Opieka i pielęgnacja
Kilka Słów o Pielęgnacji Dziecka
Co wiemy o skórze dziecięcej?
Skóra najmłodszych dzieci jest delikatna, cieńsza o poszczególnych niedojrzałych warstwach. Bariera ochronna skóry przed czynnikami zewnętrznymi również nie do końca jest wykształcona. Proces dojrzewania skóry trwa do 2 ÷ 3-o roku życia. Dlatego pielęgnacja i leczenie skóry niemowląt wymaga specjalnie dobranych preparatów odpowiednich do wieku dziecka.
Miejsca Szczególnej Troski
Oczy przemywaj czystym wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku, każde innym wacikiem od zewnątrz do środka oka.
Pępek kikuta pępowiny nie powinno się moczyć dopóki nie odpadnie. Przemywaj gazikiem nasączonym 70% spirytusem. Jeżeli używasz pieluszek jednorazowych - zrób wycięcie by zapewnić dostęp powietrza. Jeżeli zauważysz wokół zaczerwienienie, wysięk lub krew - konieczny kontakt z neonatologiem.
Niepokojące Objawy
Pleśniawki białe plamki w buzi dziecka, które nie znikają. Dbaj o higienę - konieczny kontakt neonatologiem.
Potówki czerwone, drobne kropeczki, najczęściej na karku, plecach, z tyłu główki i na brzuszku. Nie przegrzewaj dziecka. Do kąpieli dodaj 2 - 3 kryształki nadmanganianu potasu. Nie smaruj tłustymi kremami. Można lekko przypudrować zmienione miejsca np. mąką ziemniaczaną.
Ciemieniucha wskutek jeszcze nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, główkę maluszka może pokrywać warstwa żółtych łusek. Na dwie godziny przed kąpielą posmaruj skórę główki dziecka oliwką, a po umyciu włosy starannie wyczesz miękką i czystą szczoteczką.
Ulewanie u małego dziecka mięsień zwieracza przełyku i wpustu żołądka nie działa jeszcze sprawnie. Dlatego niedługo po karmieniu niewielkie ilości pokarmu wypływają z ust dzidziusia. Bezpośrednio po karmieniu trzymaj maluszka w pozycji pionowej aż mu się "odbije". Nie kładź dziecka płasko na plecach, najlepiej ułóż maluszka "na boczku". Podłóż pod przednie nogi łóżeczka podpórkę, by główka malca znajdowała się nieco wyżej niż reszta ciała.
Kolka maluszek co wieczór płacze, podkurcza nóżki i zaciska piąstki. Kolka jelitowa, czyli bóle brzuszka najczęściej spowodowane nagromadzeniem się dużej ilości gazów w jelitach. Jej przyczyny nie są całkiem jasne i dlatego nie ma stuprocentowo skutecznej metody leczenia.
A oto kilka sposobów na kolkę jelitową:
Nie przekarmiaj dziecka
Lepiej, gdy dziecko ssie dłużej z jednej piersi, niż krótko z dwóch.
Uważaj na pokarmy ciężko strawne, pikantne, wzdymające, kawę, czosnek, chrzan, kalafior, kapustę, czekoladę, owoce cytrusowe.
Nie denerwuj się, gdy karmisz. Maluszek wyczuje Twoje złe emocje (zniecierpliwienie, zdenerwowanie).
Po karmieniu pilnuj, aby dziecku się "odbiło". Noś je pionowo oparte na Twoim ramieniu.
Pomóż mu pozbyć się gazów
połóż maluszka na brzuszku na swoich kolanach i delikatnie masuj mu plecki,
noś malca na przedramieniu,
w ciągu dnia często kładź malca na brzuszku,
rozgrzewaj brzuszek ciepłą pieluszką.
masuj dziecku brzuszek. Rozebrane dziecko połóż na plecach w łóżeczku. Ręce natrzyj oliwką i delikatnie masuj brzuszek malucha w kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara. Po zakończonym masażu delikatnie przyciśnij zgięte w kolanach nóżki dziecka do jego brzuszka i przytrzymaj tak przez kilka sekund. Dzięki temu maluszek łatwiej pozbędzie się z jelit gazów.
Noś dziecko i tul w ramionach. Ogranicz nadmiar bodźców. Możesz włączyć łagodną muzykę.
Podaj preparaty, które zmniejszają wydzielanie gazów w jelitach i poprawiają pracę jelit - np. Bobotic, Plantex, Gripe Water. Podaj herbatkę lub wodę koperkową. Jeśli wydaje Ci się, że dolegliwości się nasilają, najlepiej poradź się lekarza.
Alergie Skórne U Najmłodszych Dzieci skórne zmiany alergiczne występują obecnie częściej niż przed laty, ale rozpoznawanie atopowego zapalenia skóry (wyprysku dziecięcego, skazy białkowej) jest częstsze niż jest to prawda. W szczególności u dzieci do 3-go miesiąca życia. Wszystko co jest na skórze rozpoznawane jest jako zmiany alergiczne. Przecież w tym wieku mogą być liczne zmiany związane z adaptacją dziecka do świata zewnętrznego, a większość z nich ustępuje bez intensywnego leczenia. Rozpoznanie zmian jako alergia powoduje, że mamy i dzieci są niepotrzebnie na diecie, z której czasami jest się trudno wycofać. Biorąc powyższe wszelkie zmiany skórne u dzieci w pierwszych miesiącach życia powinno się skonsultować ze specjalistą dermatologiem dziecięcym.
- Kąpiel
- Ząbkowanie
- Problemy okulistyczne
- Stawy biodrowe