Diagnostyka i usuwanie znamion na skórze.
Diagnostyka i usuwanie znamion na skórze.

Znamiona czy pieprzyki mogą pojawiać się na naszej skórze przez całe życie. Z reguły są niegroźne, jednak niektóre ich odmiany mogą być powodem do niepokoju. Oczywiście nie wszystkie tego rodzaju zmiany skórne kwalifikują się od razu do interwencji chirurgicznej, warto jednak być czujnym i w razie wątpliwości – skonsultować się ze lekarzem specjalistą, który wykona odpowiednie badania; przede wszystkim badanie dermatoskopem.
Znamiona – skąd się biorą?
Tzw. pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, zarówno płaskie jak i wypukłe zbudowane są z melanocytów, a więc komórek barwnikowych skóry. Część pieprzyków zalicza się do znamion wrodzonych, z którymi się rodzimy. Inne są nabyte – powstają m.in. z powodu zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce.
Większość tzw. pieprzyków to łagodne zmiany, które nie stanowią większego zagrożenia. Warto jednak pamiętać, że zwykłe znamię może przekształcić się w czerniaka. Ten groźny nowotwór może pojawić się na skórze również w miejscu, gdzie wcześniej nie znajdował się żaden pieprzyk. Znane są również amelanocytarne czyli bezbarwne postaci czerniaka. Za powstanie czerniaka odpowiada w znacznej mierze promieniowanie UVA i UVB – dlatego tak ważne jest rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych i zaniechanie wizyt w solariach.
Czerniak może mieć podłoże genetyczne, mimo że nie jest chorobą dziedziczną. Nowotwór może pojawić się także w efekcie działania substancji chemicznych lub mechanicznego drażnienia znamienia. O tym, czy dane znamię stanowi dla pacjenta zagrożenie, zawsze powinien decydować lekarz specjalista.
Usuwanie znamion – jak i kiedy to robić?
Lekarze zalecają pacjentom, aby uważnie obserwować znamiona. Usuwanie znamion które stanowią zagrożenie dla zdrowia jest bezwzględną koniecznością. Tego typu zmiany skórne można usuwać za pomocą laseroterapii lub za pomocą wycięcia chirurgicznego. Jeśli lekarz podejrzewa, że znamię może mieć charakter nowotworowy – konieczne może być wykonanie badania histopatologicznego, wtedy znamię usuwane jest metoda tradycyjną.
Zdarza się często, że względy estetyczne decydują o chęci pozbycia się różnego rodzaju pieprzyków szpecących naszą skórę. W każdym takim przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą który określi charakter zmiany skórnej i zadecyduje o bezpiecznej metodzie usuwania.
Badanie znamion
Nowoczesną techniką diagnostyczną znamion skórnych jest dermatoskopia. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje je zawsze lekarz, najlepiej specjalista z doświadczeniem w rozpoznawaniu zmian skórnych. Zastosowanie dermatoskopu umożliwia wstępne zbadanie podejrzanych narośli i wykwitów bez konieczności chirurgicznego ich wycinania. Dermatoskop ułatwia lekarzowi obejrzeć skórę w wielokrotnym powiększeniu w specjalnym spolaryzowanym oświetleniu. W ten sposób specjalista ocenia, czy zmiana jest łagodna, niegroźna, podejrzana czy może jednak ma charakter nowotworowy.
Badanie warto wykonać w szczególności, gdy zauważymy, że na naszej skórze pojawiły się zmiany barwnikowe o nieregularnym kształcie, zmieniły kolor lub zaczęły rosnąć. Czerniak może rozwinąć się z niewinnie wyglądającego pieprzyka, wykryty zbyt późno stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
Dermatoskopia pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju, a wtedy mamy gwarancję przeprowadzenia wczesnego leczenia. Dlatego warto poddać się badaniu dermatoskopowemu przynajmniej raz w roku a nawet częściej jeżeli zauważymy podejrzane zmiany na naszej skórze. Regularne przeglądowe badania dermatoskopowe są obowiązkowe w wielu krajach np. Australii. Dla nas oczywistym jest że nasz samochód raz do roku musi przejść przegląd rejestracyjny, dbamy na bieżąco o mycie, poziom płynów, wymianę opon czy klocków hamulcowych. Dlaczego więc nie zadbać o własne zdrowie i nie poddać się temu krótkiemu i bezbolesnemu zabiegowi diagnostycznemu?

Aktualności
Jak szybko pozbyć się cellulitu? więcej
Marzysz o pięknych zębach, spełnimy Twoje marzenie! więcej
Sprawdź na czym polega i jak działa terapia rezonansem magnetycznym MBST więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Bądź piękna z BONA-DEA, skorzystaj z grudniowych promocji! więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Jak wrócić do formy po COVID-19 radzą specjaliści z Centrum Medycyny Nowa Europa więcej
Nie ryzykuj, zaszczep siebie i swoich bliskich więcej

Nowości ze świata medycyny
Kelo-cote SOLAIRE SPF30 plaster silikonowy w żelu do leczenia blizn na twarzy z filtrami UVA/UVB.
więcej
Nowość bio-technologii - plaster silikonowy do leczenia blizn w żelu
więcej
Badania laboratoryjne w urologii
więcej
Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok
więcej
Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie
więcej

Czy wiesz, że...
Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra
więcej
Czy poziom testosteronu ma znaczenie dla naszego zdrowia?
więcej
Morfologia krwi – badanie, które warto wykonywać regularnie
więcej
Jak pozbyć się bólu pleców?
więcej
Przeszczep włosów: wszystkie odpowiedzi
więcej
Badania laboratoryjne krok po kroku
więcej
Colostrum (siara bydlęca) – co to jest?
więcej
Tadalafil a rozrost gruczołu krokowego
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl