Implantologia - rozwój i znaczenie dla leczenia stomatologicznego

MEDserwis.pl >Implantologia - rozwój i znaczenie dla leczenia stomatologicznego

Implantologia - rozwój i znaczenie dla leczenia stomatologicznego

Implantologia - rozwój i znaczenie dla leczenia stomatologicznego
Implantologia jest specjalizacją, która wymaga od lekarzy najwyższych kwalifikacji, odpowiednich umiejętności chirurgicznych i doświadczenia. Implantolodzy zajmujący się wprowadzaniem w miejsce ubytków zębowych implantów dentystycznych posiadają również niezbędną wiedzę dotyczącą przyjmowania implantów przez organizm, a także o przyczynach odrzucania wszczepu, o interakcjach implant – organizm, oraz o czynnikach niezbędnych do przyjęcia wszczepu. Implantologia stomatologiczna wykorzystuje najczęściej implanty tytanowe, które pozwalają na odbudowę brakującego zęba, zarówno przy pojedynczych ubytkach jak i przy całkowitym bezzębiu. Wybór tytanu, jako materiału jest nieprzypadkowy, oprócz trwałości i wytrzymałości jest on również biokompatybilny – to znaczy, że organizm nie rozpoznaje w nim ciała obcego, zmniejszając ryzyko odrzutu wszczepionego implantu.
Zastosowanie implantów, oprócz poprawy wizualnej stanu uzębienia pacjenta, poprawia mechanikę żucia, często zaburzoną poprzez braki w uzębieniu. Rozwój medycyny stomatologicznej jak i zaawansowanych technologii z roku na rok sprawia, że i w implantologii zachodzą zasadnicze zmiany. Jeszcze kilkanaście lat temu, implanty wszczepiano w miejsca gdzie była kość, obecnie doświadczeni implantolodzy przy użyciu nowoczesnych narzędzi i sprzętu mają możliwość regeneracji brakujących części kości i wszczep implantu w miejscu bardziej uwarunkowanym potrzebami protetycznymi, co skutkuje odbudową brakujących zębów, praktycznie nieodróżnialnych od własnych.
Naukowcy przewidują, że rozwój implantologii będzie szedł w parze z nanotechnologią i drukiem 3D, w przyszłości stworzenie idealnie pasującego implantu trwało będzie kilka minut.Czy u każdego pacjenta można zastosować leczenie implantologiczne

Oczywiście jak przy każdym zabiegu medycznym istnieje grupa pacjentów z przeciwwskazaniami do przeprowadzenia tego typu leczenia. Jeżeli chodzi o wiek, to nie ma „górnej” granicy wiekowej, ponieważ często stosuje się implanty u osób starszych, a nawet w podeszłym wieku. Dolną granicę wiekową ustala się, jako zakończenie wzrostu kostnego i zazwyczaj jest to wiek powyżej 18 lat. Nie wykonuje się implantów u kobiet w ciąży. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest natomiast nieuregulowana cukrzyca, nowotwory, osteoporoza, choroby psychiczne, choroba gośćcowa i niektóre choroby krwi – pacjenci, u których zdiagnozowano te schorzenia bezwzględnie nie mogą poddać się zabiegowi wszczepienia implantów. Niektóre choroby wymagają szczegółowego monitorowania i specjalistycznych konsultacji, aby poddać się zabiegowi i są to przede wszystkim: choroby nerek, wątroby, choroba Parkinsona, choroby krążenia i wady serca, choroby reumatyczne i endokrynologiczne – nie wykluczają one zastosowania implantologii, ale wymagają bardziej zaawansowanych procedur i często nadzoru specjalistów, zajmujących się zdiagnozowanymi schorzeniami. Obecnie dostępne materiały, zawansowana technika i doświadczenie lekarzy implantologów sprawia, że większość pacjentów bez problemów może poddać się temu zabiegowi.

Implantolodzy o procedurze wszczepienia implantówPrzed rozpoczęciem leczenia implantologicznego niezbędna jest konsultacja medyczna. Podczas wizyty w gabinecie lekarz specjalista w zakresie implantologii przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad zdrowotny, oraz wykona niezbędne badania. Pacjent otrzyma informację o proponowanej metodzie leczenia, przebiegu samego zabiegu oraz metodach postępowania po zabiegu w tym również o zasadach higieny jamy ustnej po wszczepieniu implantów.
Zabieg wszczepienia implantów jest wbrew pozorom mało inwazyjny, a dzięki zastosowaniu mikroskopu neurochirurgicznego specjalista chirurgii stomatologicznej jest w stanie precyzyjnie umieścić implant w kilkanaście minut. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, bardzo rzadko w znieczuleniu ogólnym. Po nacięciu błony śluzowej, odwarstwia się tkanki, a następnie za pomocą specjalistycznych wierteł wykonuje się od jednego do kilku otworów, w zależności od podjętego leczenia. Po wprowadzeniu implantu, zszywa się rozciętą błonę śluzową. Po okresie około dwóch tygodni, jeżeli nie było powikłań, pacjent podczas wizyty będzie przygotowywany do przymiarki protezy, odbudowywanej na wszczepionym implancie. Po kilku tygodniach od zabiegu lekarz zdejmuje szwy i wykonuje zaplanowane procedury protetyczne.

Jaki okres gwarancji mają wszczepione implanty

Producenci implantów, starają się zdobywać rynek udzielając bardzo często na swoje produkty dożywotniej gwarancji. Jeżeli specjalista implantolog zdecyduje się na wybór produktów takiego producenta, to wiadomo, że udziela na niego dożywotniej gwarancji. Jest to jednak gwarancja na sam użyty materiał. Jeżeli z jakichś przyczyn wszczep nie zintegruje się z kością, to oczywiście zostanie wymieniony. Implanty zastępują prawdziwe zęby i tak należy o nie dbać. Zazwyczaj gabinety stomatologiczne udzielają 5 - 10 letniej gwarancji na wykonane implanty. Gwarancja nie obejmuje nieszczęśliwych wypadków czy uszkodzeń, do których doszło np. podczas uprawiania sportu. Pacjent zobowiązuje się do utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej i pojawiania się na wizytach kontrolnych, bo chociaż sam implant jest dożywotni, to umiejscowienie go w kości i kontakt z dziąsłem wymaga zabiegów higienicznych identycznych jak w przypadku naturalnych zębów. Dlatego wiec stosowanie się do zaleceń lekarza implantologa, odpowiednia dbałość o jamę ustną i wizyty kontrolne w gabinetach stomatologicznych, przedłużają żywotność samej korony czy mostu połączonego z implantem tak jak w przypadku zębów naturalnych.

Czy warto zdecydować się na leczenie implantologiczne

Wiadomo, że braki w uzębieniu nie są sprawą przyjemną. Oprócz dyskomfortu związanego z samym wyglądem dochodzą dolegliwości zaburzające mechanikę żucia, często bóle głowy, zaburzenia snu, a nawet zanik kości spowodowany dysfunkcjami fizjologicznymi. Po wizycie w gabinecie stomatologicznym, pacjent dostaje od lekarza informacje o różnych metodach leczenia i wypełnienia braków uzębienia. Implantologia daje prawdopodobnie najlepszy efekt wizualny, a na pewno jest najtrwalszym obecnie rozwiązaniem. Sam implant dentystyczny zbudowany jest z tytanu, dlatego jego żywotność jest praktycznie dożywotnia. Wszczepiony implant zastępuje utracony korzeń zęba, a dzięki łącznikowi można na nim odbudować utracony ząb w postaci korony, lub stanowi podstawę dla protez częściowych i mostów. Dzięki zastosowaniu implantu, nie trzeba szlifować sąsiednich, często zdrowych zębów, przygotowując je do założenia protezy. Leczenie stosowane przez implantologów minimalizuje również rozchwianie sąsiednich zębów i przywraca naturalne funkcjonowanie układu odpowiedzialnego za żucie, nie trzeba również stosować specjalnych diet, ograniczać spożywanie różnych produktów, czy rozdrabniać pożywienia, dlatego warto rozważyć tą metodę leczenia braku uzębienia.

Zalecenia implantologów w zakresie higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantów

Bezpośrednio po zabiegu należy zachowywać podobne zasady jak przy ekstrakcji zęba. Można chłodzić policzek zimnymi okładami, ale przez pierwsze godziny po zabiegu unikać jedzenia, picia i palenia papierosów. Po upływie około dwóch godzin można pić chłodne napoje. Po upływie około 4 godzin można zjeść pierwszy chłodny posiłek. Ciepłe potrawy mogą być spożywane dopiero po 24 godzinach od zabiegu. Pacjent powinien unikać dotykania okolicy wszczepu palcami, czy językiem. Spożywane potrawy powinny być jak najmniej lepkie, ponieważ potrafią przykleić się do nici zastosowanych w szwach i utrudniać gojenie. Myjąc zęby, w pierwszych dniach powinno się używać niewielką ilość pasty, a szczotkując okolice wszczepu zwrócić szczególną uwagę na delikatność, aby uniknąć zerwania szwów, bądź wystąpienia stanów zapalnych dziąsła. Płukanie jamy ustnej powinno odbywać się tylko przy użyciu zalecanych przez stomatologa preparatów i też należy robić to bardzo delikatnie unikając wydymania policzków. W pierwszym tygodniu pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę na zminimalizowanie zagrożenia związanego z zakażeniem okolicy wszczepu, powinien unikać pływania w basenie, ciężkiego wysiłku, czy nadmiernej mimiki twarzy – szerokiego otwierania twarzy, mocnego uśmiechu z podnoszeniem policzków. Po związaniu się implantu z kością, higiena jamy ustnej nie odbiega od normalnej procedury dbania o jamę ustną, czyli czyszczenie szczotką i pastą, używanie nici dentystycznej w przestrzeniach międzyzębowych czy płukanie jamy ustnej. Po zabiegu pacjent powinien być obecny na zaleconych wizytach kontrolnych, a w wyznaczonym terminie zrobić zalecone badanie RTG.

Certyfikowani implantolodzy gwarantują wysoki standard usług

Decydując się na zabieg medyczny, zawsze staramy się dowiedzieć więcej na temat gabinetu, bądź specjalisty, który będzie go przeprowadzał. Podobnie jest z implantologią, która jest dziedziną, w której lekarz stomatolog po ukończeniu dwuletnich studiów z zakresu implantologii (4 semestry), nabywa certyfikowane uprawnienia. Na dzień dzisiejszy niecałe 200 osób spośród lekarzy stomatologów może poszczycić się takim certyfikatem. Posiadają oni rozległą wiedzę nie tylko w dziedzinie implantologii, ale również radiologii, protetyki, regeneracji tkanek miękkich wraz z zadawalającą estetyką , posiadają niezbędną wiedzę w użyciu zawansowanych technik odbudowy tkanek twardych oraz rekonstrukcji pełnych łuków zębowych. Wydaje się więc logicznym, aby decydując się na sposoby leczenia ubytków uzębienia metodą implantologiczną, skorzystać z usług dobrze wyposażonych gabinetów, w których przyjmują certyfikowani implantolodzy. Wykształcenie lekarza i wyposażenie gabinetu oraz użycie wysokiej jakości materiałów przekłada się znacząco na jakość usługi oraz trwałość implantu i jego okres gwarancji.

 

Aktualności

Praca dla lekarzy specjalistów więcej

LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej

Bądź piękna z BONA DEA, sprawdź nasze promocje w styczniu 2025! więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl