Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie

MEDserwis.pl >Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie

Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie

Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie


Łuszczyca to nawrotowa choroba autoimmunologiczna, która wyróżnia się specyficznymi zmianami skórnymi. Grube, łuszczące się blaszki mogą wywoływać świąd i pieczenie, wpływając na jakość życia. Sprawdź, kiedy warto umówić się do dermatologa!

Łuszczyca: przyczyny i objawy


Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że nie ma na nią lekarstwa, można jedynie kontrolować i łagodzić objawy. Do najczęstszych wyzwalaczy zaliczamy:



  • infekcję, taką jak angina,

  • warunki atmosferyczne, zwłaszcza jeśli zmiany występują gwałtownie,

  • palenie papierosów,

  • nadużywanie alkoholu,

  • stres,

  • niektóre leki,

  • uraz skóry, takie jak silne poparzenie słoneczne lub skaleczenie.


Wspomniane wyzwalacze mogą również powodować nawroty choroby. Należy zaznaczyć, że to, co u jednej osoby może wywołać objawy, u drugiej już niekoniecznie. Dowiedz się, co u Ciebie zaostrza dolegliwości. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko nawrotu.


Zastanawiasz się, jak rozpoznać łuszczycę? Na jasnej skórze objawia się czerwonymi lub różowymi plamami ze srebrzystobiałymi łuskami. Z kolei na ciemnej skórze pojawiają się ciemnobrązowe lub fioletowe plamy z szarymi łuskami. Okresy remisji przeplatają się z okresami nawrotów. Objawy zwykle ustępują na 1-12 miesięcy, choć trudno jest przewidzieć przebieg choroby.


Kiedy warto zgłosić się do lekarza?


Jeśli cierpisz na umiarkowaną lub ciężką łuszczycę, być może przyzwyczaiłeś się do czerwonych, podrażnionych, suchych lub popękanych plam na skórze. Zmagasz się na co dzień ze stanem zapalnym, obrzękiem i świądem, dlatego nie wzbudzają już u Ciebie niepokoju. Jeśli jednak zauważysz coś nowego, wybierz się do dermatologa w DP MED. Nowe objawy mogą oznaczać, że stan się pogarsza lub dotychczasowe leczenie nie jest już skuteczne. Najprawdopodobniej uodporniłeś się na balsam, krem lub maść. Nie lekceważ objawów i zgłoś się do specjalisty.


Wielu pacjentów z zaawansowaną łuszczycą skarży się na świąd, bolesne napięcie skóry i uczucie pieczenia. Należy podkreślić, że istnieją sposoby na zmniejszenie lub kontrolowanie objawów. Warto więc umówić się do dermatologa, który wdroży nowy plan leczenia. Najprawdopodobniej zmieni lek lub włączy kolejną maść albo krem do rutyny pielęgnacyjnej.


Domowe sposoby na łuszczycę


Oliwa z oliwek jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego może złagodzić stan zapalny. Wcieraj niewielką ilość ciepłej oliwy w łuszczące się miejsca, by je zmiękczyć. Możesz też wcierać ją w skórę głowy w czasie prysznica. W ten sposób pozbędziesz złuszczających się płatków.


Jeśli swędzi Cię głowa i cierpisz na łuszczycę, stosuj ocet z cydru jabłkowego. Powtarzaj zabieg kilka razy w tygodniu, by złagodzić świąd skóry. Rozcieńcz ocet wodą w proporcji 1:1 i dokładnie spłucz skórę głowy, aby uniknąć pieczenia i podrażnienia. Nie nakładaj roztworu na krwawiące lub popękane miejsce, w przeciwnym razie zaostrzysz objawy.


Łuszczyca a wypryskowe zapalenie skóry


Nie wiadomo, co dokładnie powoduje łuszczycę. W grę wchodzi kombinacja elementów, w tym predyspozycji genetycznych i czynników środowiska zewnętrznego. Wielu badaczy upatruje przyczyny w obniżonej odporności i ogólnoustrojowym stanie zapalnym.


Odróżnienie łuszczycy od wypryskowego zapalenia skóry bywa trudne, dlatego lekarz może zlecić biopsję. Wspomniane schorzenia często reagują na podobne leczenie. Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do łuszczycy niektóre rodzaje wyprysku kontaktowego można wyleczyć.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl