Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak?
Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak?
Prostata – narząd w męskim ciele, który kształtem porównywany jest do kasztana jadalnego. Znajduje się on w pod pęcherzowym odcinku cewki moczowej, otaczając ją na jej początkowym przebiegu. Prostata jest istotnym elementem układu płciowego mężczyzn, jednak wraz z wiekiem może ulegać powiększaniu się, stanowiąc mechaniczną przeszkodę w swobodnym oddawaniu moczu i zachowaniu pełnej sprawności seksualnej.
Dlaczego prostata może się powiększać?
Przyczyną takiego zjawiska jest łagodny rozrost stercza – należący do najczęstszych chorób urologicznych. Jest to schorzenie o różnorodnym przebiegu klinicznym, na który składają się objawy ze strony dróg moczowych. Są to na przykład: częste oddawanie moczu, uczucie parcia na pęcherz, zaburzenia strumienia moczu czy wreszcie konieczność oddawania moczu w nocy. Dodatkowo dołączać mogą się objawy, takie jak: zaburzenia wzwodu czy zmiany w charakterze wytrysku nasienia.
Czy łagodny rozrost prostaty to nowotwór?
Łagodny rozrost prostaty nie jest rakiem. Prostata powiększa się sukcesywnie z roku na rok u stosunkowo dużego procenta męskiej populacji i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Właściwie problematyczne są objawy, jakie wywołuje powiększony gruczoł krokowy, i to im należy przeciwdziałać w celu zapewnienia komfortu życia dojrzałego mężczyzny. Łagodny rozrost stercza nie jest groźny i można go załagodzić stosując leki dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli stosowany lek nie przynosi oczekiwanych rezultatów, niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty, który po przeprowadzeniu niezbędnych badań wdroży odpowiednie leczenie zapobiegające interwencji chirurgicznej.
Zachowaj czujność - kontroluj stan swojego zdrowia
Co bardzo istotne, może zdarzyć się, że rak prostaty będzie współistniał z łagodnym rozrostem, nie dając przy tym żadnych innych objawów. Dodatkowo po trwającym nawet kilka lat łagodnym rozroście stercza, w obrębie gruczołu krokowego mogą pojawić się komórki rakowe. Izolowany rak we wczesnych stadiach rozwoju na ogół nie wywołuje żadnych objawów klinicznych. Niekiedy pierwszym wskaźnikiem raka są bóle kostne, np. w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, wywołane przez przerzuty do kości. Dlatego tak ważna jest czujność i regularne wykonywanie badań, by nie przeoczyć ewentualnych niebezpiecznych zmian onkologicznych. W tym celu można oznaczać stężenie enzymu PSA w surowicy krwi, wykonać przezodbytnicze USG, które zobrazuje strukturę gruczołu krokowego i uwidoczni potencjalne zmiany. W dalszej kolejności można zrobić biopsję, czyli pobranie wycinków z gruczołu krokowego do badań komórek pod mikroskopem. Wszystko to pod kontrolą lekarza specjalisty, który oceni konieczność zlecenia każdego z wyżej wymienionych testów. Mężczyzna, u którego wystąpią pierwsze objawy związane z rozrostem prostaty, powinien zdawać sobie sprawę, że proces ten będzie miał wieloletni przebieg i wymagać będzie długotrwałej obserwacji. Objawy można sukcesywnie łagodzić i dobierać metody terapeutyczne, które przyniosą poprawę, ale sam rozrost nie wyklucza osobnej jednostki, jaką jest rak prostaty. Dlatego należy się badać i kontrolować, by nie przeoczyć zmiany nowotworowej, bo w zaawansowanym stadium choroby leczenie jest bardzo trudne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Aktualności
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Jak skutecznie wspierać odporność? Kluczowe składniki diety i suplementacja
więcej
Ergonomia w trosce o seniora – jak wybór odpowiedniego fotela geriatrycznego wpływa na komfort codziennego funkcjonowania
więcej
Periodontolog – kim jest i kiedy warto umówić się na wizytę u periodontologa?
więcej
Endodoncja – kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
więcej
Ile kosztuje przeszczep włosów w Polsce? - Omawiamy czynniki, które wpływają na cenę
więcej
Damskie okulary przeciwsłoneczne Tommy Hilfiger - Czy to dobry wybór?
więcej
Wyposażenie i innowacyjne technologie w gabinecie chirurgicznym
więcej
Na czym polega fizykoterapia
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl