Nietrzymanie moczu - w jaki sposób pozbyć się wstydliwego problemu?

MEDserwis.pl >Nietrzymanie moczu - w jaki sposób pozbyć się wstydliwego problemu?

Nietrzymanie moczu - w jaki sposób pozbyć się wstydliwego problemu?

Nietrzymanie moczu - w jaki sposób pozbyć się wstydliwego problemu?
Nietrzymanie moczu to przykra dolegliwość, która dotyka zaskakująco wielu osób - około co drugiej dorosłej kobiety i do 32% dorosłych mężczyzn. Bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że to przypadłość jak każda inna i nie powinna budzić naszego wstydu, tylko skutkować niezwłocznym zwróceniem się do lekarza i fizjoterapeuty uroginekologicznego. W wielu przypadkach za nietrzymanie moczu odpowiadają osłabione mięśnie dna miednicy, a kluczowe dla utrzymania ich sprawności jest wykonywanie specjalnie opracowanych ćwiczeń oraz wyrobienie dobrych nawyków. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu? Jak można zapobiegać i skutecznie leczyć tą przykrą dolegliwość?

Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?



Skoro nietrzymanie moczu jest rzeczywiście tak powszechne, warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Wiele osób dotkniętych tą przypadłością stara się jedynie ukryć jej objawy i często zmuszona jest przy tym zrezygnować z ulubionych aktywności. Jednak jakie są przyczyny nietrzymania moczu? Najczęstsza to osłabienie mięśni dna miednicy spowodowane nieprawidłowymi nawykami związanymi z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się, ciążą i porodem, a także nieprawidłowo i nadmiernie wykonywanymi ćwiczeniami fizycznymi, takimi jak podnoszenie ciężarów. Mięśnie dna miednicy na przesadne obciążenia narażają również ćwiczenia wymagające powtarzających się podskoków, takich jak na skakance czy trampolinie.

Wyróżniamy kilka rodzajów nietrzymania moczu, z których najpowszechniejsze są wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz naglące nietrzymanie moczu. To pierwsze objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu w wyniku zwiększenia się ciśnienia śródbrzusznego, na przykład podczas aktywności fizycznej, gwałtownego śmiechu, kaszlu lub kichania, natomiast drugi rodzaj powoduje niekontrolowaną utratę moczu połączoną z uczuciem silnego parcia, które wymusza natychmiastowe skorzystanie z toalety.

Jak możemy zapobiegać nietrzymaniu moczu?



Bardzo ważnym elementem profilaktyki nietrzymania moczu jest prawidłowe korzystanie z toalety. Jakkolwiek zaskakująco by to nie brzmiało, wiele osób ma niewłaściwe przyzwyczajenia związane z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się, a przecież toaletę odwiedzamy kilka razy dziennie - każda wizyta może wiązać się z osłabieniem lub poprawieniem kondycji mięśni dna miednicy. Przede wszystkim należy pamiętać o przyjęciu odpowiedniej pozycji, w której mięśnie zwieraczy będą mogły w naturalny sposób się rozluźnić. Najbardziej anatomiczną pozycją dla człowieka podczas wydalania i wypróżniania się jest pozycja kuczna, dlatego podczas siadania na toalecie powinniśmy umieścić stopy w taki sposób, aby kolana znalazły się powyżej linii bioder - na stołku albo podnóżku. W takiej pozycji mięśnie rozluźniają się, a także prostuje się końcowy odcinek układu pokarmowego, co znacznie ułatwia wypróżnianie się. Unikajmy nienaturalnych pozycji, takich jak "na narciarza".

Powinniśmy również pamiętać o tym, aby nie wstrzymywać się z wizytą w toalecie do ostatniej chwili - może to doprowadzić do zalegania moczu w drogach moczowych. Jednak tak samo szkodliwe jest zmuszanie się do oddania moczu, kiedy jeszcze nie poczuliśmy takiej potrzeby, oraz celowe powstrzymywanie strumienia moczu. W taki sposób zaburza się fizjologiczne działanie mechanizmów związanych z oddawanie moczu i wypróżnianiem się, co prowadzi do osłabienia odpowiadających za nie grup mięśni. Niekorzystne dla mięśni dna miednicy są również związane z potrzebą parcia przy wypróżnianiu powtarzające się zaparcia, dlatego należy dbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie, nawodnienie i regularny ruch. Warto wyrobić w sobie nawyk napięcia mięśni dna miednicy po skorzystaniu z toalety.

Więcej informacji na temat właściwych nawyków toaletowych można znaleźć na stronie https://bebotrening.pl/blog/nawyki-toaletowe-ktore-pomoga-w-profilaktyce-zaburzen-dna-miednicy/

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu - o czym warto wiedzieć



Jednak co zrobić w wypadku, gdy nietrzymanie moczu już nas dotyczy? Oczywiście nadal należy wyrobić w sobie właściwe nawyki. Należy również udać się do fizjoterapeuty o specjalizacji uroginekologicznej i skonsultować z nim swój przypadek. U większości osób odpowiednie postępowanie, takie jak konsekwentne wykonywanie dostosowanych ćwiczeń na mięśnie dna miednicy, terapia manualna oraz wprowadzenie pewnych zmian w trybie życia, skutecznie minimalizuje objawy, a nawet całkowicie leczy nietrzymanie moczu. Ćwiczenia zalecane w takich wypadkach to przede wszystkim naprzemienne napinanie i rozluźnianie okolicy krocza w komfortowych dla danego pacjenta pozycjach, często skoordynowane z oddechem. Ważna jest konsekwencja i wytrwałość tak jak w przypadku każdego treningu.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl