Dieta przy IBS - czy błonnik pomaga w ustabilizowaniu pracy jelit?

MEDserwis.pl >Dieta przy IBS - czy błonnik pomaga w ustabilizowaniu pracy jelit?

Dieta przy IBS - czy błonnik pomaga w ustabilizowaniu pracy jelit?

pięlędnacja

Na początku nie wiesz, o co w ogóle chodzi. Jesteś zdezorientowana (zdezorientowany), bo wcześniej takie pojęcia jak biegunka czy wzdęcia były Ci znane tylko z podręcznika. Odwiedzasz dobrego gastrologa, który twierdzi, że to IBIS, a na dodatek mówi, że nie można tego trwale wyleczyć. Pozostaje dieta ibis..., ale jaka?









Co to jest IBS?

Zespół jelita drażliwego (IBS) objawia się między innymi bólami brzucha, biegunkami i zaparciami. To schorzenie układu pokarmowego determinuje genetyka, a także stres, traumatyczne przeżycia, lęki, depresja, a nawet samotność, bezrobocie oraz zła dieta i brak aktywności fizycznej. Czynniki te powodują zwiększenie ilości bakterii Escherichia coli, Streptoccocus, Clostridium spp. i obniżenie Lactobacillus i Bifidobacterium w jelitach. Chorobę leczymy objawowo, czyli opanowując przykre dolegliwości, na przykład modyfikując dietę – mimo że zakazane są alkohol, fast foody, itp. to wiele produktów zależy od osobistej tolerancji.

Jaka dieta na ibs?

Aż 60 – 80% chorych deklaruje, że ich objawy zależą od tego, co zjedzą. Dlatego autor bloga o odchudzaniu Michał Wrzosek twierdzi, że dieta na zespół jelita nadwrażliwego wymaga indywidualnego podejścia: Możesz samodzielnie sprawdzić, które produkty nasilają u Ciebie objawy! W tym celu przez minimum tydzień (a najlepiej dłużej) zapisuj wszystkie posiłki, składniki (w tym przyprawy) oraz moment pojawienia się objawów – tutaj pomocne może być choćby robienie zdjęć posiłków telefonem. Po pewnym czasie takiej obserwacji można znaleźć produkty, które przyczyniają się do wystąpienia objawów. Po usunięciu ich z diety warto wykonać prowokację, wprowadzając pojedynczo produkt do jadłospisu i sprawdzając, czy pojawią się objawy. Kontrowersyjne w diecie w ibs są produkty wysokotłuszczowe, warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych czy kawa (kofeina). Na koniec dietetyk stwierdza, że dieta dla chorych na ibs powinna charakteryzować się włączeniem błonnika rozpuszczalnego.

Gdzie znajdziesz błonnik rozpuszczalny?

Błonnika rozpuszczalnego szukaj w świeżych warzywach i owocach, otrębach owsianych oraz babce: płeszniku, lancetowatej i jajowatej. Dieta ibs wyklucza jednak błonnik nierozpuszczalny (otręby pszenne, ziarna, orzechy, fasola, warzywa kapustne i korzeniowe), który może nasilać objawy zespołu jelita drażliwego.

W kuracji ibis ważne jest odżywianie flory jelitowej

Być może zastanawiasz się właśnie nad tym, dlaczego akurat rozpuszczalny błonnik jest tak istotny w diecie przy ibs? Otóż błonnik rozpuszczalny, jako niestrawiony węglowodan obecny w jedzeniu i (co ważne) rozpuszczalny w wodzie (a więc zdolny do metabolizowania), odżywia tzw. dobre bakterie jelitowe. Działając jak probiotyk i sprzyjając rozwojowi dobrej flory jelitowej. Bo przecież bakterie, jak każdy żywy organizm, muszą jeść, a większość węglowodanów i białek jest jednak wchłaniana do krwioobiegu zanim znajdą się w jelicie grubym.

Probiotyki – alternatywa dla błonnika w leczeniu IBS

W leczeniu IBS probiotyki powinny być stosowane jako suplement. Aby dobrać odpowiedni szczep bakterii, warto wybrać w aptece probiotyki kierowane specjalnie do osób z zespołem jelita drażliwego. Pamiętaj, że źle dobrany probiotyk może wręcz nasilić objawy choroby.

Jakie są jeszcze inne zalety jedzenia błonnika?

Błonnik korzystnie wpływa na trawienie i metabolizm oraz pomaga zmniejszyć ryzyko innych chorób przewlekłych. Pomaga także schudnąć, gdyż wypełnia żołądek, powodując uczucie sytości oraz zmniejszając skoki poziomu cukru we krwi.

Suplementuj błonnik w żywieniu IBS

A jednak jest tak, że większość produktów, które widzimy na półkach supermarketów zawiera oba rodzaje błonnika – zalecanego i niekorzystnego. W różnych proporcjach. Dlatego warto aplikować błonnik rozpuszczalny w formie suplementacji.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl