Diagnostyka i usuwanie znamion na skórze.
Diagnostyka i usuwanie znamion na skórze.

Znamiona czy pieprzyki mogą pojawiać się na naszej skórze przez całe życie. Z reguły są niegroźne, jednak niektóre ich odmiany mogą być powodem do niepokoju. Oczywiście nie wszystkie tego rodzaju zmiany skórne kwalifikują się od razu do interwencji chirurgicznej, warto jednak być czujnym i w razie wątpliwości – skonsultować się ze lekarzem specjalistą, który wykona odpowiednie badania; przede wszystkim badanie dermatoskopem.
Znamiona – skąd się biorą?
Tzw. pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, zarówno płaskie jak i wypukłe zbudowane są z melanocytów, a więc komórek barwnikowych skóry. Część pieprzyków zalicza się do znamion wrodzonych, z którymi się rodzimy. Inne są nabyte – powstają m.in. z powodu zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce.
Większość tzw. pieprzyków to łagodne zmiany, które nie stanowią większego zagrożenia. Warto jednak pamiętać, że zwykłe znamię może przekształcić się w czerniaka. Ten groźny nowotwór może pojawić się na skórze również w miejscu, gdzie wcześniej nie znajdował się żaden pieprzyk. Znane są również amelanocytarne czyli bezbarwne postaci czerniaka. Za powstanie czerniaka odpowiada w znacznej mierze promieniowanie UVA i UVB – dlatego tak ważne jest rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych i zaniechanie wizyt w solariach.
Czerniak może mieć podłoże genetyczne, mimo że nie jest chorobą dziedziczną. Nowotwór może pojawić się także w efekcie działania substancji chemicznych lub mechanicznego drażnienia znamienia. O tym, czy dane znamię stanowi dla pacjenta zagrożenie, zawsze powinien decydować lekarz specjalista.
Usuwanie znamion – jak i kiedy to robić?
Lekarze zalecają pacjentom, aby uważnie obserwować znamiona. Usuwanie znamion które stanowią zagrożenie dla zdrowia jest bezwzględną koniecznością. Tego typu zmiany skórne można usuwać za pomocą laseroterapii lub za pomocą wycięcia chirurgicznego. Jeśli lekarz podejrzewa, że znamię może mieć charakter nowotworowy – konieczne może być wykonanie badania histopatologicznego, wtedy znamię usuwane jest metoda tradycyjną.
Zdarza się często, że względy estetyczne decydują o chęci pozbycia się różnego rodzaju pieprzyków szpecących naszą skórę. W każdym takim przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą który określi charakter zmiany skórnej i zadecyduje o bezpiecznej metodzie usuwania.
Badanie znamion
Nowoczesną techniką diagnostyczną znamion skórnych jest dermatoskopia. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje je zawsze lekarz, najlepiej specjalista z doświadczeniem w rozpoznawaniu zmian skórnych. Zastosowanie dermatoskopu umożliwia wstępne zbadanie podejrzanych narośli i wykwitów bez konieczności chirurgicznego ich wycinania. Dermatoskop ułatwia lekarzowi obejrzeć skórę w wielokrotnym powiększeniu w specjalnym spolaryzowanym oświetleniu. W ten sposób specjalista ocenia, czy zmiana jest łagodna, niegroźna, podejrzana czy może jednak ma charakter nowotworowy.
Badanie warto wykonać w szczególności, gdy zauważymy, że na naszej skórze pojawiły się zmiany barwnikowe o nieregularnym kształcie, zmieniły kolor lub zaczęły rosnąć. Czerniak może rozwinąć się z niewinnie wyglądającego pieprzyka, wykryty zbyt późno stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
Dermatoskopia pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju, a wtedy mamy gwarancję przeprowadzenia wczesnego leczenia. Dlatego warto poddać się badaniu dermatoskopowemu przynajmniej raz w roku a nawet częściej jeżeli zauważymy podejrzane zmiany na naszej skórze. Regularne przeglądowe badania dermatoskopowe są obowiązkowe w wielu krajach np. Australii. Dla nas oczywistym jest że nasz samochód raz do roku musi przejść przegląd rejestracyjny, dbamy na bieżąco o mycie, poziom płynów, wymianę opon czy klocków hamulcowych. Dlaczego więc nie zadbać o własne zdrowie i nie poddać się temu krótkiemu i bezbolesnemu zabiegowi diagnostycznemu?
Aktualności
Bądź piękna z Bona - Dea skorzystaj z naszej listopadowej oferty! więcej
XVI Poznańskie Spotkania Kardiologiczne 16-17 listopada 2023 roku - Zarejestruj się więcej
Wizyta u kardiologa – co warto wiedzieć przed wizytą? więcej
Bezzębie – jak radzić sobie z brakiem zębów? więcej
Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej
Badania prenatalne dla kobiet więcej
Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Xanax – co to za lek? Kiedy warto go stosować?
więcej
Laserowa korekcja wzroku – kto może z niej skorzystać?
więcej
Konferencja Master Of Aptos 2023 i 10-lecie Aesthetic Concept
więcej
O Implantach zębowych bez stresu i tajemnic
więcej
Metamorfoza uśmiechu u ortodonty
więcej
Czy wiesz, że...
Jak często powinno się odwiedzać okulistę?
więcej
Rewolucja Diagnostyczna: Zastosowanie Rezonansu Magnetycznego w Medycynie Nowoczesnej!
więcej
Siłownia – świątynia ciała i ducha
więcej
Krem do twarzy z witaminą C — co warto o nim wiedzieć i kiedy się on sprawdzi?
więcej
Tajemnicze sygnały serca - Jak rozpoznać objawy zawału i dlaczego czas jest kluczowy?
więcej
Okulary czy soczewki kontaktowe na astygmatyzm?
więcej
Domowe sposoby na kaszel u dziecka
więcej
Zdrowe nawyki żywieniowe wspierające metabolizm - Jak naturalnie wspomóc proces odchudzania?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl