dr n. med. Wojciech Rybak - specjalista chirurg, flebolog, lekarz medycyny estetycznej
Klinika Ars Estetica
Szacuje się, że blisko połowa Polaków ma dziś problem z żylakami. Przewlekła niewydolność żylna to niewątpliwie choroba cywilizacyjna, która nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Medycyna oferuje w tej chwili nowoczesne, mało inwazyjne zabiegi leczenia żylaków, które opierają się na zamknięciu zmienionej chorobowo żyły od środka, bez cięć, widocznych śladów pooperacyjnych i wyłączenia pacjenta z codziennych aktywności. By jednak podjąć odpowiednie leczenie i nie dopuścić do rozwoju choroby konieczna jest wczesna diagnostyka, oparta na badaniu ultrasonograficznym.
Czym jest badanie ultrasonograficzne?
„Badanie ultrasonograficzne żył połączone jest z badaniem przepływu metodą Dopplera, potocznie zwanym badaniem dopplerowskim. Urządzenie posiada specjalną głowicę połączoną z aparatem ultrasonograficznym, która wysyła falę ultradźwiękową, która przebiega przez ciało i odbija się od ośrodka będącego w ruchu. W organizmie człowieka takim ośrodkiem jest płynąca krew. Zmiany częstotliwości fali powracają do głowicy, a następnie rejestrowane są przez aparat ultrasonograficzny i przedstawiane na ekranie monitora. Specjalna dopplerowska przystawka do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia. Pozwala to zweryfikować wydolność żył i tętnic.” – tłumaczy dr n. med. Wojciech Rybak z Kliniki Ars Estetica.
USG z dopplerem jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie trzeba się w żaden sposób do niego przygotowywać. Badanie ultrasonograficzne może zostać przeprowadzone także u kobiet w ciąży oraz u dzieci. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.
Czemu służy USG dopplerowskie?
W zdrowym organizmie układ krwionośny działa bez zarzutu. Jeśli w naczyniach pojawią się jakieś „przeszkody”, np. zwężenia czy zakrzepy, które w każdej chwili mogą się oderwać i zablokować tętnicę, co może w konsekwencji doprowadzić np. do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej, wówczas mamy do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krwionośnego. By nie doszło do groźnych powikłań bardzo ważna jest wczesna diagnostyka układu krwionośnego. USG dopplerowskie wykonuje się celem wykrycia schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą prowadzić do wymienionych wyżej chorób. Dzięki specjalistycznej aparaturze oraz specyfice badania
USG Doppler pozwala wykryć nawet najdrobniejsze nieprawidłowości w ich wczesnym stadium. Badanie przede wszystkim pozwala zweryfikować, czy u pacjenta występuje niewydolność żylna, a także w oparciu o wynik badania pozwala zakwalifikować pacjenta do odpowiedniej metody leczenia.
Jak zapobiec żylakom?
Żylaki usuwamy z trzech głównych powodów. Po pierwsze ze względów estetycznych, należy przy tym jednak pamiętać, że im dłużej chodzimy z żylakami, tym trudniej je usunąć i tym mniej zadowalające mogą być późniejsze efekty leczenia. Im szybciej udamy się do chirurga naczyniowego, który przeprowadzi badanie ultrasonograficzne i podejmie odpowiednie leczenie, tym łatwiej będzie osiągnąć lepszy efekt estetyczny. Po drugie duże żylaki stanowią ryzyko dla pacjenta, ponieważ mogą być przyczyną poważnych powikłań, takich jak: owrzodzenia, zakrzepica żylna, zespół pozakrzepowy, zwiększają również ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich. Po trzecie żyła uszkodzona jest połączona z innymi zdrowymi żyłami, a nadmierne ciśnienie, które powstaje w tych żyłach będzie uszkadzać część zdrowego układu i choroba będzie postępować. W celu zapobiegnięcia rozwojowi choroby i wystąpieniu poważnych powikłań z tym związanych konieczna jest wizyta u flebologa, który oceni stan żył i podejmie odpowiednie kroki.
Samo wystąpienie pajączków na podudziu czy udach nie wymaga pilnego udania się do lekarza. W tym stadium jest to przede wszystkim problem kosmetyczny. Jest to jednak pierwszy sygnał, który powinien nas zaniepokoić i zaalarmować, że coś w naszym układzie krwionośnym nie działa tak jak powinno. Jest jednak kilka objawów, które mogą świadczyć o przewlekłej niewydolności żylnej, jak pojawienie się dyskomfortu związanego z obrzękiem, uczuciem ciężkości i bolesnością kończyn. W takim przypadku powinniśmy udać się do lekarza i sprawdzić stan naszych żył. Niezwłocznej wizyty u specjalisty i przeprowadzenia badania usg wymagają zmiany zapalne, pojawiające się w okolicach kostek i na łydkach, a szczególnie pojawienie się owrzodzenia. Badanie pomoże ustalić na jakim podłożu pojawiło się owrzodzenie a w dalszym etapie pozwoli na podjęcie leczenia, które usunie przyczynę jego powstania. Konsultacja jest również konieczna w momencie wystąpienia objawów sugerujących zapalenie żył, takich jak: ból, zaczerwienienie, znaczne miejscowe ocieplenie i tkliwość. Niezwłocznie należy się udać do lekarza gdy zacznie towarzyszyć temu wysoka gorączka i duszność czy ból w klatce piersiowej. Sytuacją alarmową jest również znaczne powiększenie się żylaków czy ich krwawienie.
Należy pamiętać, że wczesna diagnostyka i leczenie mogą zahamować dalszy rozwój choroby i pozwalają uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia w przyszłości.