Biegunka - czym jest

MEDserwis.pl >Biegunka - czym jest

Biegunka - czym jest

biegunka
Bieguna to bardzo nieprzyjemny stan naszego organizmu. Częstotliwość odwiedzania toalety zwiększona i uciążliwa. Ostra biegunka może trwać nawet około dwóch tygodni. Spowodowana jest m.in. stresem, zatruciem pokarmowym, czy nieprawidłową dietą.Czym jest biegunka?


Jeżeli również znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie dotknęła nas ostra lub przewlekła biegunka, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czym spowodowane są biegunki i jak im zapobiegać? Biegunka to stan, w którym oddawany stolec ma płynną konsystencję. Wraz z biegunką pojawia się bardzo przykry zapach. Możemy zaobserwować również podwyższoną gorączkę, dreszcze, a nawet odwodnienie organizmu. Zakres wypróżnień kału jest szeroki i dlatego też niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem. 


Przyczyny biegunki


Najczęstszą przyczyną biegunki jest zakażenie bakteryjne i wirusowe. Innym dość istotnym powodem  może być nadmierny stres, zatrucie lekami, nadużycie spożywania alkoholu, spożycie surowego mięsa, jaj, czy nawet zapalenie jelit i trzustki. Jak widać, istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować biegunkę. W tym okresie należy być szczególnie ostrożnym. Powinno się pić dużą ilość wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. 


Leczenie biegunki


Biegunka może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. W tym czasie należy pić jak najwięcej wody oraz elektrolitów. Jeżeli nasz stan się nie poprawia, warto udać się po pomoc do specjalisty. W leczeniu biegunki stosowany jest również tzw. węgiel leczniczy, który zatrzymuje oddawanie stolca u pacjenta. W trakcie rozwolnienia należy również stosować odpowiednią, ścisłą dietę. Możemy również zastosować lek przeciwgorączkowy lub środek rozkurczający. Polecamy zapoznać się z artykułem, który objaśni, jak złagodzić objawy biegunki: "http://wybieramprobiotyk.pl/2019/07/20/lagodzenie-objawow-biegunki/".


Biegunka wywołana przez bakterie


Podczas rozwolnienia, które zostało wywołane przez bakterie, możemy odczuwać dyskomfort w brzuchu. Często towarzyszą nam nudności oraz silne bóle brzucha. Dopiero po 3 dniach, od momentu zakażenia się bakterią, mogą występować pierwsze objawy. Bakterie, które mogą spowodować biegunkę to m.in. Salmonella lub Escherichii coli. Do zakażenia wymienionymi bakteriami, dochodzi głównie za pośrednictwem drogi pokarmowej, po spożyciu nieświeżego lub zatrutego pokarmu. Wywołana może być również nieodpowiednią higieną, czyli np. spożywanie posiłków brudnymi rękami. 


Stres przyczyną biegunki


Kolejną dość istotną przyczyną powstania biegunki jest stres. Sytuacje stresowe, w której się znajdujemy, mogą powodować wiele niepożądanych dolegliwości. Stres może działać negatywnie na nasze zdrowie. Istnieje jednak stres pozytywny, który powstaje w wyniku np. uczestniczenia w konkursach, czy również chęci bycia najlepszym uczniem w klasie. Osoby podatne na stres mogą doznawać częstszych dolegliwości, jakim jest m.in. biegunka. Przed stresującym egzaminem, warto zaparzyć sobie wywaru z ziół, który z pewnością, w jakimś stopni nas uspokoi.


Wakacyjna biegunka


Osoby podróżujące lub będące na wakacjach za granicą w pewnym stopniu również narażone są na biegunkę. Przyczyną jest zmiana flory bakteryjnej, która w dużym stopniu wpływa na nasz organizm. Mogą pojawić się charakterystyczne objawy żołądkowo-jelitowe, których obecność będzie dla nas niekomfortowa. Jeżeli wybieramy się w podróż, warto wyposażyć się w odpowiednie leki lub udać się do pobliskiej apteki, aby złagodzić powstałe dolegliwości.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl