O Implantach zębowych bez stresu i tajemnic

MEDserwis.pl >O Implantach zębowych bez stresu i tajemnic

O Implantach zębowych bez stresu i tajemnic

O Implantach zębowych bez stresu i tajemnic
Wywiad z ekspertem dr Wojciechem Radwańskim, doświadczonym stomatologiem, właścicielem kliniki Awodent w Warszawie, na Żoliborzu, ul. Gołębiowskiego 2.1. Czy wiek pacjenta może stanowić ograniczenie do wykonania zabiegu wszczepienia implantu zębowego?

Wiek pacjenta dorosłego nie jest ograniczeniem. W przypadku osób młodych zaleca się jednak, aby pacjent miał ukończony rozwój kostny, czyli możemy przyjąć , że ingerencja implantologiczna jest bezpieczna gdy pacjent będzie miał ok. 21 lat. Górna granica nie jest określona, nawet bardzo zaawansowany wiek pacjenta nie stanowi obecnie problemu. Nigdy nie jest za późno, żeby poprawić sobie jakość życia i przywrócić piękny uśmiech. U większości pacjentów w starszym wieku zabieg wszczepienia implantów udaje się przeprowadzić bez żadnych dodatkowych procedur.

2. Jakie choroby mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu?

Lista chorób które są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu nie jest długa. Do najczęstszych należą – zaawansowana cukrzyca, choroby nowotworowe w trakcie leczenia (chemio i radioterapia),niektóre choroby krwi, schorzenia psychiczne. Należy jednak pamiętać, że są to cechy indywidualne organizmu pacjenta, a o możliwości implantacji decyduje lekarz po przeprowadzonym wywiadzie.

3. W jakim czasie od utraty zęba najlepiej wszczepić implant?

Obecnie implantacje coraz częściej wykonywane są jednoczasowo, czyli bezpośrednio po ekstrakcji zęba wprowadzamy implant. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości najlepszy czas jest od 6 tygodni do 6 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że nie wszczepia się implantów po latach od utraty zęba, a na dodatek u wielu pacjentów nie potrzeba przeprowadzać dodatkowych procedur związanych z odbudową tkanki kostnej. Jednak, im więcej czasu upływa od utraty zęba tym większy następuje zanik tkanki kostnej, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o zabiegu.

4. Czy zabieg jest bolesny i jak często zdarza się, że implant zostaje odrzucony?

Zabieg implantacji nie jest bolesny – to bardzo delikatna operacja, zawsze wykonywana w znieczuleniu . Pamiętać należy o czasie gojenia i integracji implantu z kością. Zwykle to czas od 3 do 6 miesięcy w zależności od miejsca i rodzaju wykonywanego zabiegu. Odrzucenie implantu zdarza się niezwykle rzadko i zwykle dotyczy powikłań pozabiegowych (infekcje, błędy planowania)

5.Dlaczego implanty zębowe są lepsze od standardowej protetyki?

Najważniejsze jest zachowanie zdrowych własnych zębów. Każda ingerencja we własne zęby – jak szlifowanie pod korony czy mosty, pozbawia naturalnej ochrony czyli szkliwa. Taki oszlifowany ząb jest narażony nie tylko na próchnicę, ale również powikłania w postaci martwicy miazgi. Wstawiając implant nie narażamy na uszkodzenie zębów znajdujących się obok, które w przypadku standardowej protetyki musielibyśmy odpowiednio przygotować .

6. Jak często trzeba wymieniać implanty zębowe i czy warto inwestować w implanty markowe?

Dobrze wszczepiony implant z właściwie wykonaną protetyką nie ma określonego terminu wymiany. Ma służyć wiele lat. Pamiętać należy, że implant jest elementem poddawanym dużym obciążeniom i zawsze istnieje możliwość jakiegoś uszkodzenia. Może to dotyczyć części protetycznej - oprysk uzupełnienia, złamanie łącznika. Może również istnieć konieczność wykorzystania wprowadzonego implantu - utrata innych zębów i konieczność wykorzystania obecnego implantu do nowego wypełnienia. Warto zatem nawet po długim czasie, mieć dostęp do części koniecznych do reperacji pracy. Dlatego warto zapłacić nieco drożej za markowy produkt gwarantujący odpowiednią jakość, a w razie awarii możliwość łatwej naprawy. Ponadto markowe implanty mają gwarancję producenta nawet na 10 lat użytkowania.

7. Skąd pacjent ma wiedzieć jaki implant jest dla niego najlepszy i gdzie zabieg może bezpiecznie wykonać?

Najlepiej jest zapytać lekarza. To lekarz zawsze odpowiada za wykonaną pracę, jej trwałość i własną renomę. Każdy pacjent jest inny, ma inną kość, nawyki, zgryz i w zależności od tych czynników dobiera się odpowiednie uzupełnienie .

8. Jak należy dbać o implanty ?

Uzupełnienia protetyczne są wykonane tak, aby funkcjonowały jak nasze zęby i tak należy o nie dbać. Jest jednak kilka różnic indywidualnych w zależności od wykonanej pracy. W takich przypadkach pacjent uzyskuje informacje od lekarza, który wykonywał pracę i jego zaleceń oraz terminów wizyt kontrolnych należy skrupulatnie przestrzegać.

dr Wojciech Radwański
LEKARZ STOMATOLOGII, SPECJALISTA II ST. PROTETYKI STOMATOLOGICZNEJ ORAZ I ST. STOMATOLOGII OGÓLNEJ, IMPLANTO-PROTETYK
Specjalista Protetyki Stomatologicznej, Umiejętność implantologii (Curriculum na Uniwersytecie we Frankfurcie)

 

Aktualności

Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl