Jak badać się pod kątem raka prostaty?

MEDserwis.pl >Jak badać się pod kątem raka prostaty?

Jak badać się pod kątem raka prostaty?

Jak badać się pod kątem raka prostaty?
Badanie prostaty wśród mężczyzn owiane jest złą sławą. Tak naprawdę jednak nie ma się czego bać, bo trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund! To nie jedyne badanie, o jakim warto wiedzieć w profilaktyce raka prostaty.

Jak wygląda podstawowe badanie prostaty?

Na badanie prostaty powinni raz do roku umawiać się wszyscy panowie po 50. roku życia, a spośród młodszych ci, którzy mają w rodzinie historię raka prostaty. Badanie per rectum (przez odbyt) jest bardzo skuteczne w wykrywaniu pierwszych nieprawidłowości. Jeśli lekarz nie zauważy nic niepokojącego, to pacjent z dużym prawdopodobieństwem może zakładać, że nie ma żadnych zmian w obrębie prostaty. Samo badanie nie jest zbyt przyjemne, ale pocieszające może być to, że całość zamyka się w czasie poniżej minuty.

Czy zawsze jest się czym niepokoić?

To jasne, że ból czy inne objawy w okolicy prostaty mogą niepokoić, jednakże coraz częściej pieczenie czy bolesność występują u młodszych panów i nie wynikają z poważnych schorzeń prostaty. Winę za to ponosi niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia i nadmiar używek. Wówczas już 35-40-latek może skarżyć się na zaburzenia w oddawaniu moczu. Raz na kilka lat warto przejść kontrolną wizytę u lekarza.

Jeśli jednak nie dzieje się nic złego, nie należy się niepokoić, a jedynie zadbać o zmianę nawyków. Poza tym sprawdzą się wówczas preparaty dla mężczyzn, którzy skarżą się na prostatę, jak Prostamol Uno. Zawiera on wyciąg z owoców boczni piłkowanej, która jest badana pod kątem skuteczności przy objawach takich jak:


  • zbyt częste oddawanie moczu,

  • parcie na pęcherz,

  • zmniejszony strumień moczu.



W internecie coraz częściej można zetknąć się z ofertami tabletek na potencję czy problemy z prostatą, których skuteczność nie jest w żaden sposób potwierdzona. Często są one bardzo drogie, a zawarte w nich substancje mogą być nawet niebezpieczne. Dlatego przy problemach z prostatą sięgaj tylko po preparaty dostępne w aptekach.

Gdy lekarz wykryje nieprawidłowość – kolejne kroki

W większości przypadków profilaktyka i diagnostyka prostaty kończy się na prostych badaniach podczas wizyty u lekarza. Jeśli zostaje wówczas wykryta nieprawidłowość, lekarz zleca USG prostaty, by stwierdzić, jakiego rodzaju jest to zmiana. Nie każda bowiem oznacza poważniejsze problemy ze zdrowiem. USG prostaty wykonuje się przez powłoki brzuszne lub od strony pośladków. Wyniki musi zobaczyć urolog – tylko on jest w stanie je zinterpretować.

Badanie USG daje jednak tylko ograniczoną ilość informacji na temat zmian w obrębie prostaty. Jeśli lekarz chce wiedzieć więcej, może zlecić biopsję. To badanie, podczas którego za pomocą długiej igły pobierany jest materiał do badań. Mniej inwazyjna jest biopsja cienkoigłowa, którą zleca się, gdy ryzyko raka jest duże. Biopsja gruboigłowa to poważniejsze badanie, zalecany w przypadku, gdy lekarz ma duże wątpliwości co do diagnozy.

Niektórzy pomocniczo zlecają też badanie poziomu antygenu PSA. Wyniki nie są jednak jednoznaczne, więc to raczej pomoc dla lekarza podczas stawiania szczegółowej diagnozy, niż niezawodny indykator nowotworu.

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl