Biegunka - czym jest
Biegunka - czym jest
Jeżeli również znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie dotknęła nas ostra lub przewlekła biegunka, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - czym spowodowane są biegunki i jak im zapobiegać? Biegunka to stan, w którym oddawany stolec ma płynną konsystencję. Wraz z biegunką pojawia się bardzo przykry zapach. Możemy zaobserwować również podwyższoną gorączkę, dreszcze, a nawet odwodnienie organizmu. Zakres wypróżnień kału jest szeroki i dlatego też niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.
Najczęstszą przyczyną biegunki jest zakażenie bakteryjne i wirusowe. Innym dość istotnym powodem może być nadmierny stres, zatrucie lekami, nadużycie spożywania alkoholu, spożycie surowego mięsa, jaj, czy nawet zapalenie jelit i trzustki. Jak widać, istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować biegunkę. W tym okresie należy być szczególnie ostrożnym. Powinno się pić dużą ilość wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Biegunka może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. W tym czasie należy pić jak najwięcej wody oraz elektrolitów. Jeżeli nasz stan się nie poprawia, warto udać się po pomoc do specjalisty. W leczeniu biegunki stosowany jest również tzw. węgiel leczniczy, który zatrzymuje oddawanie stolca u pacjenta. W trakcie rozwolnienia należy również stosować odpowiednią, ścisłą dietę. Możemy również zastosować lek przeciwgorączkowy lub środek rozkurczający. Polecamy zapoznać się z artykułem, który objaśni, jak złagodzić objawy biegunki: "http://wybieramprobiotyk.pl/2019/07/20/lagodzenie-objawow-biegunki/".
Podczas rozwolnienia, które zostało wywołane przez bakterie, możemy odczuwać dyskomfort w brzuchu. Często towarzyszą nam nudności oraz silne bóle brzucha. Dopiero po 3 dniach, od momentu zakażenia się bakterią, mogą występować pierwsze objawy. Bakterie, które mogą spowodować biegunkę to m.in. Salmonella lub Escherichii coli. Do zakażenia wymienionymi bakteriami, dochodzi głównie za pośrednictwem drogi pokarmowej, po spożyciu nieświeżego lub zatrutego pokarmu. Wywołana może być również nieodpowiednią higieną, czyli np. spożywanie posiłków brudnymi rękami.
Kolejną dość istotną przyczyną powstania biegunki jest stres. Sytuacje stresowe, w której się znajdujemy, mogą powodować wiele niepożądanych dolegliwości. Stres może działać negatywnie na nasze zdrowie. Istnieje jednak stres pozytywny, który powstaje w wyniku np. uczestniczenia w konkursach, czy również chęci bycia najlepszym uczniem w klasie. Osoby podatne na stres mogą doznawać częstszych dolegliwości, jakim jest m.in. biegunka. Przed stresującym egzaminem, warto zaparzyć sobie wywaru z ziół, który z pewnością, w jakimś stopni nas uspokoi.
Osoby podróżujące lub będące na wakacjach za granicą w pewnym stopniu również narażone są na biegunkę. Przyczyną jest zmiana flory bakteryjnej, która w dużym stopniu wpływa na nasz organizm. Mogą pojawić się charakterystyczne objawy żołądkowo-jelitowe, których obecność będzie dla nas niekomfortowa. Jeżeli wybieramy się w podróż, warto wyposażyć się w odpowiednie leki lub udać się do pobliskiej apteki, aby złagodzić powstałe dolegliwości.
Aktualności
Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej
Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej
Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej
Badania prenatalne dla kobiet więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Gdy intymne piękno zanika… sięgnij po zabiegi ginekologii estetycznej
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Czy wiesz, że...
Jak dbać o zdrowie w pracy? Porady i nowoczesne rozwiązania
więcej
Skręcenia, zwichnięcia - jak łagodzić ból i wspomagać regenerację stawu?
więcej
Fizjoterapia domowa a rehabilitacja stacjonarna – różnice i korzyści
więcej
Plastyka brzucha, plastyka nosa i inne popularne zabiegi medycyny estetycznej
więcej
Czy leczenie kanałowe boli? Dziś już na szczęście nie
więcej
Jak narzędzia do pras wspierają wydajność i precyzję procesów produkcyjnych?
więcej
Czy berberyna może wspomóc odchudzanie?
więcej
Powięź - czym jest i jakie pełni funkcje?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl