Badania laboratoryjne w urologii

MEDserwis.pl >Badania laboratoryjne w urologii

Badania laboratoryjne w urologii

Badania laboratoryjne w urologii

Urologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego u kobiet i moczowo-płciowego u mężczyzn. Zwykle kojarzy się ją z problemami z prostatą i nietrzymaniem moczu u panów. Aby rozpoznać daną chorobę, lekarz urolog może korzystać z szeregu testów, w tym z badań laboratoryjnych, w których wykorzystuje się pobraną od pacjenta krew lub mocz. W tym artykule opisano najczęściej stosowane badania laboratoryjne w diagnostyce urologicznej.

Pomiar poziomu PSA – swoistego antygenu sterczowego

PSA, czyli swoisty antygen sterczowy stanowi kluczowy marker w diagnostyce chorób prostaty. Często oznacza się go u pacjentów, którzy zgłaszają się z problemami z oddawaniem moczu. Aby wykonać to badanie, nie jest wymagane specjalne wcześniejsze przygotowanie się. Należy mieć świadomość, że sama ocena stężenia PSA we krwi nie przesądza o rozpoznaniu choroby, pełni rolę pomocniczą – sam jej poziom (w normie czy podwyższony) nie stanowi podstawy do stwierdzenia, że dane schorzenie rozwinęło się. Ważne jest powiązane wyniku oznaczenia z innymi badaniami oraz objawami, zgłaszanymi przez chorego.

Badanie ogólne moczu i posiew moczu

Jest to jedno z częściej wykonywanych badań w diagnostyce chorób układu moczowo-płciowego. Można je wykonać szybko i bez większego problemu. Polega na pobraniu do jałowego pojemnika pierwszej próbki porannego moczu. Ważne by był to mocz pobrany z tzw. środkowego strumienia. Polega to na tym, że pierwszą część moczu należy oddać do toalety a dopiero w dalszej kolejności do pojemnika. Ma to na celu usunięcie zalegających w drogach moczowych bakterii, które mogłyby zafałszować wynik badania. Analizę moczu wykorzystuje się w diagnostyce różnych schorzeń urologicznych, przede wszystkim w wykrywaniu zakażenia dróg moczowych. Ponadto, jest użyteczne w ustalaniu rozpoznania kamicy moczowej. Stosuje się je także w diagnostyce chorób nerek, m.in. kłębuszkowego zapalenia nerek. Czasem dodatkowo wykonuje się posiew moczu, czyli próbuje wyhodować bakterię, która znajduje się w moczu i wywołuje zakażenie. Ma to na celu ustalenie, na jakie antybiotyki dana bakteria jest oporna i wrażliwa.

Markery stanu zapalnego – OB i CRP

Kolejnymi parametrami laboratoryjnymi przydatnymi w diagnostyce urologicznej są OB i CRP, będące markerami stanu zapalnego w organizmie. Ich poziom oznacza się we krwi. Są one wykorzystywane w przypadku podejrzenia infekcji w obrębie różnych narządów, m.in. w odmiedniczkowym zapaleniu nerek czy w zapaleniu prostaty.

Ocena funkcji nerek

Niekiedy w diagnostyce chorób urologicznych ważne jest ocena funkcjonowania nerek. Ma to znaczenie m.in. w podejmowaniu decyzji o wykonaniu operacji czy podaniu niektórych leków. Aby sprawdzić stan nerek, wykorzystuje się oznaczenie poziomu kreatyniny i mocznika we krwi oraz wylicza wskaźnik przesączania kłębuszkowego – GFR (ang. glomerular filtration rate).

Rekomendacje:
Drewa T., Juszczak K., Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Warszawa, PZWL, 2018.
Bezinque A., Noyes S., L., Kirmiz S., Prevalence of Proteinuria and Other Abnormalities in Urinalysis Performed in the Urology Clinic. Urology. 2017.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl