, do których dochodzi w wyniku długotrwałego poszerzania naczyń żylnych, a także związanego z tym wzrostem ciśnienia żylnego. Na początku pojawia się obrzęk w okolicy kostek, a potem dochodzą do tego bóle goleni, skurcze mięśni i widoczne stają się żylaki. Na dalszym etapie występują kolejne objawy. Jak wygląda leczenie przewlekłej niewydolności żylnej?


Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej – ogólna charakterystyka


Leczenie przebiega wieloetapowo i ma ono na celu poprawę przepływu krwi z kończyn dolnych do serca. Taki stan można osiągnąć poprzez następujące działania:

  • zwiększenie naturalnej zdolności organizmu do tłoczenia krwi z nóg, a można to osiągnąć za pomocą regularnej aktywności fizycznej, a także unikania długotrwałego stania bez ruchu,

  • przyjmowanie leków, których działanie polega na uszczelnianiu naczyń i poprawia przepływanie krwi przez nie,

  • stosowanie kompresów uciskowych, które wspomagają tłoczenie krwi z nóg do serca,

  • stosowanie zabiegów operacyjnych, które polegają na usunięciu niewydolnych naczyń żylnych albo na zatykaniu ich i skierowaniu przepływu krwi do wydolnych żył.


Zmiana stylu życia

Bardzo ważne jest unikanie sytuacji, gdy nogi przez długi czas są opuszczone i bez ruchu. Ma to szczególne znaczenie podczas wykonywania codziennych czynności, do których zalicza się pracę przy komputerze albo oglądanie telewizji. Dlatego konieczne jest robienie krótkich przerw na spacer, aby poruszać przez chwilę nogami i dzięki temu poprawić krążenie krwi. Jeśli jest taka możliwość, to warto jak najczęściej trzymać nogi powyżej poziomu serca i do tego podpierać je na całej powierzchni, a nie tylko w jednym miejscu. Do tego wszystkiego należy dołączyć regularną aktywność fizyczną - warto zacząć spacerować, jeździć na rowerze, pływać albo uprawiać inny sport, który będzie angażował mięśnie nóg.

Farmakoterapia

W leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej może również pomóc farmakoterapia, a wtedy należy stosować leki, które będą wzmacniały przepuszczalność naczyń włosowatych. Bardzo dobrze sprawdzają preparaty do stosowania miejscowego na skórę, w których składzie znajduje się heparyna sodowa. Takim lekiem jest np. Lioton 1000. Zawartość heparyny, działa łagodząco na objawy towarzyszące niewydolności żył powierzchownych, do których zalicza się uczucie ciężkości nóg oraz obrzęki. Lek jest dostępny w formie szybko wchłaniającego się żelu, którego zastosowanie daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.

Kompresoterapia

Kompresoterapia to bardzo istotny element leczenia, gdyż prawidłowo dobrane pończochy uciskowe pomagają skierować krew z niewydolnych żył na powierzchni nóg do głębiej położonych naczyń, które lepiej transportują krew do serca. Poprawiają one również prawidłowe działanie mięśni poprzez zwiększenie ich skuteczności związanej z tłoczeniem krwi z nóg do góry oraz w stronę serca.

Są różne rodzaje kompresorterapii. Można stosować powszechnie dostępne pończochy albo bardziej zaawansowane bandaże żylne czy też tzw. masaże pneumatyczne. Związane są one z zakładaniem na nogę pacjenta specjalnych mankietów. Te mankiety są cyklicznie wypełniane powietrzem i w związku z tym wywołują ucisk na podudzia z określoną częstotliwością. Jednak nie każdy chory może stosować kompresoterapię. Przeciwwskazaniem jest tutaj m.in.: niewydolność serca, niedokrwienie kończyn dolnych, źle leczone nadciśnienie tętnicze albo ostre choroby zapalne skóry.

Leczenie operacyjne

Leczenie polega tutaj na usunięciu żylaków, a jest to do osiągnięcia poprzez zastosowanie metody klasycznej (podwiązanie chorych naczyń). Można również zastosować metodę kriochirurgii, a jest to leczenie, które polega na wykorzystywaniu bardzo niskich temperatur. Innym rodzajem jest jeszcze skleroterapia. Ma ona na celu zatkanie niewydolnych żył, a następnie skierowanie biegu krwi do naczyń wydolnych. Niektóre specjalistyczne ośrodki prowadzą również leczenie chirurgiczne poprzez plastykę, a jest to próba odtworzenia zastawek w żyłach.

Referencje:
Łastowiecka-Moras E., Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy [w:] Bezpieczeństwo Pracy – nauka i praktyka, nr 6, 2015.
Łastowiecka-Moras E., Profilaktyka przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych wśród osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej i stojącej, Materiały informacyjne CIOP BIP, Warszawa, 2016.
Krasiński Z., Aniukiewicz K., Krasińska A., Czyżak W., Przewlekła niewydolność żylna – epidemiologia i leczenie farmakologiczne [w:] Przegląd Flebologiczny, 2014, 22.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10290 )