Najczęstsze choroby jamy ustnej u dzieci

MEDserwis.pl >Najczęstsze choroby jamy ustnej u dzieci

Najczęstsze choroby jamy ustnej u dzieci

Najczęstsze choroby jamy ustnej u dzieci

Choroby jamy ustnej u dzieci stanowią dużą i zróżnicowaną grupę schorzeń. Ich przyczyn może być wiele i mogą dawać szereg objawów. Utrudniają niekiedy codzienne funkcjonowanie dziecku, gdyż bolą i zniechęcają do jedzenia. Ważne jest odpowiednie postępowanie i wykrycie potencjalnie poważnych chorób. W tym artykule omówiono najczęstsze schorzenia jamy ustnej u dzieci.

Afty

Jedną z częstszych dolegliwości w obrębie jamy ustnej u dzieci są afty, czyli drobne zmiany w postaci owrzodzeń, lokalizujące się na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i podniebienia, którym towarzyszy miejscowy stan zapalny. Ich powstawanie wynikać może z wielu przyczyn. U maluchów najczęściej jest to skutek mechanicznego uszkodzenia śluzówek niewłaściwą higienę jamy ustnej, czy wkładanie przypadkowych przedmiotów do ust. Afty mogą także towarzyszyć wyrzynaniu się zębów. Pojawianie się pierwszych zębów to naturalny proces, który często przebiega ze znacznym dyskomfortem. W łagodzeniu go pomaga stosowanie żeli na ząbkowanie zawierających poliwinylopirolidon.
Innymi przyczynami występowania aft są niedobory witamin i minerałów, takich jak witamina B12, kwas foliowy i żelazo. Ich rozwój związany bywa z osłabieniem odporności, przemęczeniem i narażeniem na wysokie jak i niskie temperatury. Leczenie jest zależne od przyczyny. W większości przypadków aft u małych dzieci wystarcza łagodzenie objawów. Gdy dolegliwość jest szczególnie uciążliwa, można zastosować domowe sposoby, takie jak ziołowe płukanki, bądź zasięgnąć porady farmaceuty, który dobierze odpowiedni płyn lub żel na afty.

Choroby infekcyjne

Obszerną grupę chorób jamy ustnej u dzieci stanowią infekcje. Mogą mieć podłoże zarówno bakteryjne, wirusowe jak i grzybicze. Jedną z częstszych jest opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, wywoływane przez wirusa Herpes Simplex. Występuje u dzieci około 5 roku życia w pierwotnym zakażeniu. Objawia się pęcherzykami, które pojawiają się w obrębie jamy ustnej. Mają one tendencje do pękania, czemu towarzyszy nasilony ból. W leczeniu stosuje się odpowiednie leki przeciwwirusowe. Kolejną częstą infekcją jest zakażenie wywoływane przez drożdżaki Candida Albicans. W przebiegu tego schorzenia w jamie ustnej powstają białawe naloty, które są trudne do zdrapania. W leczeniu zastosowanie mają preparaty przeciwgrzybicze.

Zapalenie dziąseł

Problemy z dziąsłami, w tym przede wszystkim stany zapalne, są wynikiem występowania infekcji bakteryjnych w obrębie szczelin dziąseł. Wydzielają one szereg substancji, które działają uszkadzająco na dziąsła – wywołują obrzęk i stan zapalny, co prowadzi do występowania krwawień. Nieleczone zapalenie może prowadzić do problemów z uzębieniem w wieku dorosłym.

Rekomendacje:
1. Siu A., Landon K., Ramos D., M., Differential diagnosis and management of oral ulcers. Semin Cutan Med Surg. 2015; 34(4).
2. Chapple I., L., Van der Weijden F., Doerfer C., Primary prevention of periodontitis: managing gingivitis. J Clin Periodontol. 2015 Apr; 42 Suppl 16.

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl