Jak wyleczyć próchnicę? – porady warszawskiego dentysty

MEDserwis.pl >Jak wyleczyć próchnicę? – porady warszawskiego dentysty

Jak wyleczyć próchnicę? – porady warszawskiego dentysty

próchnica
Próchnica zębów spowodowana jest wieloma czynnikami. Nieleczona prowadzi do rozwoju stanów zapalnych, obniżenia linii dziąseł, a nawet utraty zębów. Jak skutecznie wyleczyć próchnicę?

Wczesna diagnostyka i zapobieganie próchnicyDo rozwoju próchnicy przyczyniają się złe nawyki żywieniowe i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Bakterie rozwijające się w resztkach pokarmowych prowadzą do demineralizacji szkliwa i destrukcji tkanek twardych. Regularne szczotkowanie zębów po posiłkach może uchronić przed namnażaniem się bakterii. Systematyczne dbanie o higienę zębów ograniczy częstotliwość wizyt u stomatologa. Warunkiem jest używanie szczoteczki i pasty do zębów oraz płynów do higieny jamy ustnej, a także nici dentystycznych. Bardzo ważna jest właściwa technika czyszczenia uzębienia. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: „Dentysta radzi - jak dbać o zęby we właściwy sposób?” Ogromną rolę odgrywa profilaktyka stomatologiczna. Dlatego dwa razy w roku konieczna jest wizyta w gabinecie dentystycznym. Profesjonalna higienizacja zapobiega rozwojowi próchnicy. Daje także szansę na wykrycie jej nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze jej widocznych objawów.

Piaskowanie i skalingMieszanina bakterii, resztek pożywienia i śliny tworzy płytkę nazębną. Po około 3 dniach ulega ona utwardzeniu. Zęby stają się porowate i szorstkie. Złogi nazębne są siedliskiem bakterii, odpowiedzialnych za pojawienie się próchnicy. Nie ma bezpiecznego sposobu na pozbycie się kamienia w warunkach domowych. Twarde złogi kamienia nazębnego usuwane są metodą skalingu. W czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz lub higienistka przy pomocy skalera odczepiają twardą strukturę. Kolejnym zabiegiem higienicznym jest piaskowanie zębów. Polega ono na oczyszczeniu płytki zęba z zalegających osadów przy pomocy profesjonalnego urządzenia. Jest to zabieg profilaktyczny, a równocześnie dający dobre efekty wizualne. Dentysta oczyszcza zęby ze złogów, przebarwień i nalotów strumieniem mieszaniny stomatologicznego piasku, wody i powietrza. Zęby po zabiegu są lśniące, białe i w jednolitym kolorze. Nie mają szorstkiej powierzchni, która sprzyja przyleganiu bakterii. Piaskowanie zalecane jest 2 razy w roku lub częściej.

FluoryzacjaElementem profilaktyki stomatologicznej jest także fluoryzacja. Ogranicza ona ryzyko pojawienia się choroby. Wzmacnia zęby i sprawia, że te są bardziej odporne na działanie bakterii i kwasów. Na zęby nakładany jest preparat zawierający fluor.

Na próchnicę chorują już dzieci w wieku przedszkolnym. Brak umiejętności właściwej higieny w połączeniu ze spożywaniem słodyczy sprawia, że w jamie ustnej namnażają się bakterie. Dlatego nie należy lekceważyć stanu zdrowia zębów u dzieci. Gabinet stomatologiczny dba o profilaktykę i leczenie pacjentów w każdym wieku. Zabieg fluoryzacji powinien być powtarzany u dzieci co trzy miesiące, natomiast u dorosłych minimum raz na pół roku.Z pełną ofertą można się zapoznać na stronie https://www.niebodent.pl/pl/.

Prawidłowa higiena, regularny skaling, piaskowanie i fluoryzacja zapobiegają próchnicy sięgającej miazgi zęba. Dzięki nim wyleczymy próchnicę w początkowych stadiach, zanim pojawi się ból i konieczność leczenia chorób miazgi zębowej.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl