Leczenie stomatologiczne pod narkozą – o czym należy wiedzieć?

MEDserwis.pl >Leczenie stomatologiczne pod narkozą – o czym należy wiedzieć?

Leczenie stomatologiczne pod narkozą – o czym należy wiedzieć?

Leczenie stomatologiczne pod narkozą

Dentofobia - paniczny strach przed dentystą. Zdarza się, że lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest tak obezwładniający, że konieczne będzie zastosowanie niestandardowych metod. Jedną z nich jest leczenie zębów w narkozie. Jak wygląda taka wizyta? Kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Czy jest bezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości w tym artykule!


Jak wygląda znieczulenie ogólne?


Zanim przejdziemy do omówienia narkozy w stomatologii, warto wyjaśnić, na czym polega znieczulenie ogólne. Narkoza, jak potocznie nazywa się to działanie, ma na celu zniesienie świadomości pacjenta, a wraz z nią również odruchów i czucia. Osoba poddawana takiemu znieczuleniu zapada w swego rodzaju sen – nie pamięta momentu utraty świadomości, a także nie jest świadoma tego, co dzieje się podczas znieczulenia. Dzięki temu lekarze mogą bez przeszkód zająć się wykonywaniem swoich zadań. Znieczulenie ogólne najczęściej wykorzystuje się podczas przeprowadzania operacji na bloku operacyjnym, lecz ostatnimi czasy znajduje zastosowanie również podczas standardowych zabiegów stomatologicznych.


Jak przebiega leczenie stomatologiczne pod narkozą?


Znieczulenie ogólne może zostać zastosowane podczas niektórych zabiegów stomatologicznych – zarówno podczas ekstrakcji, jak i klasycznego leczenia próchnicy. Jak wygląda stomatologia pod narkozą?


Przede wszystkim podczas przeprowadzania zabiegu potrzebny będzie anestezjolog – to lekarz, który zajmie się znieczuleniem pacjenta, a następnie w trakcie leczenia będzie kontrolował jego parametry życiowe oraz działanie znieczulenia. Z tego powodu w gabinecie dentystycznym musi znaleźć się specjalna aparatura do monitorowania parametrów życiowych. W ten sposób anestezjolog zadba o dobrostan pacjenta podczas zabiegu, a dentysta będzie mógł spokojnie zająć się wykonywaniem swoich zadań.


Jak przebiega leczenie stomatologiczne pod narkozą?


Aby przeprowadzić zabieg dentystyczny pod narkozą, najpierw przeprowadzany jest wywiad z Pacjentem, w trakcie którego lekarz dowiaduje się o występujących chorobach przewlekłych czy uczuleniach. Na tej podstawie może wybrać odpowiednią metodę znieczulenia – najczęściej w tym celu stosuje się leki w formie dożylnej lub wziewnej. Jeśli będzie to konieczne, można zastosować również leki uspokajające jeszcze przed wykonaniem znieczulenia. Po podaniu leków znieczulających pacjent traci świadomość, a gdy budzi się po wykonaniu zabiegu, zupełnie nie pamięta jego przebiegu. Po skończonej pracy pacjent będzie jeszcze przez kilka godzin obserwowany przez lekarzy.


Kiedy warto rozważyć leczenie dentystyczne w znieczuleniu ogólnym?


Stomatologia pod narkozą będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku pacjentów borykających się z silną dentofobią, czyli lękiem przed dentystą. W przypadku niektórych osób wykonanie zabiegów stomatologicznych bez znieczulenia ogólnego może być bowiem niemożliwe ze względu na obezwładniający strach. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent nie będzie niczego pamiętał, a także pozbędzie się lęku w trakcie wykonywania zabiegu. Leczenie zębów pod narkozą może być również niezbędne w przypadku niewspółpracujących z lekarzem dzieci. Oczywiście na taką formę leczenia może zdecydować się każdy, kto chce, aby zabieg dentystyczny odbył się bez zbędnego stresu.


Często wykonywanym pod narkozą zabiegiem jest ekstrakcja zębów - zwłaszcza gdy do usunięcia jest ich kilka. Takie czynności mogą potrwać dość długo albo być wyjątkowo męczące dla pacjentów, dlatego zabieg pod narkozą będzie w tych przypadkach odpowiednim rozwiązaniem.


Jak przygotować się do leczenia pod narkozą?


Aby zabieg pod narkozą przebiegł prawidłowo, pacjent powinien stawić się w gabinecie na czczo – najlepiej gdyby w danym dniu w ogóle nie spożywał posiłków, lecz jeśli zabieg ma odbyć się po południu, może powstrzymać się od jedzenia na 6 godzin przed zabiegiem. Dodatkowo nie powinien pić przez co najmniej 4 godziny poprzedzające zabieg. Lekarz anestezjolog poinformuje również pacjenta, czy ten powinien odstawić zażywanie leków, a jeśli tak, to na jaki czas. Warto także zapewnić sobie pomoc zaufanej osoby, która przybędzie do gabinetu po wizycie, gdyż po zabiegu z narkozą nie wolno prowadzić pojazdów, a także można być lekko oszołomionym.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl