Co robić kiedy boli gardło?

MEDserwis.pl >Co robić kiedy boli gardło?

Co robić kiedy boli gardło?

Co robić kiedy boli gardło?
Zapalenie jamy ustnej objawiające się mrowieniem, pieczeniem i bólem gardła to dość powszechne dolegliwości, które towarzyszą różnorodnym chorobom. Te nieprzyjemne dolegliwości związane z zapaleniem jamy ustnej i bólem gardła mogą być spowodowane zarówno przez wirusy, bakterie i grzyby.

Jednak większość, bo aż 80% przypadków zapalenia gardła jest wywołanych przez wirusy, które atakują nasz organizm w sytuacji, gdy mamy obniżoną odporność lub gdy aktualnie walczymy z innymi chorobami.Wśród chorób, które mogą wywołać zapalenie jamy ustnej i ból gardła należy wymienić np. mononukleozę zakaźną, żwinkę, ospę wietrzną, szkarlatynę, odrę lub błonicę.

Poza wnikającymi do naszego organizmu drobnoustrojami, sporo jest innych czynników, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się zapalenia jamy ustnej i bólu gardła. Należy tu wymienić między innymi, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, picie zimnych napojów prosto z lodówki, niedobory żywieniowe, zanieczyszczenie powietrza, oddychanie przez usta spowodowane na przykład intensywnym katarem.

Do zapalenia jamy ustnej może również przyczyniać się próchnica zębów, która powoduje zmiany ropne w jamie ustnej mogące obejmować także gardło i migdałki. Zdarza się także, ze stan zapalny w jamie ustnej może pojawić się po wykonaniu zabiegów stomatologicznych lub ortodontycznych.



Objawy zapalenia gardła – ból gardła

Głównym i dominującym objawem zapalenia jamy ustnej jest ból gardła o różnym nasileniu, a także uczucie suchości i drapania w gardle, przekrwienie gardła i migdałków, ale bez białego nalotu, który jest charakterystyczny dla anginy. Zapaleniu gardła może towarzyszyć umiarkowana gorączka, ogólne osłabienie organizmu, nieżyt nosa, kaszel, zapalenie spojówek oraz utrudnione oddychanie i silny ból podczas przełykani pokarmów i napojów.Wszystkie objawy wskazują na konieczność pozostania w domu i zrezygnowania z codziennych aktywności. Jeśli dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zastanowić się nad skuteczną metodą złagodzenia przykrych dolegliwości, jeżeli jednak pomimo naszych działań objawy chorobowe będą się nasilały, należy wybrać się do lekarza, który po przeprowadzeniu koniecznych badań zastosuje prawidłowe leczenie. Pamiętajmy też, że wiele objawów bólu gardła może być niejednoznacznych i wskazywać także na inne choroby. Szczególnie często zapalenie gardła jest mylone z anginą – dlatego w przypadku anginy lub długotrwałego bólu gardła należy zgłosić się do lekarza, który na podstawie objawów oceni, co konkretnie nam dolega.

Domowe sposoby na bóle gardła

Przebieg leczenia zapalenia jamy ustnej i bólu gardła uzależniony jest od przyczyn powstania tego schorzenia. Najczęściej leczenie polega na prowadzeniu kuracji doraźnej, która ma na celu złagodzenie przykrych dolegliwości domowymi sposobami. Dobrym pomysłem jest płukanie gardła naparem w szałwii lub rumianku. Należy jednak pamiętać, że płukanki na ból gardła powinny mieć temperaturę ciała człowieka. Warto również pić dużo herbaty z cytryną oraz mleka z miodem i czosnkiem. Takie napoje nie tylko łagodzą ból, ale również działają odkażająco. Można stosować wewnętrzne płukanki z wody i miodu, które działają łagodząco, ale trzeba uważać, bo może się zdarzyć, ze miód podrażni bolące gardło.
W aptekach znajdziemy całe mnóstwo specyfików, które znacznie łagodzą ból gardła i inne dolegliwości związane z zapaleniem jamy ustnej szybko przynoszą odczuwalną poprawę, dlatego dobrze jest wybrać produkt medyczny dostępny bez recepty, który łagodzi każdy ból gardła, bez względu na przyczynę powstania.

Jak skutecznie leczyć ból gardła?

Leczenie zapalenie gardła jest uzależnione od tego, jakim czynnikiem jest spowodowane. Większość przypadków zapalenia jamy ustnej i gardła jest wywołanych przez wirusy, a co za tym idzie – nie ma konieczności stosowania antybiotykoterapii. Jest ona niewskazana, bo ani nie leczy chorób wirusowych, ani tym bardziej nie wpływa pozytywnie na kondycję chorego. W przypadku, gdy choroba jest spowodowana przez wirusy, chory powinien przede wszystkim pozostać w domu, najlepiej w łóżku, dużo pić, nie przemęczać się. W przypadkach zapalenia jamy ustnej i ostrego bólu gardła trzeba zastosować preparaty przeciwbólowe, a także miejscowo odkażające chore powierzchnie gardła.
Najlepiej zastosować dostępny w aptece bez recepty wyrób medyczny, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i bakteriobójcze. Takim nowoczesnym preparatem na ból gardła bakteryjny i wirusowy jest UNIBEN silver, który skutecznie i szybko zwalcza stan zapalny i łagodzi każdy ból gardła. Dzięki naturalnemu składowi jest bezpieczny i mogą go stosować wszyscy bez względu na wiek, nawet małe dzieci. Na takie schorzenie jak zapalenie jamy ustnej i ból gardła powinniśmy być zawsze przygotowani. To duża wygoda mieć w domowej apteczce jeden preparat dla całej rodziny, który ma bardzo szerokie spectrum zastosowania, skutecznie zwalcza ból gardła, bez względu na jego przyczynę.

Osoby z zapaleniem gardła powinny również zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz o prawidłowe nawilżenie swojego mieszkania, gdyż suche powietrze dodatkowo wysusza i podrażnia uszkodzoną błonę śluzową w jamie ustnej. Warto również zastosować lekkostrawną dietę, unikać potraw i napojów ostrych w smaku, a także zimnych napojów.

Zapalenie gardła nie jest poważną dolegliwością, nie można go jednak bagatelizować. Należy szybko je zdiagnozować i prawidłowo leczyć, gdyż zaniedbanie w tej kwestii może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Dotyczy to w szczególności małych dzieci oraz osób w starszym wieku. Nie leczone zapalenie gardła może bowiem skutkować ostrym zapaleniem ucha wewnętrznego lub gorączką reumatyczną. Im szybciej zareagujemy na dolegliwości chorobowe, tym szybciej powrócimy do pełnego zdrowia.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10110 )