Co zrobić, aby nie bać się dentysty

MEDserwis.pl >Co zrobić, aby nie bać się dentysty

Co zrobić, aby nie bać się dentysty

Co zrobić, aby nie bać się dentysty

Wizyta u stomatologa to dla wielu osób stresujące wydarzenie. Lęk przed bólem, nieudanym leczeniem czy koniecznością usunięcia zęba skłania nas do unikania dentysty jak ognia. To z kolei prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych – co ostatecznie i tak sprowadzi nas do gabinetu. Ale dlaczego boimy się stomatologa? Czy możemy jakoś sobie z tym poradzić? W tym artykule przedstawimy skuteczne metody, które pomogą przezwyciężyć lęk i zadbać o zdrowy uśmiech.


Skąd bierze się strach przed dentystą?


Większość osób odczuwa pewien dyskomfort przed wejściem do gabinetu lekarskiego. U niektórych staje się on jednak tak nasilony, że przybiera formę fobii. Paniczny strach przed dentystą często ma swoje korzenie w przeszłości – niekiedy bardzo odległej. Silny ból podczas zabiegu, niepowodzenie leczenia czy nieodpowiednie zachowanie stomatologa mogły skutecznie zniechęcić nas do kolejnych wizyt. Wspomnienie przykrych doświadczeń powoduje, że wizja zajęcia miejsca na fotelu dentystycznym przyprawia o dreszcze.


Strach przed dentystą może mieć także inne źródła:



  • brak zaufania do stomatologów;

  • strach przed brakiem kontroli nad przebiegiem zabiegu;

  • wstyd przed oceną wyglądu zębów przez stomatologa;

  • niepokój przed wykryciem poważnych zmian chorobowych;

  • obawy przed usłyszeniem od lekarza nieprzyjemnych komentarzy.


Jak przygotować się do wizyty u dentysty, aby zminimalizować lęk?


Gdy mierzymy się z dużym lękiem przed dentystą, każda myśl o leczeniu może wzmagać w nas niepokój. Im mniej czasu dzieli nas od wizyty, tym większy odczuwamy dyskomfort. Warto go obniżyć, stosując kilka przydatnych metod:



  • techniki relaksacyjne – oddychanie po kwadracie, technika 4-7-8 czy wykonanie medytacji prowadzonej (wiele nagrań dostępnych jest za darmo w Internecie);

  • odciągnięcie uwagi – czytanie książki, słuchanie podcastu, rozmowa ze znajomym lub wybranie się przed wizytą na długi spacer;

  • unikanie stymulantów – kawa lub mocna herbata mogą dodatkowo nas pobudzić, co wzmoże uczucie lęku;

  • spokojna muzyka – dzięki relaksacyjnej muzyce łatwiej będzie nam uspokoić myśli;

  • lekki posiłek – głód będzie tylko wzmagał stres, więc starajmy się nie wychodzić do dentysty z pustym żołądkiem.


Dlaczego regularne wizyty u dentysty są ważne?


Strach przed dentystą może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje. Obawiając się wizyty, umawiamy ją dopiero w ostateczności – a wtedy może być już za późno. Jeśli długo nie pojawiamy się w gabinecie stomatologicznym, niewielkie problemy przeradzają się w poważne choroby. Tymczasem regularne kontrole pozwalają zauważyć drobne ubytki i zaleczyć je, zanim zdążą się rozwinąć. Dentysta może także usunąć kamień i przeprowadzić fluoryzację – zabiegi, dzięki którym nasze zęby staną się bardziej odporne na próchnicę. Pozwoli nam to zachować pełną higienę jamy ustnej i zapobiec nagromadzeniu bakterii.


Nowoczesna stomatologia – bez bólu i stresu


Jeszcze kilkanaście lat temu świat stomatologii wyglądał zupełnie inaczej. Zabiegi często wiązały się ze sporym dyskomfortem i mogły być dla nas dużym źródłem stresu. Na szczęście to już przeszłość – obecna technologia pozwala na bezbolesne leczenie i pełen komfort przez cały czas trwania wizyty.


Nawet jeśli boimy się igieł, nie musimy już obawiać się znieczulenia. Mamy do dyspozycji sedację wziewną, czyli podanie tlenu i podtlenku azotu, nazywanego także gazem rozweselającym. Lekarz może również zastosować znieczulenie komputerowe – substancja znieczulająca zostanie wprowadzona tak delikatnie, że nie poczujemy nawet ukłucia.


A co, gdy najbardziej stresuje nas hałas wiertła? Tym również się nie przejmujmy – dentysta może użyć lasera stomatologicznego. To nie tylko sposób na leczenie bez bólu i dyskomfortu, lecz także szybsze gojenie w miejscu ingerencji. Dodatkowym usprawnieniem jest też wykorzystanie mikroskopu. Dzięki dużemu powiększeniu, praca lekarza staje się jeszcze bardziej precyzyjna – zabieg przebiega więc szybko i komfortowo.


Jak wybrać odpowiedniego dentystę, który pomoże przezwyciężyć lęk?


Wybór odpowiedniego specjalisty jest kluczowy dla naszego samopoczucia. Zachowanie dentysty ma bowiem ogromny wpływ na atmosferę oraz komfort naszego leczenia. Cierpliwość, wyrozumiałość, indywidualne podejście i troska o pacjenta to cechy, które wyróżniają dobrego lekarza. Możemy być pewni, że postara się, byśmy czuli się jak najlepiej w jego gabinecie.


Gdzie znaleźć takiego dentystę? Zapraszamy do Nawrocki Clinic w Gdańsku, gdzie dbamy o najwyższy standard obsługi pacjentów. Nasz zespół doświadczonych stomatologów zapewnia kompleksową opiekę i pokazuje, że wizyta u dentysty może być przyjemnym doświadczeniem. Indywidualne podejście, nowoczesne metody leczenia i przyjazna atmosfera – zrobimy wszystko, by lęk został przed drzwiami gabinetu.


Techniki radzenia sobie z lękiem podczas wizyty u dentysty


Po wejściu do gabinetu porozmawiajmy z dentystą o naszych obawach. Możemy spróbować określić, co wzbudza nasz największy niepokój – widok narzędzi dentystycznych, ich odgłosy, widok krwi, a może ból. Lekarz będzie wtedy świadomy, co jest dla nas najtrudniejsze – a ta wiedza pozwoli mu dostosować zabieg do naszych potrzeb. Warto również poruszyć ze stomatologiem kwestię przekazywania informacji. Niektórzy pacjenci czują się znacznie lepiej, gdy są dokładnie informowani o przebiegu zabiegu i rozpoczęciu każdego kolejnego etapu wykonywanej procedury. Inni z kolei preferują mniej szczegółowe komunikaty – nie czują się wtedy przytłoczeni ilością informacji.


W czasie wizyty pomocne będą również:



  • techniki relaksacyjne – skupienie się na głębokim oddychaniu, wizualizacja bezpiecznego miejsca;

  • odwracanie myśli od zabiegu – zamiast koncentrować się na tym, co dzieje się wokół, zacznijmy rozmyślać (na przykład o tym, jak spędzimy dalszą część dnia);

  • wsparcie bliskiego – obecność zaufanej osoby w poczekalni lub gabinecie;

  • ustalenie przerw – umówienie z dentystą krótkich przerw w trakcie wizyty, abyśmy mogli nieco się uspokoić;

  • sedacja wziewna – wykorzystanie podtlenku azotu (gazu rozweselającego), by zabieg był dla nas mniej stresujący.


Podsumowanie


Lęk przed wizytą u dentysty szkodzi nie tylko naszemu samopoczuciu – wpływa także na stan naszych zębów. Warto zatem go przełamywać, by nie rzutował negatywnie na prawidłową higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, że regularne wizyty kontrolne są kluczem do zdrowego uśmiechu. Im wcześniej wykryjemy ubytki, tym łatwiej będzie można je wyleczyć. Udajmy się do zaufanego stomatologa, który zrozumie nasze obawy i zadba o nasz komfort. Zastosujmy też kilka przydatnych technik radzenia sobie z lękiem – zarówno przed, jak i w trakcie zabiegu. Stopniowo przezwyciężymy lęk i odkryjemy, że czas spędzony na fotelu dentystycznym nie musi być źródłem stresu.


 

 

Aktualności

Najstarsza Szkoła Medycyny Estetycznej zaprasza - wciąż można się zapisać! więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Awodent

Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl