Odżywki białkowe – poznaj ich rodzaje i dobierz produkt idealny dla siebie!

MEDserwis.pl >Odżywki białkowe – poznaj ich rodzaje i dobierz produkt idealny dla siebie!

Odżywki białkowe – poznaj ich rodzaje i dobierz produkt idealny dla siebie!

Odżywki białkowe – poznaj ich rodzaje i dobierz produkt idealny dla siebie!

Odżywki białkowe to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych suplementów diety wybieranych przez osoby aktywne fizycznie. Problemem może być jednak wybór odpowiedniego rodzaju białka w proszku. Zanim zdecydujesz się na zakup, poznaj je nieco bliżej!

Białko to najważniejszy składnik budulcowy m.in. tkanki mięśniowej, co ma kluczowe znaczenie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Z tego względu odżywki białkowe na stałe goszczą u nich w codziennym menu. Jakie są ich rodzaje i czym się różnią? Przeczytaj poniższy artykuł!


Rodzaje odżywek białkowych


Podstawowy podział wyróżnia koncentrat, hydrolizat oraz izolat białka serwatkowego. Koncentrat (WPC) zawiera około 80% białek, a w jego składzie znajdziesz składniki dodatkowe, takie jak czynniki wzrostu, cysteina czy laktoferyny. Wchłania się stosunkowo szybko, na poziomie około 10 g na godzinę. Jego zaletą jest najniższa cena spośród wszystkich rodzajów odżywek białkowych, za wadę zaś uznaje się zawartość składników tłuszczowych. Choć jest ona niewielka, dla wielu osób może być nie do zaakceptowania.


Izolat białka serwatkowego (WPI) to koncentrat po poddaniu go filtracji. Dzięki temu procesowi ma znacznie więcej białka niż oryginalny koncentrat, nawet na poziomie 90%, a jednocześnie pozbawiony jest tłuszczu, cholesterolu i laktozy. Izolaty białek wyróżniają się najwyższym stosunkiem aminokwasów endogennych i egzogennych.


Z kolei hydrolizaty (WPH) mają najwyższą cenę, jednak dla wielu osób wyróżniają się jednocześnie najwyższą jakością. Głównie z tego względu, że białko dostępne w tym suplemencie wykazuje największą przyswajalność i biodostępność, a jego poziom zawiera się w przedziale 90-100%. Białko to pozyskuje się w procesie zwanym hydrolizą, w efekcie czego enzymatycznie rozdziela się łańcuchy białkowe na krótsze, lepiej wchłaniane peptydy. Hydrolizaty wykazują najniższą zdolność wywoływania ewentualnych reakcji alergicznych.


Przeczytaj także: Kreatyna jako wsparcie treningów na siłowni. Co musisz o niej wiedzieć?


Odżywki białkowe – jak działają?


Dlaczego warto suplementować odżywki białkowe przy systematycznych treningach? Przede wszystkim odpowiadają one za:  • przyspieszanie metabolizmu – efekt termiczny białka jest najwyższy spośród wszystkich makroskładników (organizm zużywa najwięcej energii właśnie na strawienie białka);

  • regulację apetytu – przyjęcie białka zapewnia sytość na dłuższy czas;

  • budowę masy mięśniowej – białka są podstawowym elementem budulcowym tkanki mięśniowej. Bez ich odpowiedniej ilości w organizmie przyrost mięśni jest niemożliwy;

  • poprawę regeneracji – co dotyczy głównie regenerację włókien mięśniowych po intensywnym treningu;

  • wzmacnianie odporności – białka są niezbędne m.in. do produkcji leukocytów, czyli białych krwinek układu immunologicznego.


Odpowiednio dobrana, regularnie suplementowana odżywka białkowa stanie się efektywnym i zdrowym wsparciem dla całego organizmu. Także w przypadku osób nietrenujących, jednak niedostarczających odpowiedniej ilości białka wraz z dietą.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10492 )