Hipnoterapia - na czym polega i w czym może pomóc?

MEDserwis.pl >Hipnoterapia - na czym polega i w czym może pomóc?

Hipnoterapia - na czym polega i w czym może pomóc?

Hipnoterapia - na czym polega i w czym może pomóc?
Hipnoza to pojęcie, które budzi w wielu osobach fascynację, ale także rodzi szereg obaw i wątpliwości. Powszechnie uważa się, że jest stanem z pogranicza jawy i snu. Warto poznać kilka faktów na temat genezy, przebiegu oraz korzyści wynikających z jej stosowania.

Początki hipnozy



Hipnoterapia jest metodą wykorzystywaną przez ludzkość w wielu kręgach kulturowych już od starożytności. W czasach nowożytnych stosował ją psychiatra Zygmunt Freud, który wielce zasłużył się w historii psychologii i psychoterapii. Jednak twórcą współczesnego podejścia do hipnozy był inny niemiecki lekarz - Franz Anton Mesmer. Samo pojęcie wywodzi się od Hypsona - boga snu czczonego przez starożytnych Greków, a rozpowszechnił je dr James Braid. Gdy zdał sobie sprawę, że ludzie jej poddawani tak naprawdę nie śpią, chciał zmienić nazwę. Z uwagi na silne zakorzenienie się tego słowa w świadomości społecznej jego starania spełzły na niczym. W początku XX stulecia pojawiły się dwa nurty wprowadzania w trans: elmanowska i ercksonowska, pochodzące od nazwisk ich twórców. Nadal dominują we współczesnej hipnoterapii, lecz ta dziedzina ciągle się rozwija i co jakiś czas pojawiają się nowe, bardziej skuteczne metody pracy z pacjentem.

Czym jest trans hipnotyczny?



Hipnoza to wbrew pozorom naturalny stan umysłu, w trakcie którego człowiek staje się głęboko rozluźniony i skupiony. Mózg zaczyna wtedy pracować na częstotliwościach alfa - charakterystycznych dla zamyślenia oraz theta - występujących podczas medytacji lub w momencie zasypiania. Z tego powodu osoba poddana hipnozie jest podatna na sugestie oraz szybciej przyswaja informacje, gdyż zostają osłabione jej funkcje analityczne, a także mechanizmy obronne. Wówczas może rozpocząć się hipnoterapia. Podczas transu pacjent zachowuje pełną świadomość, a jego zmysły ulegają wyostrzeniu. Hipnoterapeuci mają do dyspozycji różne techniki mające na celu wprowadzenie człowieka w hipnozę, które mogą zmieniać w razie początkowego niepowodzenia.

Na co pomaga hipnoterapia?



Skuteczność i bezpieczeństwo hipnoterapii zależy przede wszystkim od umiejętności hipnoterapeuty w zakresie wywołania u pacjenta pozytywnych zmian. Jednak dużą rolę odgrywa również nastawienie osoby korzystającej z jego usług. Hipnozę wykorzystuje się m.in. do wspierania leczenia:

  • traum,

  • uzależnień,

  • stanów lękowych,

  • bezsenności,

  • przewlekłego stresu,

  • zaburzeń zachowania,

  • zaburzeń odżywiania,

  • depresji,

  • bólu,

  • schorzeń psychosomatycznych.


Hipnoterapia może służyć również poprawie jakości życia pacjentów poprzez wsparcie samorozwoju, budowania relacji międzyludzkich czy poczucia własnej wartości, a także niwelowaniu strachu przed wystąpieniami publicznymi oraz wzmocnieniu pamięci i koncentracji.

Warto wiedzieć, że sesjom hipnotycznym można poddać się nie tylko podczas wizyty w gabinecie terapeuty. Niektórzy specjaliści oferują przeprowadzaną w formie wideokonferencji hipnoterapię online.

Zobacz dostępnych hipnoterapeutów: https://znajdzterapie.pl/hipnoterapia/.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl