Artroskopia kolana - czym jest i jak przebiega zabieg?
Artroskopia kolana - czym jest i jak przebiega zabieg?
Staw kolanowy umożliwia głównie ruchy prostujące i zginające, a mniej ruchów obrotowych. Składa się z rzepki, torebki stawowej, różnych struktur więzadeł (więzadła krzyżowego tylnego i przedniego, więzadła pobocznego wewnętrznego i zewnętrznego) oraz łąkotki zewnętrznej i wewnętrznej. Struktury te zapewniają funkcję i stabilność stawu kolanowego. Powierzchnia stawowa pokryta jest odpowiednią warstwą chrząstki.
Artroskopia stawu kolanowego, zwana artroskopią kolana, umożliwia diagnozowanie i leczenie chorób oraz urazów stawu kolanowego. Ta małoinwazyjna procedura jest najczęściej stosowana przy urazach łąkotki i więzadła krzyżowego, ale ma również zastosowanie diagnostyczne i terapeutyczne w przypadku zapalenia lub infekcji stawu kolanowego.
Artroskopia w stawie kolanowym może z powodzeniem leczyć uszkodzenia łąkotki, uszkodzenia chrząstki, wolne trzony stawowe, zerwania więzadła krzyżowego, zapalenie błony maziowej oraz podobne inne choroby i następstwa urazów. Oczywiście tylko drobne kontuzje i uszkodzenia stawu kolanowego można z powodzeniem leczyć artroskopią. W przypadku zmian zwyrodnieniowych na dużą skalę, takich jak zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego z narastaniem kości, całkowitym zużyciem chrząstki itp., zawsze będzie preferowana procedura otwarta.
Dzięki artroskopii doświadczony i wyszkolony chirurg może precyzyjnie ocenić wszystkie uszkodzenia stawu kolanowego za pomocą mini kamery i leczyć je bezpośrednio w najlepszy możliwy sposób. Powiększona optyka pozwala wykonać operację z bardzo dużą precyzją. Artroskopia kolana jest mniej stresująca, a także mniej bolesna dla pacjenta, niż otwarta operacja. Staw kolanowy szybciej się regeneruje i jest bardziej sprężysty. Mniejsze zabiegi artroskopowe, jak w przypadku leczenia łąkotki, można wykonywać ambulatoryjnie, natomiast nieco bardziej skomplikowane operacje artroskopowe, takie jak operacja więzadła krzyżowego, zwykle wiążą się z krótkim pobytem w klinice trwającym tylko 48-72 godziny. W przypadku artroskopii kolana ogólne ryzyko chirurgiczne takie jak infekcja, wtórne krwawienie, uszkodzenie nerwów, usztywnienie stawów, zakrzepica itp., jest na ogół znacznie mniejsze niż w przypadku operacji otwartego stawu kolanowego.
Przed artroskopią stawu kolanowego szczegółowo bada się staw kolanowy, a rozległość urazu lub choroby rejestruje się za pomocą zdjęć rentgenowskich albo rezonansu magnetycznego.
Pacjent ma zakaz spożywania pokarmu przez co najmniej sześć godzin oraz ma nie przyjmować płynów co najmniej 3 godziny przed zabiegiem. Kilka dni wcześniej odstawia się leki hemostatyczne. Przed operacją w razie potrzeby przeprowadza się badania krwi, EKG i pomiary ciśnienia.
Artroskopia kolana jest często wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Do znieczulenia zwykle stosuje się znieczulenie podpajęczynówkowe. W zależności od sytuacji czasami do zabiegu preferowane jest znieczulenie ogólne. Przyrząd optyczny o grubości ołówka wraz z aparatem wprowadza się do stawu kolanowego przez niewielkie nacięcie w skórze. Kolejne nacięcie skóry służy do wprowadzania narzędzi chirurgicznych. Podczas całego zabiegu staw przepłukuje się specjalnym płynem. Poszerza to przestrzeń stawową i umożliwia lepszy widok z kamery.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu częściowym lub ogólnym i jest w dużej mierze bezkrwawy. Kamera i odpowiednie instrumenty chirurgiczne są wprowadzane przez dwa małe nacięcia w tkance, a obrazy są przesyłane na monitor. Następnie w zależności od wyników ma miejsce terapia. W przypadku np. pęknięcia łąkotki uszkodzona część powodująca ból jest usuwana za pomocą małych narzędzi tnących, aż pozostanie tylko zdrowa, twarda tkanka. Urazy chrząstki można również leczyć różnymi technikami. W przypadku zerwania więzadła krzyżowego operację wymiany więzadła przeprowadza się z użyciem własnej tkanki ścięgien. Operacja trwa zwykle około 15 minut, a wszelkie interwencje trwają maksymalnie 45 minut.
Aby móc wykonywać operacje artroskopowe zespół specjalistów Centrum Medycznego Medicum wyróżnia się wysokimi umiejętnościami teoretycznymi i praktycznymi, które gwarantują bezstresowe przeprowadzanie wszelkich zabiegów. Zapraszamy do kontaktu z naszymi lekarzami.
Po artroskopii kolano nie jest unieruchomione. Zginanie i prostowanie pacjent powinien rozpocząć natychmiast. Szczególnie ważna jest fizjoterapia z ćwiczeniami ruchowymi, wzmacnianiem mięśni i treningiem chodu. Jeśli uszkodzony obszar zostanie usunięty, tak jak ma to miejsce w przypadku pęknięcia łąkotki, konieczne jest częściowe odciążenie stawu za pomocą kul przez 2 do 3 dni. Następnie w zależności od objawów w ciągu kolejnego tygodnia następuje wzrost wykorzystania operowanych struktur aż do pełnego obciążenia. W takich przypadkach niezdolność do pracy wynosi od dwóch do trzech tygodni.
Jeśli łąkotka zostanie zszyta, chrząstka zastępuje więzadło trzymające rzepkę lub więzadło krzyżowe. Może być wtedy konieczne ograniczenie ruchu poprzez zastosowanie szyny. W tym czasie konieczna jest profilaktyka w kierunku zakrzepicy za pomocą strzykawek z heparyną. W związku z tym niezdolność do pracy może zostać przedłużona od 4 do 8 tygodni.
Dalsze postępowanie uzależnione jest od rodzaju urazu i zastosowanego leczenia operacyjnego. Po drobnych interwencjach chirurga można szybko ponownie obciążyć staw kolanowy. Po operacjach więzadła krzyżowego lub po zszyciu albo usunięciu części łąkotki osiągnięcie pełnej mobilności trwa dłużej. Całkowite wyleczenie w takich przypadkach może zająć do trzech miesięcy. Proces gojenia jest sprawdzany podczas regularnych wizyt kontrolnych.
Chirurdzy ortopedzi pracujący w Centrum Medycznym Medicum mają ogromne doświadczenie i oferują pacjentom pełne bezpieczeństwo w operacjach ortopedycznych i chirurgii urazowej. Wszelkie informacje dotyczące artroskopii i zabiegów kolana dostępne na: https://www.cmmedicum.com/leczenie-operacyjne/chirurgia-kolana/
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie ogłasza nabór na rok 2025/2026 więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Stomatolodzy – innowacyjne metody leczenia
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Czy wiesz, że...
Czy operacja zaćmy jest bezpieczna?
więcej
Ashwagandha – starożytna roślina o nowoczesnym zastosowaniu
więcej
INTER Polska: Jak wybrać najlepsze OC dla lekarza dentysty?
więcej
Urazy ciała i fizjoterapia: Nowoczesne podejścia do regeneracji tkanek
więcej
Pocztówka jako forma slow communication — renesans pisania odręcznego w erze natychmiastowości
więcej
Eubioco – partner w produkcji farmaceutycznej
więcej
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o moczeniu nocnym – Elly prostuje fakty
więcej
Gdy emocje przytłaczają – co może dać psychoterapia?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl