Czym jest leczenie kanałowe?

MEDserwis.pl >Czym jest leczenie kanałowe?

Czym jest leczenie kanałowe?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czy ekstrakcja zęba to trudna decyzja i musimy ją podjąć wspólnie ze stomatologiem. Usunięcie chorego zęba to zawsze jest ostateczność, stomatolodzy zazwyczaj robią wszystko, by uratować nasze zęby. Leczenie kanałowe często jest jedynym ratunkiem dla zachowania naturalnych zębów. Przyczyn chorób miazgi może być wiele. Są to między innymi próchnica, urazy oraz choroba przyzębia. Niejednokrotnie zęby wymagają leczenia kanałowego przed planowaną odbudową protetyczną. Często też leczymy zęby po raz kolejny. Powtórnego leczenia wymagają zęby, w których wcześniejsze leczenie nie przyniosło zamierzonych efektów, a w szczególności w których mimo leczenia powstały zmiany w otaczającej kości. Czasami stomatolog może zalecić usunięcie zęba zamiast podjęcia próby leczenia kanałowego. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku bardzo złego stanu zęba i braku zdrowej tkanki otaczającej.


Jak przebiega leczenie kanałowe?


Leczenie polega na usunięciu z wnętrza zęba chorobowo zmienionej miazgi i bakterii oraz na wypełnieniu tej przestrzeni materiałem leczniczym. Leczenie kanałowe jest zaawansowaną procedurą, a ingerencja w strukturę zęba jest dużo większa niż podczas zwykłego wypełnienia. Należy jednak pamiętać, że często jest to jedyna szansa uratowania zęba.
Bardzo ważne w leczeniu kanałowym jest dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów, szczelne ich wypełnienie oraz wykonanie trwałej odbudowy zęba, po wypełnieniu kanałów czasami potrzebna jest korona protetyczna.


Niezbędnymi elementami leczenia są odpowiednia izolacja zęba oraz prawidłowe oświetlenie i powiększenie. Do uzyskania odpowiedniego powiększenia stosuje się natomiast lupy powiększające oraz mikroskop. Jego użycie pozwala nie tylko na prawidłowe leczenie, ale również uwidacznia struktury niewidoczne dla ludzkiego oka. Mikroskop jest niezbędnym narzędziem stosowanym przy powtórnym leczeniu kanałowym. Dzięki niemu lekarz może zlokalizować czynniki odpowiedzialne za wcześniejsze niepowodzenia, takie zarośnięte kanały, nieszczelne wypoełnienia czy zakrzywienia kanałów.


Leczenie kanałowe dotyczy nie tylko zęba, lecz również otaczających go tkanek. Proces chorobowy z wnętrza zęba jest w stanie przenieść się na sąsiadujące struktury takie jak kość, czy zatoki szczękowe. Bakterie oraz wytwarzane przez nie toksyny są w stanie oddziaływać na bardzo odległe struktury powodując dolegliwości w oddalonych częściach ciała.


Czy leczenie kanałowe zębów jest bolesne?


Wielu pacjentów ma obawy dotyczące leczenia kanałowego. Leczenie kanałowe stosowane w przeszłości wiązało się z licznymi wizytami, oraz niejednokrotnie dolegliwościami bólowymi. Stosowane obecnie nowoczesne metody leczenia umożliwiają zakończenie kuracji podczas jednej wizyty. Znieczulenie miejscowe eliminuje zaś dolegliwości bólowe.


Leczenie kanałowe (endodontyczna) pozwala na zachowanie własnego zęba w jamie ustnej przez wiele lat i w zasadzie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania.Dentis Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna dr hab. n.med. Paweł J. Zawadzki Katarzyna Tekiel-Zawadzka

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl