Nużeniec – niechciany lokator naszej skóry

lekarze specjaliści >Nużeniec – niechciany lokator naszej skóry

Nużeniec – niechciany lokator naszej skóry

medserwis.pl
Jest niewielki i bardzo rozpowszechniony. Mieszka w gruczołach łojowych skóry policzków, czoła i nosa a także rzęs.

Mowa o Nużenicu (Demodex folliculorum) - pasożycie z rodziny roztoczy, który wywołuje zmiany skórne w postaci wysypek, rumieńców, wykwitów ropnych oraz trądzika różowatego. Na ogół żeruje nocą, gdyż unika promieni światła dziennego - wtedy może wędrować z prędkością 16 mm/h i spowodować rozprzestrzenienie się choroby. Często chorobie towarzyszyć może uczucie delikatnego łaskotania w miejscach, w których poruszają się nużeńce.

Wielu pacjentów dopiero podczas wizyty u lekarza po raz pierwszy słyszy hasło nużeniec. Ten mały pajęczak potrafi latami mieszkać w naszej skórze niezauważony. Dopiero przy sprzyjających okolicznościach np. spadku odporności, rozwija się choroba. Często wywoływane przez niego dolegliwości skórne są mylnie interpretowane jako alergia. Tymczasem daje on szerokie spektrum objawów, które powinny nas zaniepokoić a w efekcie skierować nasze kroki do dermatologa lub okulisty.

Do zakażenia może dojść w trojaki sposób:
1. z kurzem,
2. przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną,
3. przez stosowanie wspólnych ręczników i ubrań itp.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Od momentu zakażenia do pierwszych objawów choroby może minąć wiele lat, gdyż zazwyczaj nie pasożytuje na zdrowych osobnikach. U niektórych osób zakażenie może przebiegać bezobjawowo. Należy pamiętać, że Ńużeniec na ogół wybiera skórę twarzy- okolice nosa, czoła, powieki lub brodę.

Najczęstsze objawy to: pieczenie i swędzenie skóry wokół oczu; wysypka, rumień i złuszczanie naskórka; krosty na twarzy; uczucie łaskotania (poruszający się nużeniec); zapalenie mieszków włosowych; zapalenie gruczołu łojowego; wypadanie włosów, brwi i rzęs; zapalenie brzegów powiek; inne infekcje skórne.

Diagnostyka
Chcąc rozpoznać nużycę niezbędnym jest wykonanie badania, które polega na pobraniu przez lekarza okulistę lub dermatologa materiału (najczęściej są to rzęsy, brwi lub naskórek twarzy), a następnie przekazaniu go do weryfikacji obrazu pod mikroskopem. Wynik badania jest dostępny po tygodniu.

Dowiedz się więcej na www.certus.med.pl lub pod numerem (61) 8 604 200.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl