Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak?

MEDserwis.pl >Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak?

Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak?

Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak?
Prostata – narząd w męskim ciele, który kształtem porównywany jest do kasztana jadalnego. Znajduje się on w pod pęcherzowym odcinku cewki moczowej, otaczając ją na jej początkowym przebiegu. Prostata jest istotnym elementem układu płciowego mężczyzn, jednak wraz z wiekiem może ulegać powiększaniu się, stanowiąc mechaniczną przeszkodę w swobodnym oddawaniu moczu i zachowaniu pełnej sprawności seksualnej.

Dlaczego prostata może się powiększać?


Przyczyną takiego zjawiska jest łagodny rozrost stercza – należący do najczęstszych chorób urologicznych. Jest to schorzenie o różnorodnym przebiegu klinicznym, na który składają się objawy ze strony dróg moczowych. Są to na przykład: częste oddawanie moczu, uczucie parcia na pęcherz, zaburzenia strumienia moczu czy wreszcie konieczność oddawania moczu w nocy. Dodatkowo dołączać mogą się objawy, takie jak: zaburzenia wzwodu czy zmiany w charakterze wytrysku nasienia.


Czy łagodny rozrost prostaty to nowotwór?


Łagodny rozrost prostaty nie jest rakiem. Prostata powiększa się sukcesywnie z roku na rok u stosunkowo dużego procenta męskiej populacji i nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Właściwie problematyczne są objawy, jakie wywołuje powiększony gruczoł krokowy, i to im należy przeciwdziałać w celu zapewnienia komfortu życia dojrzałego mężczyzny. Łagodny rozrost stercza można załagodzić stosując lek Prostamol Uno, dostępny w aptekach bez recepty. Jeśli stosowany lek nie przynosi oczekiwanych rezultatów, niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty i zmiana leczenia lub interwencja chirurgiczna.


Zachowaj czujność


Co bardzo istotne, może zdarzyć się, że rak prostaty będzie współistniał z łagodnym rozrostem, nie dając przy tym żadnych innych objawów. Dodatkowo po trwającym nawet kilka lat łagodnym rozroście stercza, w obrębie gruczołu krokowego mogą pojawić się komórki rakowe. Izolowany rak we wczesnych stadiach rozwoju na ogół nie wywołuje żadnych objawów klinicznych. Niekiedy pierwszym wskaźnikiem raka są bóle kostne, np. w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, wywołane przez przerzuty do kości. Dlatego tak ważna jest czujność i regularne wykonywanie badań, by nie przeoczyć ewentualnych niebezpiecznych zmian onkologicznych. W tym celu można oznaczać stężenie enzymu PSA w surowicy krwi, wykonać przezodbytnicze USG, które zobrazuje strukturę gruczołu krokowego i uwidoczni potencjalne zmiany. W dalszej kolejności można zrobić biopsję, czyli pobranie wycinków z gruczołu krokowego do badań komórek pod mikroskopem. Wszystko to pod kontrolą lekarza specjalisty, który oceni konieczność zlecenia każdego z wyżej wymienionych testów. Mężczyzna, u którego wystąpią pierwsze objawy związane z rozrostem prostaty, powinien zdawać sobie sprawę, że proces ten będzie miał wieloletni przebieg i wymagać będzie długotrwałej obserwacji. Objawy można sukcesywnie łagodzić i dobierać metody terapeutyczne, które przyniosą poprawę, ale sam rozrost nie wyklucza osobnej jednostki, jaką jest rak prostaty. Dlatego należy się badać i kontrolować, by nie przeoczyć zmiany nowotworowej.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl