Dolegliwości, które są związane z układem pokarmowym, przeważnie pojawiają się w wyniku błędów żywieniowych. W większości przypadków człowiek sam przyczynia się do ich powstawania, a jedną z najczęstszych przyczyn jest ciężkostrawna dieta. Takie menu może powodować zaburzenia trawienia i to nawet u osób zdrowych. Wtedy dochodzi do różnych nieprzyjemnych objawów, które wskazują, że nasz układ pokarmowy ma problemy z przetwarzaniem i przyswajaniem pokarmu. Dowiedz się, jak złagodzić dolegliwości powstające po spożyciu ciężkostrawnych posiłków.
Ciężkostrawne potrawy
Jako ciężkostrawne potrawy określa się te, które wymagają długiego trawienia w organizmie. Lista tych pokarmów jest bardzo długa. Najczęściej dotyczą one pojedynczych produktów, które stanowią bardzo duże obciążenie dla układu pokarmowego, ale mogą również mieć związek ze sposobem przygotowywania posiłków bądź też z łączeniem określonych składników.
Do najbardziej popularnych ciężkostrawnych potraw zalicza się tzw. fast foody oraz produkty wysoko przetworzone, ale też tłuste potrawy i te z dużą zawartością cukrów prostych. Problemy z trawieniem pojawiają się także przy spożywaniu potraw mięsnych smażonych lub zbyt przypalonych. Niekorzystny wpływ mają również posiłki zbyt ostro przyprawione, a także niektóre dania pieczone i produkty zawierające duże ilości błonnika pokarmowego.
Najbardziej popularne potrawy ciężkostrawne to:
- potrawy mięsne smażone,
- potrawy z dużą ilością tłuszczu,
- potrawy z dużą ilością żółtego sera,
- tłuszcze,
- niektóre warzywa, np. fasola, kapusta,
- słodkie desery,
- a także niektóre przyprawy, napoje gazowane, mocna kawa lub napoje alkoholowe.
Dolegliwości powodowane przez potrawy ciężkostrawne
Potrawy ciężkostrawne mogą przyczyniać się do niestrawności lub dyspepsji, a są to zaburzenia w prawidłowym trawieniu. Do najważniejszych objawów zalicza się tutaj:
- wzdęcia,
- bóle brzucha,
- uczucie pełności w żołądku,
- nudności,
- odbijanie,
- zgagę,
- zaparcia,
- biegunki.
Produkty ciężkostrawne, które będą zalegały przez dłuższy czas w żołądku, przyczynią się do obniżenia samopoczucia danej osoby, a w dłuższej perspektywie czasu mogą powodować nadwagę i otyłość. Jednak nie u każdej osoby pojawiają się objawy niestrawności po spożyciu posiłku ciężkostrawnego. Wiele zależy tutaj od cech indywidualnych danej osoby oraz od ogólnego jej stanu zdrowia.
Łagodzenie dolegliwości po spożyciu ciężkostrawnych produktów
Bardzo dobrym sposobem na uniknięcie problemów po spożyciu ciężkostrawnych potraw jest zachowanie umiaru w jedzeniu oraz piciu. Jednak każdej osobie raz na jakiś czas przytrafiają się problemy z trawieniem, a można je złagodzić naturalnymi domowymi sposobami. Tutaj pomóc mogą różne zioła, a przeważnie zaleca się napary ziołowe, które poprawiają trawienie oraz pracę żołądka i równocześnie zmniejszają nieprzyjemny dyskomfort. Warto sięgnąć po ziele dziurawca, krwawnika, mięty, bazylii oraz majeranku. Pomóc może również lawenda, rumianek i lubczyk.
W leczeniu dolegliwości, które pojawiają się po spożyciu ciężkostrawnych potraw, sprawdzają się również
kapsułki na wzdęcia. Najlepszym rozwiązaniem są te, które mają w swoim składzie symetykon. Można je stosować w leczeniu objawowy zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które mają związek z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym.
Kapsułki z symetykonem skutecznie rozbijają nagromadzone gazy, a przy tym zmniejszają uczucie ucisku oraz pełności w jamie brzusznej. Symetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego, a to oznacza, że może być stosowany przez osoby z różnych grup wiekowych, gdyż jest to substancja chemicznie obojętna, która wykazuje tylko działanie powierzchowne, tak więc jego stosowanie jest bezpieczne i do tego mało inwazyjne.
Referencje:
Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] „Piel. Zdr. Publ.”, 2016, 6, 1, s. 69-76.
Daniluk J., Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny [w:] „Varia Medica”, 2018, tom 2, nr 4, s. 286-296.