Pieluszkowe zapalenie skóry - czy można mu zapobiec?

MEDserwis.pl >Pieluszkowe zapalenie skóry - czy można mu zapobiec?

Pieluszkowe zapalenie skóry - czy można mu zapobiec?

Pieluszkowe zapalenie skóry
Aby skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się pieluszkowego zapalenia skóry, na początku musimy się dowiedzieć, czym tak naprawdę ono jest. Otóż jest to stan zapalny skóry, który pojawia się w tych miejscach, gdzie pieluszka najbardziej do niej przylega (głównie okolice fałdów pachwinowych i pośladków). Występuje ono częściej u dzieci z obniżoną odpornością, ze skłonnością do alergii, a także u noworodków urodzonych przed wyznaczonym terminem porodu. Należy również wspomnieć, że jest to najczęstsze zapalenie skóry u dzieci, a szczyt zachorowań przypada na 7-12 miesiąc życia. Choroba ma tendencję do nawrotów i może trwać przez cały okres noszenia przez dziecko pieluszki.

Jakie czynniki wywołują pieluszkowe zapalenie skóry?


Najważniejszą przyczyną powodującą odparzenia i zapalenie skóry jest utrzymywanie wilgotnego środowiska w okolicy pieluszkowej. Innym czynnikiem wywołującym taki stan jest długi kontakt z substancjami drażniącymi, takimi jak kał (szczególnie w postaci biegunki), detergenty, środki chemiczne zawarte w pieluszce, amoniak (składnik moczu), antybiotykoterapia, jak również podwyższenie pH moczu (obojętne pH, które jest spowodowane przez bakterie kałowe, sprzyja rozwojowi mikroorganizmów). Mechaniczne pocieranie skóry przez pieluszkę także może przyczynić się do wywołania objawów choroby.


Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?


Oprócz charakterystycznej lokalizacji schorzenie cechuje się wystąpieniem rumienia, w którego obrębie mogą pojawić się pęcherzyki lub krostki, czemu towarzyszy pieczenie i świąd wywołujące duży niepokój i płaczliwość u bobasa. Wymienione wyżej zmiany mogą również występować na skórze oddalonej od zaczerwienienia. W cięższych przypadkach mogą powstawać nadżerki, a także łuszczenie się skóry. Musimy pamiętać, że wspomniane wykwity ulegają łatwym nadkażeniom, głównie grzybiczym (głównie Candida albicans), dlatego, jeżeli już się pojawią, należy odpowiednio je pielęgnować.


Odpowiednia pielęgnacja skóry jest najważniejsza.


Aby nie dopuścić do powstania pieluszkowego zapalenia skóry, bądź też do jego nawrotu musimy pamiętać o kilku zasadach dotyczących prawidłowej higieny. Pierwszą z nich jest regularne zmienianie pieluszek, najlepiej co około 3 godziny. Ważne jest, aby wyeliminować wszystkie substancje działające drażniąco na skórę, dlatego należy sprawdzić, czy używane przez nas detergenty lub pieluszki nie dają takiego efektu. Kolejnym elementem prawidłowej pielęgnacji jest odpowiednia wentylacja, dlatego dziecko powinno mieć możliwość częstego przebywania bez pieluszki. Istotnym jest smarowanie kremem ochronnym okolic potencjalnie zagrożonych wystąpieniem reakcji zapalnej, więc na odparzenia pieluszkowe, a także w ich zapobieganiu dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie preparatu na odparzenia u dzieci Bepanthen Baby Extra, który odpowiednio nawilża skórę, a także stymuluje procesy regeneracyjne.


W leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry możemy stosować również emolienty, a w cięższych przypadkach oraz w tych z nadkażeniem grzybiczym bądź bakteryjnym stosuje się sterydoterapię wraz z odpowiednim antybiotykiem.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl