E-recepta - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
E-recepta - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

E-recepta – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
E-recepta, czyli recepta elektroniczna, to nowa wersja znanych dotychczas recept papierowych. Umożliwia przepisywanie pacjentom leków i to nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej, ale również w ramach telekonsultacji czy konsultacji zdalnych. Co konkretnie należy wiedzieć o e-receptach, ich wystawianiu przez Internet oraz sposobach realizacji?
E-recepta – co to takiego?
Cyfryzacja polskiej służby zdrowia miała na celu ułatwienie dostępu do usług medycznych pacjentom, a także wyeliminowanie błędów, które pojawiały się przy receptach czy zwolnieniach papierowych. Aktualnie obowiązują już e-recepty, czyli elektroniczne wersje znanych wszystkim recept papierowych. Ich zaletą jest to, że mogą być wystawione również bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a w wyjątkowych sytuacjach wystawiona może być także recepta farmaceutyczna. Leki nadal mogą być przepisywane stacjonarnie, ponadto możliwe jest także otrzymanie e-recepty przez telefon (po telekonsultacji), a nawet przez Internet (po konsultacjach zdalnych).
Wprowadzenie e-recept znacznie odciążyło służbę zdrowia, ponadto jest to rozwiązanie bardzo cenione w czasie pandemii. Aktualnie wciąż zaleca się ograniczanie ryzykownych kontaktów społecznych, a wizyta w przychodni tylko po to, by otrzymać receptę na przyjmowane leki, z pewnością do nich należy. Jeśli pacjent nie potrzebuje badania, wystarczyć może mu kontakt telefoniczny bądź zdalny z lekarzem. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
Wystawienie recepty online – gdzie jest możliwe?
Gdy potrzebna jest pacjentom e-recepta, kod wystawić może nie tylko lekarz przyjmujący stacjonarnie, ale również świadczący konsultacje przez telefon lub Internet. Wystawienie recepty online możliwe jest za pośrednictwem różnorodnych serwisów, a przykładem może być strona naszarecepta.pl. By otrzymać e-receptę na potrzebne leki, należy uzupełnić formularz medyczny, który to następnie analizowany jest przez lekarza. Kod e-recepty umożliwia jej realizację w aptece, ale należy wiedzieć, jak długo ważna jest e-recepta, gdyż niedopilnowanie terminu może sprawić, że leku nie kupimy.
Do wystawienia e-recepty przez Internet nie wystarczy samo zgłoszenie zapotrzebowania na leki i opłacenie konsultacji prywatnej. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o zasadności przepisania danych medykamentów pacjentowi. Decyzji dokonuje, biorąc pod uwagę wskazania oraz przeciwwskazania pacjenta do terapii. Recepty nie są zatem wystawiane „automatycznie” i należy liczyć się z tym, że mimo opłacenia nie otrzymamy kodu. Warto
Jak długo ważna jest e-recepta wystawiana przez Internet?
W jaki sposób może być zrealizowana wystawiona przez Internet e-recepta? Czterocyfrowy kod wysyłany jest do pacjenta telefonicznie, za pośrednictwem SMS. Podobnie odbywa się to również, gdy leki przepisywane są podczas wizyty stacjonarnej lub kiedy wystawiana jest choremu e-recepta przez telefon. Kod ten w połączeniu z numerem PESEL pacjenta jest już wystarczający do wykupienia leków, jednak tylko pod warunkiem dopilnowania ważnej kwestii.
Istotne jest bowiem to, jak długo można wykupić leki z wystawionej e-recepty. Pacjenci, którzy nie udają się niezwłocznie do apteki lub odkładają wykupienie przepisanych medykamentów w czasie, muszą pilnować terminów. E-recepty na większość leków ważne są 30 dni od wystawienia, choć są tu pewne wyjątki. Przykładem mogą być e-recepty na antybiotyki, które ważne są zaledwie tydzień od wystawienia. Warto pilnować tego czasu, gdyż jeśli pacjent zgłosi się do apteki za późno, nie będzie mógł już wykupić przepisanych leków.

Aktualności
Marzysz o pięknych zębach, spełnimy Twoje marzenie! więcej
Sprawdź na czym polega i jak działa terapia rezonansem magnetycznym MBST więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Bądź piękna z BONA-DEA, skorzystaj z czerwcowych promocji! więcej
Centrum Stomatologii Dentalux pracuje bez zmian pomimo pandemii wirusa SARS-CoV-2, zapraszamy pacjentów! Dowiedz się więcej. więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Zapraszamy do nowego Punktu Pobrań Laboratorium SYNLAB w Warszawie przy ul. Waliców 20 /Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska/ więcej
Nie ryzykuj, zaszczep siebie i swoich bliskich więcej
Jak wrócić do formy po COVID-19 radzą specjaliści z Centrum Medycyny Nowa Europa więcej

Nowości ze świata medycyny
Badania laboratoryjne w urologii
więcej
Nowość bio-technologii - plaster silikonowy do leczenia blizn w żelu
więcej
Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok
więcej
Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie
więcej
Teen Derm Hydra krem nawilżający do skóry trądzikowej
więcej

Czy wiesz, że...
Wiosna to najlepszy czas na leczenie przebarwień skóry
więcej
Marihuana lecznicza: jak wygląda leczenie medyczną marihuaną?
więcej
Jak utrzymać formę na wakacjach? Poznaj kilka sprawdzonych porad!
więcej
Piękny uśmiech za pomocą koron lava
więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – zastosowanie pessarów w leczeniu
więcej
Ciężkostrawne potrawy – jak złagodzić dolegliwości?
więcej
Jak obliczyć wiek ciąży?
więcej
Rzadkie oddawanie moczu - co to oznacza dla Twojego zdrowia?
więcej
Zobacz również

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl