Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

lekarze specjaliści >Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Estetimed
Czy depilacja laserowa jest całkowicie bezpieczna?

Czy można ją wykonać u każdego, w każdym wieku? Czy istnieje ryzyko uszkodzenia skóry lub narządów wewnętrznych? Dlaczego pewne leki są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowego?

Depilacja laserowa jest bardzo bezpiecznym zabiegiem ale wymaga poważnego podejścia. Jeśli przestrzega się podstawowych zasad, zabieg niesie ze sobą same korzyści, poprawia komfort naszego życia, pozwala zaoszczędzić dużo czasu na codzień i sprawia, że czujemy się pięknie i pewnie w każdej sytuacji.

Czy można ją wykonać u każdego, w każdym wieku?

Zabiegom depilacji laserowej zwykle poddają się osoby pełnoletnie jednak w pewnych uzasadnionych przypadkach depilację laserową można wykonać również u młodszych pod opieką rodziców. Z kolei osoby bardziej dojrzałe powinny pamiętać, że laser nie usuwa włosów siwych dlatego na taką terapię trzeba zgłosić się póki posiadamy ciemne owłosienie.

Zabiegu laserowego nie wykonuje się natomiast u kobiet w ciąży. Nie wynika to jednak z udowodnionego negatywnego wpływu lasera na płód lecz z wyjątkowej ostrożności, jaka zalecana jest w tym stanie. Badania nad zabiegami estetycznymi nie są nigdy prowadzone na kobietach w ciąży. Depilacja laserowa bywa bolesna i mogłaby wywołać niepotrzebny stres, a burza hormonalna w tym okresie mogłaby zwiększyć ryzyko pojawienia się przebarwień pozabiegowych.

Czy istnieje ryzyko uszkodzenia skóry?

W trakcie depilacji laserem diodowym nie ma szans na uszkodzenie organów wewnętrznych. Po pierwsze wiązka światła emitowana przez laser nie wnika tak głęboko aby mogła stanowić dla nich zagrożenie. Pamiętajmy, że są one chronione przez kilka warstw naskórka, skóry właściwej i podskórną tkankę tłuszczową oraz mięśnie.

Po drugie lasery diodowe działają na zasadzie fototermolizy selektywnej. Oznacza to, że wiązka światła działa wybiórczo i jest ukierunkowana na chromofory, które pochłaniają światło tylko o określonej długości.

Do najbardziej znanych chromoforów zaliczana jest melanina i hemoglobina. W przypadku depilacji laserowej chromoforem jest melanina, która nadaje barwę naszym włosom. Światło w laserach stosowanych do depilacji laserowej jest pochłaniane przez melaninę włosów, a następnie w mieszku włosowym zamienione jest w ciepło, które powoduje zniszczenie całego włosa wraz z jego cebulką. Dzięki fototermolizie selektywnej tkanki znajdujące się wokół włosa nie zostają naruszone dlatego zabiegi laserowe są tak bezpieczne.

Sytuacja robi się jednak niebezpieczna jeśli zabieg depilacji laserowej wykonamy na świeżo opalonej skórze.

Melanina to również barwnik naszej skóry dlatego jeśli w naskórku jest zbyt dużo aktywnej melaniny, światło laserowe może zostać pochłonięte przez skórę i ją poparzyć. Na szczęście niektóre lasery np. Vectus posiadają czytnik melaniny, który mierzy poziom aktywnej melaniny w skórze i dopasowuje optymalne parametry zabiegu.

Czy poparzenia, przebarwienia i odbarwienia skóry są częste?

Jeśli stosujemy się do zaleceń specjalisty to istnieje bardzo małe ryzyko, że doświadczymy negatywnego działania lasera.

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać to:

• zakaz opalania i sztucznego przyciemniania skóry pomiędzy zabiegami. Jeśli planujemy zabieg lub jesteśmy w trakcie serii musimy chronić skórę przed słońcem i stosować kremy z wysokim filtrem.
• zakaz przyjmowania preparatów światłouczulających. Jeśli stosujemy jakiekolwiek leki, musimy o tym poinformować osobę przeprowadzającą konsultację, aby mogła sprawdzić czy poszczególne preparaty nie stanowią przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej.

Dlaczego pewne leki są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowego?

Stosowanie niektórych ziół i preparatów leczniczych w okresie przeprowadzania zabiegów laserowych jest niebezpieczne z prostej przyczyny, spora grupa tych substancji jest światłouczulająca. Oznacza to, że związki chemiczne zawarte w tych preparatach w kontakcie ze światłem mogą spowodować powikłania, takie jak: wysypka, pęcherze, poparzenia, przebarwienia, odbarwienia skóry. Miejscowe preparaty złuszczające powodują z kolei uszkodzenie naskórka, który w takim stanie byłby bardziej narażony na poparzenie. Aby nie dopuścić do tego typu zdarzeń należy przypomnieć sobie wszystkie przyjmowane leki, suplementy diety oraz zioła i poinformować o tym osobę wykonującą konsultację przed zabiegiem laserowym.

Jeśli okazałoby się, że jakiś lek jest przeciwwskazany, dla bezpieczeństwa zabieg należy przesunąć na inny termin. W zależności od rodzaju leku i czasu jego stosowania różni się okres karencji wymagany do przeprowadzenia bezpiecznego zabiegu.

Czy „pieprzyki” są przeciwwskazaniem do zabiegu?

„Pieprzyki” czyli znamiona barwnikowe nie stanowią przeciwwskazania do depilacji laserowej. Osoba wykonująca zabieg musi jednak zachować szczególną ostrożność w okolicy, w której znajdują się znamiona barwnikowe. Zmiany takie zawsze powinny być ominięte.

Czy laser jest bezpieczny dla oczu?

Oczy podczas zabiegu laserowego zawsze są zabezpieczone okularkami ochronnymi dlatego laser nie może uszkodzić wzroku osoby poddawanej zabiegowi jak również specjalisty wykonującego zabieg.
Aby depilacja laserowa była w 100% bezpieczna dla Ciebie warto przed pierwszym zabiegiem przejść indywidualną konsultację kosmetologiczną, podczas której osoba wykonująca zabieg przedstawi całą procedurę zabiegową, wykluczy przeciwwskazania do zabiegu i odpowie na wszystkie pytania oraz wykona próbę laserową aby sprawdzić reakcję skóry i dobrać optymalne parametry zabiegu.

Iwona Wróbel, mgr kosmetolog
Adrianna Trzcińska, mgr kosmetolog
www.esteti-med.pl

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl