Czym są szumy uszne i czy można je wyleczyć?

MEDserwis.pl >Czym są szumy uszne i czy można je wyleczyć?

Czym są szumy uszne i czy można je wyleczyć?

Czym są szumy uszne i czy można je wyleczyć?
Stałe i uporczywe szumy uszne mogą wpływać na jakość życia osób zmagających się z tym schorzeniem, zaburzając sen, słuch, koncentrację i nastrój. Czym są szumy uszne i jak je rozpoznać?

Dla wielu ludzi zmagających się z szumami usznymi, nieustanne dzwonienie lub brzęczenie w uszach jest główną przyczyną cierpienia. Do tego stopnia, że nie są one w stanie spać, relaksować się i normalnie funkcjonować. Nie dziwi więc fakt, że są oni narażeni na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk i depresja.



Z najnowszych statystyk wynika, że szumy uszne dotykają od 10 do 20 procent światowej populacji. Niepokojące jest to, że liczba osób dotkniętych tą chorobą wzrasta w zastraszającym tempie. Sytuację dodatkowo pogarsza pandemia Covid-19, która może pozostawić w organizmie ślady po przebytym zakażeniu, takie jak trudności w oddychaniu, zmęczenie, czasową utratę smaku, węchu, słuchu. Czy występowanie szumów usznych jest zależne od przebytego zarażenia koronawirusem?


Stałe i uporczywe szumy uszne mogą wpływać na jakość życia osób zmagających się z tym schorzeniem, zaburzając sen, słuch, koncentrację i nastrój.


Czym są szumy uszne i jak je rozpoznać?


Szumy uszne to dźwięku fantomowe, które nie pochodzą z zewnętrznego źródła. Przypadłość ta określana jest również jako "dzwonienie w uszach". Można ją opisać jako percepcję dźwięku przy braku hałasu z zewnątrz. Niektórzy ludzie słyszą gwizdanie, brzęczenie, syczenie, szum, a w niektórych przypadkach także muzykę.


Co powoduje występowanie szumów usznych i czy może dotknąć każdego z nas?


Zazwyczaj szumy uszne są wynikiem uszkodzenia ucha wewnętrznego, tak zwanego ślimaka. W takim przypadku ślimak nie przerywa swojej aktywności. W rzeczywistości stara się on funkcjonować w ten sam sposób, co powoduje, że ludzie słyszą różne rodzaje dźwięków lub szumów. Kiedy ucho wewnętrzne nie działa prawidłowo, zaczyna wytwarzać szumy i dźwięki, które zastępują to, co dana osoba powinna słyszeć w sposób naturalny. Można to również określić mianem dźwięku fantomowego.


Wyróżnia się szumy uszne ostre, trwające do 3 miesięcy, podostre, występujące od 4 do 12 miesięcy oraz przewlekłe, utrzymujące się ponad 12 miesięcy.


Czy szumy uszne mogą być objawem lub powikłaniem po COVID-19?


Prawie każdy wirus może wywołać reakcję zapalną w organizmie, co skutkuje uszkodzeniem kilku układów w organizmie. Przebyty Covid-19 może powodować możliwe zmiany w nerwie słuchowym, uchu wewnętrznym lub korze słuchowej w mózgu, które mogą przyczynić się do szumów usznych.


Jeśli szumy uszne dotykające daną osobę nie są uporczywe i przerywane, jest mało prawdopodobne, że infekcja Covid-19 powoduje jakiekolwiek trwałe uszkodzenie struktur. Nie przeprowadzano jeszcze szczegółowych badań, które wykazałyby, czy istnieje szczególny związek między szumami usznymi i Covid-19, i co może być przyczyną ich występowania.


Czy istnieją sposoby na leczenie szumów usznych?


Choć nie ma lekarstwa na szumy uszne, podobnie jak w przypadku cukrzycy i innych chorób przewlekłych, można je leczyć i drastycznie zmniejszyć emocjonalny niepokój lub bezsenność, których doświadcza dana osoba.


Leczenie jest zależne od przyczyny powstawania szumów usznych i obejmuje terapię dźwiękową, relaksacyjną, poznawczo- behawioralną, leczenie farmakologiczne oraz metody fizjoterapeutyczne.


Sposobem na poprawienie komfortu słyszenia jest zastosowanie aparatów słuchowych. Szeroki asortyment dostępny jest w sklepie audilo.pl

Inne metody wspomagające leczenie

Inne metody wspomagające leczenie


Leczenie szumów usznych różni się w zależności od osoby. Jeśli dolegliwości dokuczają nam tylko podczas snu, pomocne może być coś tak prostego, jak aplikacja ułatwiająca zasypianie, która pozwala słuchać kojących dźwięków fal oceanu lub deszczu. Taka forma terapii relaksuje i pomaga skupić się na odgłosach natury.


Ćwiczenia relaksacyjne


Dla osób cierpiących z powodu uporczywych szumów usznych, ważne jest blokowanie reakcji układu nerwowego. Audiolog może zalecić ćwiczenia relaksacyjne, wzbogacanie dźwięków, terapię reedukacyjną szumów usznych, terapię dźwiękiem zalecanym, a także terapię poznawczo-behawioralną, aby uzyskać ulgę od szumów usznych i prowadzić normalne, szczęśliwe życie.


 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Nowości ze świata medycyny

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl