Kilka kroków do zdrowego i pięknego uśmiechu

MEDserwis.pl >Kilka kroków do zdrowego i pięknego uśmiechu

Kilka kroków do zdrowego i pięknego uśmiechu

Zdrowy i piękny uśmiech
Zadbany i piękny uśmiech to podstawa dobrego samopoczucia i pewności siebie. Osiągnięcie oczekiwanych rezultatów może być nie tylko kosztowne, ale też bardzo czasochłonne. Każdy marzy o zdrowych i białych zębach, lecz aby było to możliwe trzeba sięgnąć po odpowiednią profilaktykę oraz przestrzegać określonych zasad.

Po pierwsze: dokładna higiena zębów


Jednym z podstawowych elementów dbania o uzębienie jest prawidłowe i systematyczne szczotkowanie zębów. Zaleca się szczotkowanie co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu pasty zawierającej fluor (rano, wieczorem i po posiłkach), nie zapominając o czyszczeniu języka, nitkowaniu przestrzeni między zębami oraz płukaniu jamy ustnej płynami antybakteryjnymi. Zapobiega to nieprzyjemnemu zapachowi z ust, odkładaniu kamienia nazębnego, rozwojowi próchnicy i powstawaniu stanów zapalnych w obrębie dziąseł. Zalecanym sposobem szczotkowania jest metoda roll, która polega na ułożeniu szczoteczki równoległe do powierzchni dziąsła i ruchem wymiatającym (w łuku dolnym- z dołu do góry, a w górnym z góry na dół) czyszczenie powierzchni zębowych.


Po drugie: wizyty kontrolne u stomatologa


Nawet przy bardzo sumiennym dbaniu o higienę zębów zaleca się regularne kontrole wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dokładny czas pomiędzy wizytami zależy od toczących się chorób zębów, próchnicy, stanu istniejących wypełnień i indywidualnej podatności zębów do gromadzenia osadu na ich powierzchni. Zaleca się, aby zgłaszać się do lekarza dentysty raz na 3-6 miesięcy, a więc od 2 do 4 razy w roku. Systematyczne wizyty kontrolne umożliwiają wczesne wykrycie problemu i szybkie działanie. Ponadto udając się do lekarza w momencie gdy proces chorobowy zęba jest mało zaawansowany, zmniejszamy prawdopodobieństwo powstania dolegliwości bólowych.


Po trzecie: wybielanie zębów


Naturalny kolor zębów podyktowany jest stopniem mineralizacji zębów i zawartości substancji organicznych. Zęby mogą mieć barwę od białej, po szaroniebieską i żółtobrunatną, a przebarwienia na zębach mogą być wewnątrz- lub zewnątrzpochodne. W przypadku nalotów i kamienia, należy udać się do lekarza, który przy pomocy odpowiednich urządzeń usunie osad z powierzchni zębów. Natomiast w przypadku, gdy po zabiegu okaże się, że zęby posiadają zabarwienie dalekie od pożądanej bieli, można przystąpić do wybielania. Najefektywniejszym i trwałym sposobem jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym pod okiem specjalisty.


Po czwarte: zapobieganie i zwalczanie zmian w jamie ustnej


Dobre samopoczucie bardzo często podyktowane jest świeżym oddechem i dobrym stanem śluzówek jamy ustnej. Niestety, dosyć często zdarza się, że nie są one w idealnym stanie. Jednym z popularniejszych zmian występujących w jamie ustnej są afty. Występują w postaci bolesnych owrzodzeń, które powstają m.in. na drodze spadku odporności, przewlekłego stresu, czy mają związek z drobnymi urazami. W tym przypadku warto sięgnąć po preparaty łagodzące ból i przyspieszające gojenie się zmian np. Anaftin. Dodatkowo pomocne może być płukanie jamy ustnej naparem z szałwii lekarskiej, która działa antyseptycznie. Kolejnym problemem mogą być urazy mechaniczne, wynikające z nieostrożnego szczotkowania zębów lub przygryzania wewnętrznej strony policzków i języka. Ponadto przy niewłaściwej higienie jamy ustnej mogą występować zakażenia grzybicze tzw. kandydoza błon śluzowych, która występuje w postaci białych plam i wymaga wdrożenia dostępnego na receptę leczenia przeciwgrzybiczego.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl