Implanty zębowe dla osób starszych: jak poprawiają jakość życia i funkcję żucia?

MEDserwis.pl >Implanty zębowe dla osób starszych: jak poprawiają jakość życia i funkcję żucia?

Implanty zębowe dla osób starszych: jak poprawiają jakość życia i funkcję żucia?

Implanty zębowe

Implanty zębowe zrewolucjonizowały protetykę, a obecnie są już szeroko dostępne dla pacjentów w różnym wieku, również seniorów. Zapobiegają licznym problemom związanym z bezzębiem, w tym np. przeciwdziałają zanikowi kości i zmianie rysów twarzy. Zapewniają komfort użytkowania protezy, która dzięki stabilizacji służy niemal tak dobrze, jak zdrowe zęby własne. Dlaczego warto o nich pomyśleć, jak wygląda takie leczenie i czy każdy może z niego skorzystać? Gdzie wszczepić implanty w Katowicach?


Jak przebiega leczenie z zastosowaniem implantów?


Implanty to zwykle tytanowe śrubki wszczepiane kość szczęki lub żuchwy. Zastępują korzenie utraconych zębów i służą do ich odbudowy poprzez korony, mosty i protezy całkowite (stałe lub ruchome: overdenture). Implant można wszczepić od razu po usunięciu zęba albo po wygojeniu się rany. Jeśli jednak pacjent już długo nie ma zębów własnych, konieczne mogą być dodatkowe zabiegi, takie jak przeszczep kości (aby zapewnić stabilizację implantu) bądź podniesienie dna zatoki szczękowej. O tym wszystkim decyduje specjalista, ustalając plan leczenia.


Wszczepienie implantów jest bezbolesne (pacjent dostaje znieczulenie). Całe leczenie może mieć jedno- lub dwuetapowy charakter. Jeśli tuż po zabiegu stabilizacja implantu jest dobra, wówczas zszywa się tylko otaczające tkanki (śrubka wystaje z dziąsła) i można go też od razu tymczasowo obciążyć. Jeśli implant nie jest wystarczająco stabilny, zaszywa się go w dziąśle i wtedy trzeba poczekać, aż zrośnie się z kością (osteointegracja). Po upływie tego okresu – 2-6 miesięcy – implant jest odsłaniany i na kolejne 14 dni stosuje się śrubę gojącą, a kolejno zakłada właściwą protezę. W obydwu przypadkach można na czas leczenia zastosować uzupełnienia tymczasowe, niefunkcjonalne (wyłącznie estetyczne), aby uniknąć okresu bezzębia.


Jakie korzyści daje seniorom leczenie implantologiczne?


Implanty hamują proces zaniku kości, który prowadzi do rozchwiania i przemieszczania się pozostałych zębów własnych pacjenta. U seniorów ten proces przebiega zwykle szybciej niż u osób młodszych, dlatego warto mu zapobiegać. Jeśli osoba starsza ma jeszcze zdrowe lub rokujące zęby własne, to praktycznie jedyny sposób, aby je zachować (a tym samym także naturalne rysy twarzy i wymowę). Poza tym dzięki implantom nie trzeba szlifować oraz obciążać zdrowych zębów własnych pacjenta, aby założyć uzupełnienie, co znów przedłuża im życie.


Ponadto implanty dobrze stabilizuję protezę i zapewniają nawet dwukrotnie wyższą siłę zgryzu w stosunku do wypełnień mocowanych w tradycyjny sposób. W znacznym stopniu poprawiają więc funkcje rozdrabniania i żucia, podnosząc komfort codziennego życia seniora.


Implanty cechuje wysoki wskaźnik powodzenia leczenia: aż 97% w okresie 10 lat, a często służą pacjentom nawet dożywotnio.


Jakie zalety ma proteza na implantach?



  • Protezy na implantach można używać jak zębów własnych. Pacjent może wszystko jeść, również twarde i kleiste pokarmy. Siła zgryzu jest o wiele wyższa niż w przypadku klasycznego uzupełnienia, a podczas żucia nie trzeba się obawiać o odklejenie lub przemieszczenie się protezy. Dzięki implantom obciążenia rozkładają się równomiernie, wobec czego nie dochodzi do osłabienia czy nadwrażliwości pozostałych zębów własnych. Senior zyskuje codzienny komfort i może bez obaw uczestniczyć w kulinarnych rodzinnych ucztach czy spotkaniach ze znajomymi.

  • Protezy stałe i overdenture na implantach nie przemieszczają się podczas mówienia i uśmiechania się, kaszlu czy kichania. Pacjent zyskuje dzięki temu spokój i może zupełnie zwyczajnie funkcjonować zarówno w domu, jak i wśród innych. Dla seniora oznacza to większą pewność siebie w kontaktach społecznych, tak potrzebnych do utrzymania mózgu i psychiki w dobrym zdrowiu. Do protezy na implantach nie trzeba używać też kleju, a to ułatwia starszej osobie codzienną higienę. Seniorzy już przyzwyczajeni do ruchomych protez akrylowych mogą zdecydować się na protezę overdenture, aby móc ją samodzielnie na życzenie ściągnąć.

  • Protezy na implantach mają zalety estetyczne – odmładzają twarz seniora, przywracają mu naturalne rysy i wymowę. Wkręca się je w implanty, więc połączenia są zupełnie niewidoczne (i pacjent może się szeroko uśmiechać). Proteza jest wykonywana zgodnie z oczekiwaniami co do m.in. kształtu, wielkości, koloru zębów: wszystko to można dopasować (oczywiście tak, żeby zachować jej funkcjonalność i wygodę). Imituje również tkanki wokół zębów, a dzięki temu nawet wnikliwy obserwator nie jest w stanie stwierdzić, czy jego rozmówca nosi protezę, czy też ma piękne naturalne uzębienie.


Czy u każdego seniora można wszczepić implanty?


Niestety nie u każdego seniora można wszczepić implanty – istnieje kilka przeciwwskazań takich jak:



  • Niewystarczająco dobry stan podłoża protetycznego: zaawansowany zanik kości, który uniemożliwia uzyskanie odpowiedniej stabilizacji implantu. Często ma związek z wiekiem oraz z długim okresem bezzębia lub osteoporozą. Pomóc może wówczas odpowiednie przygotowanie – np. przeszczep kości lub wypełnienie przestrzeni wokół implantu materiałem kościozastępczym.

  • Nieleczone choroby przyzębia (stany zapalne, infekcje dziąseł). 

  • Niekontrolowane choroby ogólnoustrojowe – w tym np. cukrzyca, schorzenia sercowo-naczyniowe czy autoimmunologiczne, które mogą wpływać na proces gojenia.

  • Zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie niektórych leków (rozrzedzających krew).

  • Ciężkie zaburzenia i choroby psychiczne (ryzyko nieprzestrzegania zaleceń pozabiegowych).

  • Radioterapia lub chemioterapia w obrębie szczęki bądź żuchwy (ma negatywny wpływ na gojenie).


Gdzie wykonać implanty zębów w Katowicach?


Seniorzy (i nie tylko!) mogą wykonać implanty w Katowicach m.in. w Centrum Stomatologii i Ortodoncji FRESHmed (na ul. Średniej 3). To prywatny ośrodek, który realizuje cały proces leczenia. Praca z pacjentem rozpoczyna się od indywidualnej konsultacji (i badań np. tomografii), na którą można umówić się wygodnie telefonicznie. Lekarz ocenia na niej stan podłoża protetycznego oraz zębów własnych i planuje leczenie. W klinice działa interdyscyplinarny zespół, dzięki czemu pacjent może w jednym miejscu usunąć zęby nienadające się do leczenia, wszczepić implanty i otrzymać dostosowaną do swoich potrzeb i oczekiwań protezę.


Partnerem artykułu jest Freshmed.pl.


Materiały źródłowe:



  • Koczorowski R., Zastosowanie implantów śródkostnych do retencji częściowych ruchomych protez zębowych – doświadczenia własne, „Protetyka Stomatologiczna” 2008, nr 58(4), s. 252-258, https://www.researchgate.net/profile/Ryszard-Koczorowski/publication/242596656_Zastosowanie_implantow_srodkostnych_do_retencji_czesciowych_ruchomych_protez_zebowych_-_doswiadczenia_wlasne_The_use_of_endosseous_implants_to_provide_retention_for_partial_removable_dentures_-_case_s/links/55d4339a08aec1b0429f4732/Zastosowanie-implantow-srodkostnych-do-retencji-czesciowych-ruchomych-protez-zebowych-doswiadczenia-wlasne-The-use-of-endosseous-implants-to-provide-retention-for-partial-removable-dentures-case-s.pdf (dostęp 17.04.2024)

  • Bujak B., Skrodzki M., Odbudowa implantoprotetyczna całkowitego braku uzębienia w żuchwie – opis przypadku, „Protetyka Stomatologiczna” 2016, nr. 66(6), s. 477-483, http://www.protetstomatol.pl/pdf-100249-32260?filename=%20Implant%20prosthetic.pdf (dostęp 17.04.2024)

  • Scrascia R., Matusiak P., Rehabilitacja protetyczna szczęki – wybór właściwego planu leczenia. Rhein’83 w praktyce klinicznej, „Twój przegląd stomatologiczny” 2016, nr 12, s. 42-51, https://www.rhein83.com/wp-content/uploads/2019/03/Rehabilitacja-protetyczna-szcz%C4%99ki.pdf (dostęp 17.04.2024)

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl