Fizjoterapia – co to jest, na co pomaga, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty

MEDserwis.pl >Fizjoterapia – co to jest, na co pomaga, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty

Fizjoterapia – co to jest, na co pomaga, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty

Fizjoterapia wykonywana na zalecenie lekarza ortopedy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czym jest fizjoterapia i jak może pomóc Tobie lub Twoim bliskim? Fizjoterapia to nie tylko masaże i ćwiczenia, to cała nauka o ruchu, która może zdziałać cuda i postawić Cię na nogi nawet po skomplikowanej kontuzji lub przebytej chorobie.


Jeśli jesteś ciekaw, czym zajmuje się fizjoterapeuta, w czym może pomóc i jak wygląda wizyta w gabinecie fizjoterapii, przeczytaj koniecznie niniejszy artykuł. Mamy dla Ciebie najważniejsze informacje i ciekawostki!





Fizjoterapia – co to takiego?


Fizjoterapia jest nauką o metodach leczenia środkami naturalnymi, której głównym celem jest utrzymanie, rozwijanie i przywracanie maksymalnej funkcjonalności ruchowej. Opiera się na wykorzystaniu naturalnych ruchów ciała oraz innych fizycznych czynników środowiskowych w celach terapeutycznych.


Fizjoterapia może mieć różnorodne cele i zastosowania, zarówno w medycynie, jak i w działaniach wspierających zdrowie. Jest to metoda nieinwazyjna, skuteczna w leczeniu różnego rodzaju schorzeń i urazów, zwłaszcza tych dotyczących układu ruchowego. Może również wspomagać leczenie operacyjne, skutecznie łagodzić ból oraz pełnić funkcję profilaktyczną, zapobiegając nawrotom choroby, wspierać korekcję wad wrodzonych oraz przygotowanie do aktywności sportowej.


Fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, składa się z działań, których celem jest przyspieszenie rekonwalescencji oraz ułatwienie choremu powrotu do pełnej sprawności. Jako dziedzina nauki — fizjoterapia — ma ścisły związek z bioetyką, a szczególnie z aksjologią, czerpie doświadczenie oraz informacje z nauk o kulturze fizycznej, a także nauk społecznych i nauk behawioralnych.


Definicja Fizjoterapii wg Światowej Konwencji Fizjoterapii


Według definicji Światowej Konfederacji Fizjoterapii „Fizjoterapia” oznacza świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób, mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych. Usługi te mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę, lub pod jego kierunkiem i nadzorem.


Czym się zajmuje fizjoterapia?


Fizjoterapeuci zajmują się diagnostyką i nieinwazyjnym leczeniem różnych schorzeń oraz dysfunkcji występujących w obrębie układu ruchu. Pomaga w usprawnianiu narządów ruchu oraz szybszym powrocie do zdrowia po urazach stawów i mięśni.


Czy fizjoterapia i rehabilitacja to, to samo?


Rehabilitacja i fizjoterapia to terminy, które często są używane zamiennie, jednak mieszanie ich może prowadzić do nieporozumień w kontekście potrzeb zdrowotnych. Na przykład, pacjent po skomplikowanej operacji kręgosłupa po wypadku będzie potrzebował specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych, ale również wsparcia psychologicznego, które jest częścią szerszego procesu rehabilitacji. Rehabilitacja obejmuje więc więcej niż fizjoterapia, odpowiadając za ogólny dobrostan i powrót do pełni funkcjonowania na wielu płaszczyznach – psychicznej, emocjonalnej i społecznej.


Różnica między fizjoterapią a rehabilitacją jest także formalna – fizjoterapia jest dziedziną medycyny, wymagającą ukończenia studiów i uzyskania dyplomu.


Rehabilitanci zazwyczaj koncentrują się na profilaktyce, podczas gdy fizjoterapeuci skupiają się na leczeniu i aspektach medycznych. Różnic jest więcej, szczególnie że rehabilitacja może obejmować także aktywizację zawodową i społeczną po poważnych chorobach lub trwałych niepełnosprawnościach.



Fizjoterapia - badanie funkcjonalne

Kim jest fizjoterapeuta


Fizjoterapeuta to specjalista, który wykorzystuje swoją rozległą wiedzę o ludzkim ciele i ruchu, aby pomagać osobom z różnymi dolegliwościami. To nie tylko ekspert od ćwiczeń, ale także od procedur terapii manualnej, diagnostyki funkcjonalnej, umiejętności wykonywania zabiegów z fizykoterapii, elektroterapii oraz wielu innych metod leczenia, które mogą przynieść ulgę w bólu, poprawić funkcjonowanie i wspierać ogólną sprawność pacjentów.


Fizjoterapeuci pracują z ludźmi w każdym wieku, od niemowląt po seniorów, pomagając im w powrocie do zdrowia po urazach i operacjach, poprawie mobilności i niezależności w codziennych czynnościach, zapobieganiu kontuzjom i utrzymaniu zdrowego stylu życia.


Aby nabyć prawo do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, należy spełnić kryteria formalne, określone w Ustawie z dnia 25 września 2015 o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2018 r. poz. 505, z późn. zm.). Kształcenie fizjoterapeuty odbywa się poprzez studia kierunkowe powiązane z praktyką.


W czym może pomóc wizyta u fizjoterapeuty


Fizjoterapeuta pomaga poprawić funkcję mięśni posturalnych oraz poszczególnych elementów szkieletu, diagnozować bóle kręgosłupa wynikające z przeciążeń, zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji. Wspomaga pacjentów, którzy doświadczyli urazu rdzenia kręgowego, lub przeszli udar mózgu.


Zakres działań fizjoterapeuty


Działalność fizjoterapeuty obejmuje: fizjoterapię neurologiczną, ortopedyczną, terapię dolegliwości bólowych narządu ruchu, korekcję wad postawy, kręgosłupa i stawów obwodowych, oraz balneoterapią.


Do najczęstszych przyczyn wizyty u fizjoterapeuty należą: złamania lub uszkodzenia stawów, urazy wielonarządowe, przebyty udar mózgu lub zaburzenia po urazie rdzenia kręgowego, przebyty zawał serca, zespół cieśni kanału nadgarstka lub łokieć tenisisty, a także dysfunkcje układu nerwowo mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo naczyniowego. Do gabinetu fizjoterapeuty zgłaszają się również pacjenci, którzy mają stwierdzoną osteoporozę lub zmiany zwyrodnieniowe stawów, chorują na schorzenia przewlekłe typu SM, SLA, Mpd, astma.


Na co pomaga fizjoterapia


Fizjoterapia jest jak wszechstronny lekarz dla Twojego ciała. Może pomóc w:



  • Rehabilitacji po urazach

  • Przewlekłym bólu

  • Zaburzeniach neurologicznych

  • Problemy z postawą

  • Chorobach serca i płuc



Może Cię także zainteresuje: Czym jest integracja sensoryczna i jak może pomóc dziecku?

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty


Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty składa się z kilku etapów.


Wywiad


Fizjoterapeuta zada Ci szereg pytań dotyczących Twojego zdrowia, stylu życia, pracy, aktywności fizycznej i oczywiście problemów, z którymi się zgłaszasz. Często już podczas tej wstępnej rozmowy udaje się zawęzić obszar poszukiwań przyczyny dolegliwości lub nawet konkretnie ją wskazać.


Badanie funkcjonalne


Następnie przeprowadzi dokładne badanie fizykalne, które może obejmować ocenę postawy, ruchomości stawów, siły mięśniowej, a także wykonanie specjalistycznych testów, aby zdiagnozować problem.


Plan leczenia


Po diagnozie fizjoterapeuta omówi z Tobą plan leczenia, który może zawierać ćwiczenia, terapię manualną, porady dotyczące ergonomii czy zmian w stylu życia.


Pierwsze zabiegi


Często już podczas pierwszej wizyty otrzymasz pierwsze zabiegi, które mogą obejmować masaż, mobilizacje, ćwiczenia, czy naukę samodzielnego wykonywania pewnych ćwiczeń w domu. Czas trwania rehabilitacji na pierwszej wizycie może być nieco krótszy ze względu na konieczność przeprowadzenia szczegółowego wywiadu i badań, czas trwania terapii na pierwszej wizycie może być nieco krótszy.


Zalecenia


Na koniec dostaniesz zalecenia do domu – mogą to być ćwiczenia, zmiany w diecie czy w codziennych nawykach.


Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta zakłada dokumentację medyczną i ustala program leczenia. W zależności od zdiagnozowanego problemu terapia będzie obejmować różne aspekty.


Jak przygotować się na pierwszą wizytę


Na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty warto zabrać lub przygotować:


Dokumentację medyczną


Zabierz ze sobą wszystkie posiadane wyniki badań, skierowania, opisy rezonansów, rentgenów czy innych badań obrazowych, które masz. To pomoże fizjoterapeucie zrozumieć Twoją historię medyczną.


Historię choroby


Bądź gotowy, aby opowiedzieć o swoich dolegliwościach, bólach, urazach oraz o tym, jak długo one trwają i co je nasila lub łagodzi.


Wygodny strój


Ubierz wygodne ubrania, które nie krępują ruchów i pozwalają na łatwy dostęp do miejsca, które ma być oceniane i leczone.


Określony cel


Zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki wizytom u fizjoterapeuty – czy będzie to ulga w bólu, poprawa ruchomości, czy może przygotowanie do wzmożonej aktywności fizycznej.


Pamiętaj, że pierwsza wizyta jest bardzo indywidualna i zależy od Twoich potrzeb oraz celów.


Podsumowanie


Każda wizyta u fizjoterapeuty to krok do przodu w kierunku lepszego zdrowia. Fizjoterapia powstała z myślą o tym, aby usprawniać i wspierać pracę układu ruchu. Fizjoterapia pomaga w łagodzeniu bólu, poprawie ruchomości i funkcjonowania ciała, co jest szczególnie ważne po urazach, operacjach czy przy przewlekłych schorzeniach. Dzięki indywidualnie dobranym ćwiczeniom oraz terapii manualnej pacjenci mogą szybciej wrócić do pełnej sprawności i codziennych aktywności.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl