Marzec zaskoczył nas wysoką temperaturą nawet 22 st, a średnia miesięczna anomalia temperatury z prognoz CFS wyniosła od 1,5℃ st do 2,5℃ powyżej normy z okresu 1984 - 2009. Taka pogoda przyspiesza pylenie roślin, a to znak że alergicy i astmatycy muszą zmierzyć się z męczącymi objawami alergicznymi wcześniej.
Alergia epidemią XXI w
Męczące łzawienie i pieczenie oczu, kaszel, drapanie w gardle i kichanie, a nawet katar to charakterystyczne objawy alergii. Jak sobie pomóc i złagodzić męczące objawy alergiczne?
Według danych z 2019 r Narodowego Funduszu Zdrowia na jedno ze schorzeń alergicznych cierpi ok 30-40% ludności całego Świata. W Polsce alergików jest ok 50%. Z roku na rok liczby te wciąż rosną.
Dane o alergii w 2019 r według NFZ, źródło: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/alergia-i-astma-filmy-edukacyjne,7363.html
Leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy - pomocne w alergii
W wielu rodzajach alergii sięgnięcie po tabletki antyalergiczne są najłatwiejszym sposobem na ulgę w alergii. Dostęp do nich jest bardzo łatwy, można je kupić zarówno na receptę jak i bez w postaci tabletek, maści, sprayu czy kropli.
Jak każde farmaceutyki tak i leki na alergię niosą za sobą skutki uboczne zwłaszcza te I generacji, które stosowane były
70 lat temu. Mogą zwiększać apetyt, działać nasennie oraz wpływać na układ nerwowy powodując wolniejszy refleks i spowolnienie psychoruchowe dlatego stosując tego typu leki należy być szczególnie ostrożnym będąc kierowcą.
Leki nowszej II generacji są równie skuteczne, ale powodują mniej działań niepożądanych.
Do leków II generacji zalicza się:
⦁ azelastine,
⦁ cetyryzyny,
⦁ loratadynę,
⦁ lewocetyryzynę,
Leki histaminowe blokują receptor histaminowy i uniemożliwiają rozwinięcie się stanów zapalnych. Są półśrodkiem, które redukują objawy alergii, ale nie usuwają jej przyczyny.
Sprzymierzeńcem do walki z alergenami jest
oczyszczacz powietrza, który usuwa alergeny z powietrza i nie dopuści do rozwijania się objawów alergicznych.
Oczyszczacz powietrza - usuwa z powietrza aż 99,9% alergenów
Sprzymierzeńcem do walki z alergenami wziewnymi jest oczyszczacz powietrza, który usunie alergeny z powietrza i nie dopuści do nasilania się objawów alergicznych.
Najważniejszym elementem w oczyszczaczu powietrza dla alergika i astmatyka jest
filtr HEPA. Służy do usuwania cząsteczek stałych o mikroskopijnych rozmiarach 0,3 µm (mikrometra). Bez problemu usunie zatem większe cząsteczki alergenów unoszących się w powietrzu o wielkości 20 µm.
Filtr Hepa, składa się z ramki oraz z złożonego w harmonijkę tworzywa sztucznego, który w większej części składa się z kompozytu poliestrowo-szklanego.
Jakie alergeny usuwa oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA?
⦁ smog, w którego skład wchodzi kurz i węglowodory aromatyczne.
⦁ pyłki roślin - w lutym i marcu kwitnie mocno alergizująca olsza i olszyna oraz topola
⦁ pleśń
⦁ roztocza kurzu domowego i ich alergizujące enzymy obecne w ich odchodach
⦁ alergeny odzwierzęce
Najlepszym wyborem dla alergika i astmatyka jest oczyszczacz powietrza z
automatyzacją umożliwiającą dopasowanie prędkości pracy do aktualnego napływu alergenów, dzięki tej funkcji oczyszczacz nie dopuści do rozprzestrzeniania się alergenów w powietrzu.
Oczyszczacz powietrza powinien pracować w dzień i w nocy, dlatego powinien posiadać cichy tryb nocny. Dzięki niemu oczyszczacz nie będzie uciążliwy, a zapewni ochronę.
W wyborze odpowiedniego oczyszczacza pomogą rankingi oczyszczaczy, w których dokładnie opisane są najpopularniejsze oczyszczacze powietrza na rynku np.
ranking-oczyszczaczy.pl. Zaletą tego rankingu jest dokładny opis wszystkich funkcji.
Oczyszczaczem, który posiada automatyzację oraz tryb nocny jest oczyszczacz powietrza Xiaomi Pro 4. Jego recenzję sprawdzisz tutaj:
https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-4-pro
Mikrofibra - Twój pomocnik do usuwania kurzu
Sam oczyszczacz powietrza do usuwania alergenów nie wystarczy, bo nie jest w stanie usunąć już leżącego na półkach kurzu, a jedynie zanieczyszczenia krążące w powietrzu.
Do usuwania kurzu z mebli sprawdzi się antyalergiczna niewydzielająca pyłków ściereczka z mikrofibry. Uszyta jest z antystatycznych włókien poliestrowych i poliamidowych, które nie unoszą kurzu, a dobrze je usuwają. Najlepszy efekt pozbycia się kurzu jest zamoczenie ściereczki w ciepłej wodzie i czyszczenie mebli od górnych partii, płyn nie jest wymagany, ale jeśli musisz go użyć to szukaj jak najbardziej naturalnego środka bez substancji aromatyzujących. Dodatkową zaletą używania ściereczki jest słabsze osadzanie się kurzu i tym samym mniejsze ryzyko nasilania się alergii.
Jeśli Twoje objawy alergiczne nasilają się po położeniu się do łóżka to znak, że należy jak najszybciej pozbyć się nagromadzonych roztoczy. W pościeli, w środowisku ciepłym i wilgotnym mają idealne warunki na rozmnażanie się. Pościel pierz przynajmniej raz w tygodniu, a kołdry i poduszki przynajmniej raz na kilka miesięcy a po 2-3 lat całkowicie je wymienić.
Do sprzątania dywanów i podłóg najlepiej sprawdzi się odkurzacz z filtrem wodnym i z filtrem HEPA.
Przy współpracy z
Clatra Allergy.