Czym są rozstępy, jak powstają i jak z nimi walczyć?

lekarze specjaliści >Czym są rozstępy, jak powstają i jak z nimi walczyć?

Czym są rozstępy, jak powstają i jak z nimi walczyć?

Czym są rozstępy, jak powstają i jak z nimi walczyć?
Z rozstępami boryka się coraz więcej osób w różnym wieku. Podłoże ich powstawania jest różne. Najczęściej tworzą się w okresie dojrzewania i podczas ciąży, ale mogą odpowiadać za nie również wahania hormonalne. Czym dokładnie są rozstępy, jak im zapobiegać i jak z nimi walczyć? Podpowiadamy!

Rozstępy - co to jest? 


Rozstępy powstają wówczas, gdy skóra rozciąga się ponad miarę. W efekcie dochodzi do uszkodzenia jej struktury, a konkretnie - włókien kolagenowych i elastynowych. Rozstępy są więc po prostu bliznami. Proces ich tworzenia się jest dość długi i dzieli się na dwie fazy: • zapalną - w tym czasie na skórze pojawiają się czerwone lub różowe prążki. Na tym etapie bardzo ważna jest szczególna troska o skórę - to zmiany, które można jeszcze zredukować niemal do 0;

 • zanikową - to etap, na którym stan zapalny jest już wyciszony, a ubytki w skórze stają się trwałe. Rozstępy zmieniają kolor na biały, a w miejscu zmian wyczuwalne są wgłębienia. Jeśli rozstępy są w tej fazie, można zmniejszać ich widoczność i traktować je jak blizny. 


Najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów


Rozstępy powstają wskutek nadmiernego rozciągania skóry, w efekcie czego ta po prostu pęka. Za elastyczność i rozciągliwość skóry odpowiada kolagen i elastyna - to jej białka budulcowe. Jeśli ulegną osłabieniu, naruszeniu ulega struktura skóry. 


Dlatego rozstępy powstają najczęściej w wyniku: • gwałtownych zmian wagi - szybkiego przytycia lub szybkiego schudnięcia;

 • intensywnego uprawiania sportu - gdy przybywa sporo masy mięśniowej w krótkim czasie;

 • ciąży;

 • dojrzewania;

 • wahań hormonalnych - gdy organizm przestaje produkować dostateczne ilości kolagenu i elastyny.


Domowe sposoby walki z rozstępami


Aby zapobiegać powstawaniu rozstępów, kluczowe jest zadbanie o wzmocnienie skóry. Podstawą jest więc: • pobudzanie mikrokrążenia - np. przez naprzemienny (zimny i ciepły) prysznic;

 • masowanie skóry szorstką rękawicą;

 • nawilżanie i odżywianie skóry - im bardziej nawilżona będzie, tym większa będzie jej elastyczność, a tym samym: odporność na rozciąganie;

 • masaże - tutaj z pomocą przyjdzie olejek na rozstępy;


Olejek na rozstępy - jak stosować, by widzieć efekty?


Stosowanie olejku na rozstępy to jedna z najskuteczniejszych metod pielęgnacji skóry. Dlaczego? 


Po pierwsze - olejek dobrej jakości (jak np. Bio-Oil) zawiera cenne substancje odżywcze, uelastyczniające i wzmacniające skórę. 


Po drugie - podczas masażu olejkiem nie tylko pobudzasz mikrokrążenie w skórze, ale także sprawiasz, że substancje czynne łatwiej przenikną do głębszych jej warstw.


Po trzecie - olejek Bio-Oil ma lekką i nietłustą formułę, dzięki czemu nie pozostawia śliskiej warstwy na skórze. Tworzy jednak niewidoczny, ochronny film, dzięki czemu parowanie wody z naskórka jest ograniczone. W efekcie skóra zachowuje nawilżenie na dłużej i staje się odporniejsza na działanie szkodliwych czynników. 

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl