14

Detoks alkoholowy - na czym polega?

MEDserwis.pl >Detoks alkoholowy - na czym polega?

Detoks alkoholowy - na czym polega?

Helicobacter pylori
Detoks alkoholowy to warunek konieczny podjęcia realnej walki z nałogiem i rozpoczęcia terapii uzależnień. Bardzo często już ten pierwszy etap wymaga pomocy specjalistów, ponieważ objawy zespołu abstynencyjnego mogą być bardzo uciążliwe i niebezpieczne dla osoby poddawanej detoksowi. Z tego powodu zaleca się podejście do detoksu od alkoholu w specjalistycznym ośrodku, w którym profesjonaliści pomogą w odtruciu organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego.


  1. Co to jest detoksykacja alkoholowa?




  2. Odtruwanie organizmu - na czym polega?



  3. Objawy zespołu abstynencyjnego


Co to jest detoksykacja alkoholowa?


Detoksykacja od alkoholu to proces, w wyniku którego dąży się do usunięcia skutków kilkudniowego lub czasem nawet kilkutygodniowego ciągu spożywania alkoholu. Proces ten dotyczy przede wszystkim osób silnie uzależnionych i cierpiących na chorobę alkoholową. Taki superdetoks jest konieczny, jeśli chce się myśleć o realnej walce z uzależnieniem. Niestety w trakcie ciągu alkoholowego dochodzi do poważnych zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej. Organizm traci cenne minerały i witamy, w efekcie czego pojawiają się poważne niedobory. To z kolei sprawia, że w trakcie detoksu organizmu mogą pojawiać się bardzo nieprzyjemne dolegliwości związane z tzw. głodem alkoholowym. Dlatego też zaleca się, aby detoks alkoholowy przeprowadzać pod nadzorem specjalistów, a nie samodzielnie w domu.

Odtruwanie organizmu - na czym polega?


Detoks alkoholowy trwa od 7 do 10 dni. Ma on na celu przerwanie ciągu alkoholowego, dzięki czemu pacjent może rozpocząć efektywną walkę z nałogiem. Ponadto, celem detoksu jest złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków abstynencji, które pojawią się w momencie odstawienia alkoholu po tak długim czasie regularnego jego przyjmowania. Przede wszystkim jednak detoks polega na:

  • usuwaniu z organizmu toksyn znajdujących się w alkoholu etylowym,

  • uzupełnianiu płynów, w celu stabilizacji gospodarki wodnej i elektrolitowej organizmu.


Podczas detoksu pacjentowi podaje się przede wszystkim witaminę B1, magnez i potas - czyli te witaminy i minerały, które wypłukuje z organizmu alkohol. Bardzo często przy nasilonych dolegliwościach fizycznych konieczne jest podanie środków przeciwbólowych, uspokajających, ułatwiających zasypianie. Zaburzenia gospodarki jonowo-elektrolitowej mogą dawać bowiem bardzo nieprzyjemne objawy, dlatego tak ważna jest ciągła kontrola stanu pacjenta oraz regularne przeprowadzanie badań krwi pod kątem obecności w organizmie szkodliwych substancji.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że detoks to nie odwyk. Stanowi on warunek rozpoczęcia terapii odwykowej, natomiast sam detoks terapią uzależnień nie jest. Ten etap wstępny jest jednak niezwykle cenny, ponieważ otwiera on przed pacjentem szansę na walkę z uzależnieniem. Warto także zdawać sobie sprawę, że często to właśnie podjęcie decyzji o detoksie i wytrwanie w nim jest najtrudniejsze z punktu widzenia osoby cierpiącej na chorobę alkoholową.

Objawy zespołu abstynencyjnego


Wielu alkoholikom wydaje się, że detoks od alkoholu najbezpieczniej jest przeprowadzić ze własnym domu, w spokoju, z dala od innych ludzi. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że detoks alkoholowy to w wielu przypadkach bardzo nieprzyjemne doświadczenie, z którym alkoholicy nie są w stanie sobie samodzielnie poradzić. Wypijanie elektrolitów, które można otrzymać w aptece bez recepty i posiłkowanie się zwykłymi środkami przeciwbólowymi może tutaj nie wystarczyć. W trakcie detoksu mogą bowiem pojawić się następujące, bolesne dolegliwości:

  • ból głowy, mieśni, nudności, wymioty, biegunki, pocenie się - to objawy I fazy detoksu;

  • rozdrażnienie, napady lęku, agresji, problemy ze snem, omamy - to objawy II fazy detoksu.


Z większością tych objawów trudno poradzić sobie domowymi sposobami, szczególnie że z reguły występują one w dużym nasileniu. Dlatego też zaleca się, aby detoksykacja był przeprowadzana pod okiem specjalistów - lekarzy i pielęgniarek, którzy są w stanie udzielić pacjentowi odpowiedniej pomocy.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl