Leczenie stomatologiczne pod narkozą – o czym należy wiedzieć?
Leczenie stomatologiczne pod narkozą – o czym należy wiedzieć?
Dentofobia - paniczny strach przed dentystą. Zdarza się, że lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest tak obezwładniający, że konieczne będzie zastosowanie niestandardowych metod. Jedną z nich jest leczenie zębów w narkozie. Jak wygląda taka wizyta? Kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Czy jest bezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości w tym artykule!
Zanim przejdziemy do omówienia narkozy w stomatologii, warto wyjaśnić, na czym polega znieczulenie ogólne. Narkoza, jak potocznie nazywa się to działanie, ma na celu zniesienie świadomości pacjenta, a wraz z nią również odruchów i czucia. Osoba poddawana takiemu znieczuleniu zapada w swego rodzaju sen – nie pamięta momentu utraty świadomości, a także nie jest świadoma tego, co dzieje się podczas znieczulenia. Dzięki temu lekarze mogą bez przeszkód zająć się wykonywaniem swoich zadań. Znieczulenie ogólne najczęściej wykorzystuje się podczas przeprowadzania operacji na bloku operacyjnym, lecz ostatnimi czasy znajduje zastosowanie również podczas standardowych zabiegów stomatologicznych.
Znieczulenie ogólne może zostać zastosowane podczas niektórych zabiegów stomatologicznych – zarówno podczas ekstrakcji, jak i klasycznego leczenia próchnicy. Jak wygląda stomatologia pod narkozą?
Przede wszystkim podczas przeprowadzania zabiegu potrzebny będzie anestezjolog – to lekarz, który zajmie się znieczuleniem pacjenta, a następnie w trakcie leczenia będzie kontrolował jego parametry życiowe oraz działanie znieczulenia. Z tego powodu w gabinecie dentystycznym musi znaleźć się specjalna aparatura do monitorowania parametrów życiowych. W ten sposób anestezjolog zadba o dobrostan pacjenta podczas zabiegu, a dentysta będzie mógł spokojnie zająć się wykonywaniem swoich zadań.
Aby przeprowadzić zabieg dentystyczny pod narkozą, najpierw przeprowadzany jest wywiad z Pacjentem, w trakcie którego lekarz dowiaduje się o występujących chorobach przewlekłych czy uczuleniach. Na tej podstawie może wybrać odpowiednią metodę znieczulenia – najczęściej w tym celu stosuje się leki w formie dożylnej lub wziewnej. Jeśli będzie to konieczne, można zastosować również leki uspokajające jeszcze przed wykonaniem znieczulenia. Po podaniu leków znieczulających pacjent traci świadomość, a gdy budzi się po wykonaniu zabiegu, zupełnie nie pamięta jego przebiegu. Po skończonej pracy pacjent będzie jeszcze przez kilka godzin obserwowany przez lekarzy.
Stomatologia pod narkozą będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku pacjentów borykających się z silną dentofobią, czyli lękiem przed dentystą. W przypadku niektórych osób wykonanie zabiegów stomatologicznych bez znieczulenia ogólnego może być bowiem niemożliwe ze względu na obezwładniający strach. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent nie będzie niczego pamiętał, a także pozbędzie się lęku w trakcie wykonywania zabiegu. Leczenie zębów pod narkozą może być również niezbędne w przypadku niewspółpracujących z lekarzem dzieci. Oczywiście na taką formę leczenia może zdecydować się każdy, kto chce, aby zabieg dentystyczny odbył się bez zbędnego stresu.
Często wykonywanym pod narkozą zabiegiem jest ekstrakcja zębów - zwłaszcza gdy do usunięcia jest ich kilka. Takie czynności mogą potrwać dość długo albo być wyjątkowo męczące dla pacjentów, dlatego zabieg pod narkozą będzie w tych przypadkach odpowiednim rozwiązaniem.
Aby zabieg pod narkozą przebiegł prawidłowo, pacjent powinien stawić się w gabinecie na czczo – najlepiej gdyby w danym dniu w ogóle nie spożywał posiłków, lecz jeśli zabieg ma odbyć się po południu, może powstrzymać się od jedzenia na 6 godzin przed zabiegiem. Dodatkowo nie powinien pić przez co najmniej 4 godziny poprzedzające zabieg. Lekarz anestezjolog poinformuje również pacjenta, czy ten powinien odstawić zażywanie leków, a jeśli tak, to na jaki czas. Warto także zapewnić sobie pomoc zaufanej osoby, która przybędzie do gabinetu po wizycie, gdyż po zabiegu z narkozą nie wolno prowadzić pojazdów, a także można być lekko oszołomionym.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Stomatolodzy – innowacyjne metody leczenia
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Czy wiesz, że...
Ashwagandha – starożytna roślina o nowoczesnym zastosowaniu
więcej
INTER Polska: Jak wybrać najlepsze OC dla lekarza dentysty?
więcej
Urazy ciała i fizjoterapia: Nowoczesne podejścia do regeneracji tkanek
więcej
Pocztówka jako forma slow communication — renesans pisania odręcznego w erze natychmiastowości
więcej
Eubioco – partner w produkcji farmaceutycznej
więcej
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o moczeniu nocnym – Elly prostuje fakty
więcej
Gdy emocje przytłaczają – co może dać psychoterapia?
więcej
Dlaczego warto wybrać magnez w formie cytrynianu?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl