Jak poradzić sobie z bruksizmem?

lekarze specjaliści >Jak poradzić sobie z bruksizmem?

Jak poradzić sobie z bruksizmem?

Jak poradzić sobie z bruksizmem?

Podświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów podczas snu jest problemem na znacznie większą skalę, niż mogłoby się wydawać. Konsekwencją nieleczonego bruksizmu może być nie tylko ból w jamie ustnej i szczęce, ale także ścieranie zębów i szkliwa, ból ucha, a nawet bóle szyi, głowy i pleców. Jakie są przyczyny bruksizmu i jak można sobie z nim radzić? Przeczytaj w naszym artykule.

Najczęstsze przyczyny bruksizmu
Do głównych przyczyn zgrzytania zębami w trakcie snu należą:

 • nadmierne spożywanie alkoholu, kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę,
 • nadmierne żucie gumy,
 • palenie papierosów,
 • nietolerancje pokarmowe,
 • nieprawidłowa postawa ciała,
 • niewłaściwie dopasowane plomby,
 • niewłaściwe ustawienie zębów,
 • długotrwały stres oraz silne napięcie ciała.

 • Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają bruksizm, inne z kolei bagatelizują ten problem. Należy mieć świadomość, że pozornie drobny problem zgrzytania zębów może znaleźć odbicie w funkcjonowaniu całego organizmu. Poszczególne organy w naszym ciele tworzą jedną całość. Bruksizm jest spowodowany silnym napięciem mięśni głowy oraz szyi, które może pojawić się wskutek np. źle dopasowanych plomb, wad zgryzu, a nawet częstego żucia gumy. Wzmożone napięcie może mieć również podłoże psychiczne i być spowodowane np. silnym stresem. Dysfunkcje w obszarze jamy ustnej oraz szczęk mają wpływ na inne części ciała, w tym przede wszystkim mięśnie szyi, kark, plecy, barki oraz głowę. Z tego powodu bruksizm często łączy się z bólem pleców, szyi i głowy. Mało tego, zgrzytanie zębami w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do ścierania się powierzchni zębów oraz szkliwa, co może powodować odsłonięcie nerwów i nadwrażliwość. Zaawansowany bruksizm może także prowadzić do pękania oraz rozchwiania zębów. Dlatego ważne jest rozpoczęcie leczenia na jak najwcześniejszym etapie – im szybciej podejmiemy się leczenia, tym mniej odczujemy konsekwencje bruksizmu.


  Jak rozpoznać bruksizm?


  Bruksizm zalicza się do chorób cywilizacyjnych, a liczba osób nim dotkniętych stale rośnie. Pojawia się nie tylko u osób dorosłych, ale także u dzieci. W początkowym stadium wiele osób może nawet nie podejrzewać, że problem zgrzytania zębami podczas snu dotyczy również ich, dlatego nie podejmuje się leczenia. Pierwszymi objawami schorzenia często są powracające bóle głowy i szyi, uczucie szumu w uszach, nadwrażliwość zębów, a także ścieranie się oraz pękanie szkliwa. W obrębie jamy ustnej mogą pojawiać się również stany zapalne. Osoby dotknięte bruksizmem mogą zauważyć, że ich twarz stała się bardziej masywna i kwadratowa – jest to wynikiem długotrwałego napięcia mięśni, które pojawia się przy zaciskaniu zębów.

  Leczenie bruksizmu


  Z uwagi na poważne konsekwencje, jakie mogą wiązać się z bruksizmem, nie należy zwlekać z jego leczeniem. Najlepiej udać się do specjalisty natychmiast, kiedy tylko zauważymy u siebie charakterystyczne, niepokojące objawy. W ten sposób możemy zapobiec rozwojowi choroby, której zaawansowane stadium jest trudniejsze do wyleczenia. Pierwszym krokiem w leczeniu bruksizmu jest konsultacja ze stomatologiem, jednakże jeśli zgrzytanie zębami jest spowodowane innymi chorobami, np. nietolerancją pokarmową, bądź ma podłoże psychiczne, najlepiej połączyć leczenie u stomatologa z konsultacją z innymi specjalistami.Diagnoza bruksizmu polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu specjalistycznych testów, które pozwalają potwierdzić chorobę.
  Możliwości leczenia bruksizmu są różne, w zależności od rodzaju oraz stadium zaawansowania przypadłości. Aby zapobiec poważnym konsekwencjom choroby, możemy skorzystać ze specjalnie opracowanych produktów do leczenia bruksizmu w domu. Są to np. szyny na bruksizm, które są wykonane z termoplastycznych materiałów dopasowujących się do kształtu łuków zębowych. Tego rodzaju nakładki redukują objawy bruksizmu i chronią przed ścieraniem się powierzchni zębów oraz szkliwa. Specjalne szyny relaksacyjne nałożone na zęby zmniejszają napięcie mięśni szczęki, tym samym minimalizując ból oraz inne przykre konsekwencje zgrzytania zębami, a jednocześnie zapewniając spokojniejszy sen. Nakładki relaksacyjne można zamówić np. w sklepie internetowym https://www.domowystomatolog.pl/.

  Jak korzystać z szyn relaksacyjnych?  Specjalne nakładki zgryzowe na bruksizm są produkowane z materiałów termoformowalnych, które przed użyciem należy zanurzyć w gorącej wodzie. Pod wpływem ciepła, szyny relaksacyjne stają się bardziej plastyczne i łatwo dopasowują się do łuków zębowych pacjenta. Po kilku – kilkunastu sekundach można już wyjąć nakładkę, odczekać chwilę aż ostygnie, a następnie dopasować palcami do zębów oraz dziąseł.

  Nakładki relaksacyjne to łatwa i całkowicie bezpieczna w stosowaniu metoda na bruksizm, która pomaga uchronić się przed jego konsekwencjami takimi jak ścieranie i pękanie szkliwa, wzmożone napięcie mieśni, a także bóle głowy, pleców, szyi czy karku. Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie nakładek zgryzowych nie może zastąpić wizyty u specjalisty i profesjonalnego leczenia. Szyny relaksacyjne redukują objawy spowodowane bruksizmem, ale nie leczą przyczyn samej choroby.

   

   

  medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl