Noś dziecko w chuście

MEDserwis.pl >Noś dziecko w chuście

Noś dziecko w chuście

medserwis.pl autorka artykułu: Linda Grześkiewicz-Strumidło
Zanim na świecie pojawi się Twoje dziecko poświęcasz wiele czasu, aby jak najlepiej przygotować się do tego ważnego momentu. Być może czujesz lekki niepokój, a może radość i ekscytację. Kiedy Maluch jest już na świecie – wszystko jest nowe, odmienione. To wielka rewolucja!

Młodzi rodzice często są zaskoczeni, że ich dziecko nie chce samo zasypiać, odłożone płacze i nieustannie chce być na rękach. Towarzyszy im niepokój o to, czy to normalne? Czy inne dzieci też zachowują się w ten sposób? Bywa, że odnalezienie spokoju i radości z pierwszych chwil w powiększonym gronie jest bardzo trudne – z każdej strony do rodziców napływają złote rady „bardziej doświadczonych” znajomych i członków rodziny. Tymczasem, każda rodzina i każde dziecko jest inne, a to, czego najbardziej potrzeba świeżo upieczonym rodzicom to akceptujące wsparcie i czas na to, by móc w spokoju poznać swoje dziecko… i odnaleźć się w nowej roli. Z pomocą w dojściu do harmonii po porodzie może przyjść chusta – wspaniały sposób na budowanie wspierającej relacji z dzieckiem od pierwszych dni jego życia.

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?

Korzyści z noszenia dziecka blisko siebie jest mnóstwo. Przede wszystkim, bycie w chuście ułatwia dziecku adaptację po porodzie do zupełnie nowych warunków. W brzuchu mamy maluszek nieustannie słyszał szum, było tam ciepło, dość ciemno, a jego ciało było nieustannie masowane i kołysane podczas aktywności mamy. Korzystając z chusty zapewniamy dziecku podobną stymulację, niezwykle ważną dla harmonijnego rozwoju układu nerwowego – maluch jest ciasno otulony, słyszy bicie serca rodzica, a jego brzuszek jest masowany będąc w ciągłym kontakcie z ciałem mamy. Dzięki temu chusta to niezwykłe remedium na kolkę! Prawidłowa pozycja dziecka w chuście jest w pełni bezpieczna dla jego kręgosłupa i stawów biodrowych. Dodatkowo, w odpowiednio dobranym wiązaniu odpoczywa kręgosłup rodzica - chusta przenosi ciężar dziecka na ciało rodzica, tak by mógł on zachować bezpieczną, wyprostowaną postawę (która pomaga wrócić do formy również mięśniom dna miednicy mamy!). Uwaga – w chuście należy unikać noszenia w pozycji kołyskowej, która może sprzyjać dysplazji stawów biodrowych i podnosi ryzyko niedrożności dróg oddechowych. Warto też zauważyć, że chusta jest odpowiedzią na w pełni naturalną ogromną potrzebę bliskości malutkiego człowieka. Ludzkie noworodki rodzą się totalnie niedojrzałe i w pełni zależne od dorosłego – tylko w bezpośredniej bliskości rodzica czują się bezpiecznie i zupełnie naturalne jest, że pozostawione same, z daleka od rodzica, wpadają w ogromne przerażenie i wołają o pomoc. Trzeba pamiętać, że chusta pozwala też rodzinie z większą łatwością odnaleźć nowy rytm codziennego funkcjonowania i daje dużą swobodę – kiedy będziesz już na siłach, możesz z drzemiącym dzieckiem w chuście przygotować śniadanie lub rozwiesić pranie. Pamiętaj tylko, by mierzyć siły na zamiary – nie bez powodu połóg trwa 6 tygodni. Twój organizm naprawdę potrzebuje czasu, by dojść do siebie.

Jak wybrać chustę?

Wybierając chustę kieruj się przede wszystkim tym, by była wykonana z tkaniny w 100% bawełnianej. Polecam Ci chustę długą tkaną splotem skośno-krzyżowym, diamentowym lub żakardowym. Długość dobierz pod kątem rozmiaru ubrań, który nosisz – najbardziej uniwersalne są chusty o długości 4,6 metra. Taka chusta wystarczy na cały okres noszenia i będzie dobra do wszystkich wiązań dla osoby noszącej rozmiar 38-40. Możesz poszukać chusty używanej – która będzie od początku miękka i łatwa w wiązaniu lub przejrzeć ofertę chust firm LennyLamb, LittleFrog, Kokadi, Didymos… Wzorów i kolorów jest mnóstwo, dobierz taką która będzie odpowiadała Ci pod kątem swojej ceny i spodoba Ci się wizualnie. To ważne, abyś zwyczajnie lubiła ją nosić!

Jak nauczyć się wiązać chustę?

Zdecydowanie polecam ci kontakt z doradcą noszenia, który podczas konsultacji indywidualnej bądź warsztatów chustowych nauczy Cię, jak bezpiecznie korzystać z chusty. To ważne, aby chustonoszenie służyło Tobie i Twojemu dziecku. Niestety nie wystarczy mieć chusty i zawiązać jej „jakoś”… Uczulam Cię też na korzystanie z losowo wybranego filmiku, który znajdziesz w Internecie. To sposób dobry tylko wtedy, gdy chcesz sobie przypomnieć kroki opanowanego już wiązania i gdy masz pewność, że to co oglądasz jest zgodne z zasadami bezpiecznego wiązania. Dlatego najpierw skorzystaj z pomocy doradcy, który odpowiednio pokieruje Cię w początkach przygody z chustonoszeniem dając Ci indywidualne wskazówki, a później wiąż chustę jak najczęściej – pozwalaj sobie na porażki i świętuj udane wiązania. Trening czyni mistrza

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl