Masz torbiel na nerce? Zobacz, co robić!

MEDserwis.pl >Masz torbiel na nerce? Zobacz, co robić!

Masz torbiel na nerce? Zobacz, co robić!

Masz torbiel na nerce? Zobacz, co robić!

Torbiele nerek to inaczej zmiany w obrębie miąższu nerki wypełnione płynem, przypominające swoim wyglądem pęcherzyki, ich częstość występowanie rośnie wraz z wiekiem, szacuje się, że problem dotyczy około 30% dorosłych, a część z nich nie wie, że ma torbiele. Zwykle torbiele są pojedyncze, występują w jednej nerce, średnicy kilku milimetrów i są wykrywane podczas rutynowego badania USG. Mogą być jednak także objawem poważniejszych chorób, zwłaszcza gdy jest ich wiele i są dużych rozmiarów. Torbiele nerek mogą być wrodzone, uwarunkowane genetycznie, lub nabyte (częściej występują u: starszych mężczyzn, chorych na nadciśnienie tętnicze oraz u osób w trakcie dializoterapii)

Torbiel na nerce – czy to groźne?


Torbiele proste nerek nie są groźne, zwykle nie dają żadnych objawów, są przypadkowo wykrywane w USG, przyczyny ich powstawiania nadal nie są w pełni wyjaśnione (1). Częstość występowania torbieli prostych wzrasta wraz z wiekiem. A także, co istotne, wraz w upływem lat od momentu początkowego stwierdzenia torbieli ich wielkość rośnie - najszybciej w początkowych dwóch latach, zwykle podwojenie wielkości następuje po upływie 10 lat  (2). Torbiele najczęściej lokalizują się w warstwie korowej nerki, a rzadko w obszarze wnęki, gdzie tworzą się okołomiedniczkowe torbiele nerek.


 


Niewielkie torbiele proste zwykle nie powodują żadnych objawów, natomiast większe mogą powodować bóle w okolicy lędźwiowej i/lub krwiomocz, powiększanie się obwodu brzucha, nocne oddawanie moczu. Torbiele także mogą być wynikiem poważniejszych chorób takich jak wielotorbielowatość dysplastyczna nerek, nabyta torbielowata choroba nerek, torbiele w przebiegu hipokaliemii (3). Torbiele nerki muszą być także różnicowane z rakiem nerki, dlatego ważne jest, aby opisu badania dokonał doświadczony radiolog.


Rodzaje torbieli nerek


Torbiele nerek można podzielić na wrodzone i nabyte. Do torbieli nabytych zalicza się


- Torbiele proste nerek – najczęstsze zmiany nerek, zwykle pojedyncze, jednostronne, przeważnie wymagają jedynie obserwacji.


- Nabyta torbielowatość nerek – jest wynikiem  przewlekłej niewydolności nerek, zwłaszcza u osób dializowanych, żeby rozpoznać nabytą torbielowatość wymagana jest obecność co najmniej 4 torbieli w każdej nerce.


- uwarunkowane genetycznie zwyrodnienie wielotorbielowate nerek (dziedziczone w sposób dominujący lub recesywny). Wielotorbielowatość jednak to obecność torbieli nie tylko w nerkach, ale także w wątrobie i innych narządach. W typie dominującym zwykle jest rozpoznawana między 10 a 30 rokiem życia.


Do torbieli wrodzonych zalicza się:


-  Gąbczastość rdzenia nerki – zwykle wykrywane już w wieku dorosłym, stwierdza się liczne torbiele w części rdzeniowej nerki, częstość jego występowania to 1/500-20 000 osób.


- Wielotorbielowata dysplazja nerek –charakteryzuje się obecnością licznych torbieli i nieprawidłowym rozwojem niektórych elementów nerek. Zazwyczaj dotyczy tylko jednej nerki.


Można dokonać także podziału na torbiele proste i złożone. Cechy torbieli złożonej to nieregularny kształt,  niejednorodne i grube ściany, niejednorodna zawartość z występowaniem przegród, masy tkankowe, a także zwapnienia.


Niektórzy dzielą także torbiele na małe i duże. Duże mają ponad 5 cm średnicy.


Torbiel na nerce – leczenie


Z uwagi na to, że większość torbieli to pojedyncze torbiele proste, które nie dają żadnych objawów, nie wymagają one leczenia, a jedynie rutynowej kontroli (USG co 6-12 miesięcy). W przypadku większych torbieli, które dają objawy leczenie polega na opróżnieniu i sklerotyzacji (wstrzyknięciu do torbieli 95% etanolu). Stosuje się także chirurgiczne usunięcie torbieli. W niektórych przypadkach wymagane jest także leczenie powikłań jakie generują torbiele, pod postacią przewlekłej choroby nerek i/lub nadciśnienia tętniczego. Wyleczenie torbieli nie jest z reguły możliwe, zmiany same się nie cofają.


Badania na torbiele na nerce – USG i inne badania obrazowe


Baniem przesiewowym służącym do rozpoznawania torbieli nerek jest ultrasonografia, jednak to tomografia komputerowa stanowi złoty standard, gdyż jest bardziej czułym badaniem niż  USG. Do różnicowania torbieli w tomografii używa się skali Bosniaka, (gdzie I stopień oznacza torbiel prostą, a IV zmianę złośliwą) – skala jest pięciostopniowa – I, II, IIF, III, IV


Czy torbiel na nerce może się wchłonąć?


Nie ma  naturalnych sposobów na zmniejszenie rozmiarów torbieli i nie ulegają one spontanicznej regresji ani wchłonięciu. Mogą one niestety być tych samych rozmiarów lub się powiększać. W przypadku wykonania sklerotyzacji skuteczność nie wynosi 100% i torbiel może się odnawiać (4)


 Czy torbiel na nerce boli?


Większość torbieli nie daje żadnych objawów w tym bólu. W przypadku dużych torbieli, zwłaszcza, gdy uciskają one narządy sąsiednie, zdarza się ból w okolicy lędźwiowej czy ból brzucha i powiększanie jego obwodu.


 


Piśmiennictwo



  1. Baert L., Steg A. Is the diverticulum of the distal and collecting tubules a preliminary stage of the simple cysts in the adult? J. Urol. 1977; 118: 707–710

  2. Terada N., Arai Y., Kinukawa N., Terai A. The 10-year natural history of simple renal cysts. Urology 2008; 71: 7–12

  3. Kraśniak A., “Nabyte torbiele nerek”, Forum Nefrologiczne 2012, vol. 5, no 2, 153–157

  4. Choroby wewnętrzne. Red. A. Szczeklik. Wydanie III. Medycyna Praktyczna, Kraków 2011


Artykuł sponsorowany

 

Aktualności

Najstarsza Szkoła Medycyny Estetycznej zaprasza - wciąż można się zapisać! więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Awodent

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl