Diagnostyka i usuwanie znamion na skórze.

MEDserwis.pl >Diagnostyka i usuwanie znamion na skórze.

Diagnostyka i usuwanie znamion na skórze.

usuwanie znamiondr Paweł Kołtowski, Centrum Terapii Laserowej
Na Twojej skórze pojawiło się niepokojące znamię? A może od lat masz wiele tzw. pieprzyków? Tego typu zmiany warto skonsultować z lekarzem specjalistą, aby w razie potrzeby usunąć groźną zmianę skórną.

Znamiona czy pieprzyki mogą pojawiać się na naszej skórze przez całe życie. Z reguły są niegroźne, jednak niektóre ich odmiany mogą być powodem do niepokoju. Oczywiście nie wszystkie tego rodzaju zmiany skórne kwalifikują się od razu do interwencji chirurgicznej, warto jednak być czujnym i w razie wątpliwości – skonsultować się ze lekarzem specjalistą, który wykona odpowiednie badania; przede wszystkim badanie dermatoskopem.

Znamiona – skąd się biorą?

Tzw. pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe, zarówno płaskie jak i wypukłe zbudowane są z melanocytów, a więc komórek barwnikowych skóry. Część pieprzyków zalicza się do znamion wrodzonych, z którymi się rodzimy. Inne są nabyte – powstają m.in. z powodu zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce.
Większość tzw. pieprzyków to łagodne zmiany, które nie stanowią większego zagrożenia. Warto jednak pamiętać, że zwykłe znamię może przekształcić się w czerniaka. Ten groźny nowotwór może pojawić się na skórze również w miejscu, gdzie wcześniej nie znajdował się żaden pieprzyk. Znane są również amelanocytarne czyli bezbarwne postaci czerniaka. Za powstanie czerniaka odpowiada w znacznej mierze promieniowanie UVA i UVB – dlatego tak ważne jest rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych i zaniechanie wizyt w solariach.
Czerniak może mieć podłoże genetyczne, mimo że nie jest chorobą dziedziczną. Nowotwór może pojawić się także w efekcie działania substancji chemicznych lub mechanicznego drażnienia znamienia. O tym, czy dane znamię stanowi dla pacjenta zagrożenie, zawsze powinien decydować lekarz specjalista.

Usuwanie znamion – jak i kiedy to robić?

Lekarze zalecają pacjentom, aby uważnie obserwować znamiona. Usuwanie znamion które stanowią zagrożenie dla zdrowia jest bezwzględną koniecznością. Tego typu zmiany skórne można usuwać za pomocą laseroterapii lub za pomocą wycięcia chirurgicznego. Jeśli lekarz podejrzewa, że znamię może mieć charakter nowotworowy – konieczne może być wykonanie badania histopatologicznego, wtedy znamię usuwane jest metoda tradycyjną.
Zdarza się często, że względy estetyczne decydują o chęci pozbycia się różnego rodzaju pieprzyków szpecących naszą skórę. W każdym takim przypadku niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą który określi charakter zmiany skórnej i zadecyduje o bezpiecznej metodzie usuwania.

Badanie znamion

Nowoczesną techniką diagnostyczną znamion skórnych jest dermatoskopia. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje je zawsze lekarz, najlepiej specjalista z doświadczeniem w rozpoznawaniu zmian skórnych. Zastosowanie dermatoskopu umożliwia wstępne zbadanie podejrzanych narośli i wykwitów bez konieczności chirurgicznego ich wycinania. Dermatoskop ułatwia lekarzowi obejrzeć skórę w wielokrotnym powiększeniu w specjalnym spolaryzowanym oświetleniu. W ten sposób specjalista ocenia, czy zmiana jest łagodna, niegroźna, podejrzana czy może jednak ma charakter nowotworowy.
Badanie warto wykonać w szczególności, gdy zauważymy, że na naszej skórze pojawiły się zmiany barwnikowe o nieregularnym kształcie, zmieniły kolor lub zaczęły rosnąć. Czerniak może rozwinąć się z niewinnie wyglądającego pieprzyka, wykryty zbyt późno stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.
Dermatoskopia pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium rozwoju, a wtedy mamy gwarancję przeprowadzenia wczesnego leczenia. Dlatego warto poddać się badaniu dermatoskopowemu przynajmniej raz w roku a nawet częściej jeżeli zauważymy podejrzane zmiany na naszej skórze. Regularne przeglądowe badania dermatoskopowe są obowiązkowe w wielu krajach np. Australii. Dla nas oczywistym jest że nasz samochód raz do roku musi przejść przegląd rejestracyjny, dbamy na bieżąco o mycie, poziom płynów, wymianę opon czy klocków hamulcowych. Dlaczego więc nie zadbać o własne zdrowie i nie poddać się temu krótkiemu i bezbolesnemu zabiegowi diagnostycznemu? 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl