Operacja zaćmy. Co warto o niej wiedzieć?
Operacja zaćmy. Co warto o niej wiedzieć?

Operacja zaćmy. Co warto o niej wiedzieć? Operacja zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jednocześnie jest ona jedyną skuteczną metodą usunięcia zaćmy, a co najważniejsze – efekty widoczne są niemal natychmiast po zabiegu. Na czym polega operacja zaćmy? Jak się do niej przygotować? Jakie korzyści niesie za sobą operacja zaćmy w Czechach i dlaczego warto zdecydować się na zabieg za granicą?
Co to jest zaćma i jak ją leczyć?
Zaćma jest podstępną chorobą, która może rozwijać się latami. Utrudnia ona widzenie i powoduje dyskomfort odczuwany w codziennym funkcjonowaniu. Nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Warto jednak wiedzieć, że zaćma jest chorobą odwracalną. Obecnie jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest operacja zaćmy, czyli tzw. fakoemulsyfikacja zaćmy - wyjaśniają eksperci serwisu leczsiezagranica.pl.
Jest to zabieg wykonywany w ramach operacji jednego dnia, co oznacza, że pacjent może opuścić placówkę medyczną niedługo po jego wykonaniu.
Przygotowania do operacji zaćmy: jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?
Nieleczona zaćma, na pewnym etapie choroby, może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zdania, co do tego, kiedy najlepiej jest zdecydować się na jej operacyjne usunięcie, są podzielone. Uznaje się jednak, że brane pod uwagę powinny być przede wszystkim subiektywne odczucia chorego. Do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy konieczna jest jednak kwalifikacja lekarza okulisty oraz stwierdzenie braku jakichkolwiek przeciwwskazań do operacji.
Pacjent poddający się zabiegowi musi wykonać między innymi takie badania jak: morfologia krwi, krzepnięcie krwi, poziom glukozy, EKG czy badanie moczu. Jeśli pacjent pozostaje pod kontrolą poradni specjalistycznych, np. poradni kardiologicznej czy diabetologicznej, wówczas zaświadczenie o braku przeciwwskazań powinni wydać także lekarze specjaliści - dodają specjaliści z kliniki Provisus.
Operacja zaćmy: jak przebiega zabieg krok po kroku?
Zabieg fakoemulsyfikacji polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpieniu jej nową soczewką sztuczną. W dniu operacji pacjent poddawany jest badaniu kwalifikacyjnemu, podczas którego lekarz przeprowadza krótki wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia i diagnostykę oka. Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, poprzez zaaplikowanie kropli. Następnie odkażana jest skóra wokół oka, a powieki przytrzymywane są za pomocą specjalnej rozwórki, której zadaniem jest uniemożliwienie pacjentowi mrugania. Następnie lekarz wykonuje niewielkie nacięcie, przez które wprowadzane są narzędzia do rozbicia i usunięcia zmętniałej soczewki.
Ta rozbijana jest z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych, które umożliwiają całkowite jej usunięcie z dna torebki soczewki. Co najważniejsze - podczas zabiegu sama torebka pozostaje w stanie nienaruszonym, będąc jednocześnie podstawą dla nowej soczewki wewnątrzgałkowej. Kolejnym krokiem jest wszczepienie sztucznej soczewki, wykonanej z materiału, który umożliwia jej zwinięcie i mocowanie poprzez mikroskopijne nacięcie. Nowa soczewka rozwija się już wewnątrz torebki, co minimalizuje jednocześnie ryzyko przesunięcia się jej już po zabiegu. Zazwyczaj operacja zaćmy nie powinna trwać dłużej niż pół godziny, a pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić klinikę. Warto jednak wiedzieć, że choć poprawa widzenia odczuwalna jest natychmiast po zabiegu, pełna stabilizacja widzenia może nastąpić nawet po kilku miesiącach.
Operacja zaćmy za granicą: czy i dlaczego warto?
Jeszcze kilka lat temu, pacjenci zakwalifikowani do operacji zaćmy, musieli czekać długie lata na swoją kolej. Od czasu, kiedy NFZ finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, kolejki te są nieporównywalnie krótsze. Mimo to, w dalszym ciągu, operacja zaćmy w Czechach czy Niemczech jest o wiele bardziej korzystną opcją. Dlaczego? Liczy się tutaj nie tylko krótki czas oczekiwania na zabieg, ale przede wszystkim prawo wyboru, jakie daje się pacjentom.
Decydując się na zabieg za granicą - w przeciwieństwie do operacji zaćmy w Polsce - dostajemy możliwość wyboru lepszej soczewki. Możemy dopłacić do soczewki pozwalającej dobrze widzieć zarówno z bliska, jak i z daleka czy nawet takiej umożliwiającej jednoczesne wyleczenie zaćmy i astygmatyzmu. W ramach NFZ pacjentom przysługują jedynie soczewki jednoogniskowe, które zapewniają dobre widzenie z daleka, ale w dalszym ciągu wymagają noszenia okularów korekcyjnych. Decydując się więc na operację zaćmy, warto dobrze przemyśleć kwestię soczewki, ponieważ ta wszczepiona może zostać tylko jeden raz.

Aktualności
Jak szybko pozbyć się cellulitu? więcej
Marzysz o pięknych zębach, spełnimy Twoje marzenie! więcej
Sprawdź na czym polega i jak działa terapia rezonansem magnetycznym MBST więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Bądź piękna z BONA-DEA, skorzystaj z sierpniowych promocji! więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Jak wrócić do formy po COVID-19 radzą specjaliści z Centrum Medycyny Nowa Europa więcej
Nie ryzykuj, zaszczep siebie i swoich bliskich więcej

Nowości ze świata medycyny
Nowość bio-technologii - plaster silikonowy do leczenia blizn w żelu
więcej
Badania laboratoryjne w urologii
więcej
Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok
więcej
Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie
więcej
Teen Derm Hydra krem nawilżający do skóry trądzikowej
więcej

Czy wiesz, że...
Dlaczego boli ząb i co zrobić, aby poczuć ulgę? Najczęstsze przyczyny bólu zęba
więcej
Soczewki fakijne – co warto o nich wiedzieć?
więcej
Jakie łóżko rehabilitacyjne kupić?
więcej
5 pomysłów na zdrowy przepis na makaron
więcej
Jak korzystać z CBD - olejek, maść czy waporyzator?
więcej
Czym zajmuje się klinika medycyny estetycznej?
więcej
W jakich problemach psycholog pomoże dziecku?
więcej
Osocze bogatopłytkowe
więcej
Zobacz również

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl