Lipodemia, gdzie szukać pomocy
Lipodemia, gdzie szukać pomocy
Lipodemia jest rzadką i trudną do zdiagnozowania chorobą tkanki tłuszczowej. Jej inna nazwa to obrzęk tłuszczowy, a potoczna – choroba grubych nóg. Po raz pierwszy opisano ją zaledwie dziewięćdziesiąt lat temu, do dziś nie doczekała się zaklasyfikowania jako odrębna choroba. To znacznie utrudnia zarówno diagnozowanie, jak i leczenie w ramach ubezpieczenia.
Lipodemia wbrew pozorom nie jest problemem stricte estetycznym. Zaawansowana i nieleczona prowadzi do kalectwa, nierzadko zmusza do korzystania z wózka inwalidzkiego. Dlatego właśnie warto szukać pomocy, nawet jeśli problem wydaje się typowo kosmetyczny.
Lipodemia objawia się przede wszystkim nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych, rzadziej górnych. Pierwszym, często lekceważonym objawem, są permanentnie opuchnięte kostki u nóg. Z czasem tkanka tłuszczowa obejmuje całe łydki i uda. Co ciekawe i bardzo charakterystyczne dla tej choroby, nie dotyczy ona stóp. W późniejszym stadium to właśnie jest decydującym czynnikiem przy stawianiu diagnozy. Grube nogi i chude stopy to niemal kliniczny objaw tej choroby.
Przerośnięta tkanka tłuszczowa jest bardzo bolesna. Ból pojawia się przy dotyku, zginaniu kolan. Uderzenie odczuwalne jest dużo mocniej niż u osób zdrowych. Z czasem taki ból może utrudniać normalne funkcjonowanie. Dolegliwości bólowe nasilają się w wysokiej temperaturze oraz po wysiłku fizycznym.
Typowe dla lipodemii są dysproporcje w budowie ciała – szczupły tułów i bardzo grube nogi. Próby odchudzania niestety nie przynoszą efektów, tkanki tłuszczowej ubywa w górnej części ciała, gdzie i tak jest jej niewiele. Same nogi mają bardzo podobną szerokość od góry do dołu, przypominają nieco betonowe słupy i tak też mogą być odczuwane – jako ciężkie i niezgrabne.
Przy lipodemii cellulit widoczny jest już na wysokości kostek, co nie zdarza się u osób, które na tę chorobę nie cierpią.
Lipodemia dotyczy przede wszystkim nóg, ale u co trzeciego zdiagnozowanego pacjenta zauważalne było nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej także na ramionach.
Pierwsze objawy lipodemii bardzo łatwo jest pomylić z pojawiającą się otyłością. Sygnałem, że nie chodzi tu o typowe przybieranie na wadze, może być utrata proporcji ciała. Typowa nadwaga rzadko zaczyna się od dolnych partii nóg z całkowitym pominięciem brzucha.
Przyczyny lipodemii nie są do końca znane. Ponieważ choroba dotyka głównie kobiety i pojawia się w okresie dojrzewania, jest wielce prawdopodobne, że jej przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna. Istnieje także podejrzenie, że choroba jest dziedziczna. W niektórych przypadkach lipodemia pojawia się u kobiet w ciąży lub tych, które przechodzą menopauzę.
Najprostszym sposobem na leczenie lipodemii jest noszenie tzw. odzieży kompresyjnej, która ma powstrzymać jej rozwój. Równolegle prowadzi się masaże limfatyczne. Takie leczenie zachowawcze spowalnia rozwój choroby, częściowo redukuje tkankę tłuszczową. Jednak nie sprawi, że całkowicie ona zniknie.
Pacjenci w zaawansowanym stadium choroby powinni rozważyć wykonanie liposukcji, czyli zabiegu polegającego na odessaniu tkanki tłuszczowej. Jeśli tkanka tłuszczowa jest bardzo mocno rozrośnięta, niezbędna będzie seria zabiegów. Efektem liposukcji będzie odessanie od kilku do kilkunastu litrów tłuszczu. Pacjenci po zabiegu mówią o lżejszych nogach, łatwiejszym poruszaniu się, chęci do większej aktywności fizycznej, a kobiety – do noszenia krótszych spódnic.
Leczenie lipodemii powinno odbywać się w placówce specjalizującej się w tego typu działalności. Doświadczenie w diagnozowaniu i terapii daje większe szanse na powodzenie kuracji.
Aktualności
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Jak skutecznie wspierać odporność? Kluczowe składniki diety i suplementacja
więcej
Ergonomia w trosce o seniora – jak wybór odpowiedniego fotela geriatrycznego wpływa na komfort codziennego funkcjonowania
więcej
Periodontolog – kim jest i kiedy warto umówić się na wizytę u periodontologa?
więcej
Endodoncja – kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
więcej
Ile kosztuje przeszczep włosów w Polsce? - Omawiamy czynniki, które wpływają na cenę
więcej
Damskie okulary przeciwsłoneczne Tommy Hilfiger - Czy to dobry wybór?
więcej
Wyposażenie i innowacyjne technologie w gabinecie chirurgicznym
więcej
Na czym polega fizykoterapia
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl